Димитриевски: Кризниот штаб е подготвен за евентуални поплави

Општинскиот кризен штаб е подготвен да се справи со евентуално излевање на водите од речното корито, истакна денеска градоначалникот на Куманово, Максим Димитревски, по традиционалното закројување на лозови насади во средното земјоделско училиште.
Тој информираше дека изминатиов период освен што се имплементираше  проектот за регулација на реката Липковка, било извршено и чистење на речните корита на Којнарка и Кумановка.

  - Ние можеме само превентивно да делуваме.  Општинскиот штаб за справување со кризни состојби е секогаш подготвен да се справи со состојбите,  но она што е најважно за нас како општина со имплементација на овој проект за регулација на речното корито на реката Липковка мислам дека  трајно или на 50 години  ќе го решиме проблемот со излевање.

Вкупниот проект е во вредност од 800.000 евра, од кои  20 проценти финансира општината.  Тие средства се целосно исплатени додека останатите се обезбедуваат како донација на амбасадата на Јапонија во РМ  и УНДП  како поддржувач и имплементатор на проектот, изјави Максим Димитриевски, градоначалник на Куманово.


Деветмина повредени во пад на авион

Девет лица се повредени при пад на приватен мал авион во Хондурас.

Авионот се урнал на крајот на пистата на меѓународниот аеродром во главниот град на Хондурас , Тегусигалпа. Според противпожарната служба , во несреќата се повредени девет лица.

Авионот пристигнувал од Остин , Тексас и од непознати причини се урнал на пистата при што се прекршил на пола.

Поповски во „Само вистина“: Владата нема да дозволи никој да биде привилегиран ниту оштетен

„Само вистина“ интервју со Роберт Поповски: Живот ли е ова или „панаѓур“?!

Директорот на Канал 5 Телевизија Иван Мирчевски и министерот  без ресор задолжен за комуникации, отчетност и транспарентност, Роберт Поповски, во најновото издание на „Само Вистина“ разговараат за актуелните политички теми и за новиот закон за аудио и аудио-визуелни медиумски услуги.

Поповски: „Експерти, професионалци се вклучени во изготвување на новиот закон за аудио и аудио-визуелни медиумски услуги. Граѓаните се тие што ќе ја оценат вистинка трка на медиумскиот пазар и да проценат кој медиум колку вреди. Владата нема да дозволи никој да биде привилегиран ниту оштетен, медиумите треба да добијат услови за работа и медиумските работници да имаат повисоки плати. Новиот закон ќе ја заштити индустријата, ќе обезбеди вистинска регулација и контрола на сите чинители во медиумскиот простор.“

Солзавец и приведени на протестите во Париз (ВИДЕО)

За време на синдикалниот протест по улиците на Париз дојде до судир на демонстрантите со полицијата.

Според медиумите , со полицијата се судрила група од околу стотина млади , кои не биле дел од протестната поворка. Поединци од групата ги гаѓале полицајците со различни предмети , по што полицајците возвратиле со пендреци и солзавец. Најголем број од младите , кои ја нападнаа полицијата носеле фантомки и капи за скијање .

И репортерката на Раша Тудеј , Шарлот Дубенски пред камерите мораше поради солзавецот да си стави капки во очите за да може да гледа. За сега нема податоци за повредени , а неколкумина од демонстрантите се приведени.

Денешните протести ги организираше синдикатот на јавните работници , поради планот на Владата до 2022 да укине 120 000 работни места.  

притисни ентер