Откопани 120 години стари шишиња од најпознатиот Француски шампањ

Производителите на најскапиот Француски шампањ , Пол Рожер , откопа шишиња стари 120 години.
Шишињата шампањ биле закопани во винскиот подрум на два ката , што пропаднал во земја во 1900 година . Досега се пронајдени 26 шишиња шампањ , за кои се претпоставува дека може да се пијат .
Производителот на шампањот  Пол Рожер , омилен пијалок и на Черчил , вели дека во пропаднатата визба тогаш имало 1,5 милиони шишиња . До сега не се вршеле ископувања , зашто при првиот обид да се извадат, пропаднал подрумот на соседната визба.
Дури петтата генерација сопственици на винарската визба почнале со ископи за да може на местото на пропаднатата , да изградат погон за пакување . При поставувањето на темелите , работниците наишле на тунел , каде ги ископале првите шишиња. Велат дека поради глинестата почва , вината се во добра состојба . Тапите , затворени со метални држачи го преживеале времето , така што сопствениците се надеваат дека по завршените анализи , ќе може да го продаваат шампањот .
Велат дека годините пред пропаѓањето на визбата , од 1887 до 1898 , биле познати по доброто вино , така штп сметаат дека вината би можеле да се пијат .

Инаку , како што наведуваат Британските медиуми , Винстон Черчил го пиел само овој вид шампањ  и за време на својот живот испил 42 000 шишиња од истиот пијалок.

Фото: Апокалиптични сцени на Хаваи

Нова ерупција на вулканот Калиеуа на Хаваи.

 Вулканот со недели  еруптира и ги вознемирува жителите на егзотичниот остров.

Вулканската лава досега уништи на десетици куќи.

По новата ерупција на вулканот од Хаваи пристигнуваат апокалиптични фотографии снимени од воздух.

Мараја Кери ослабела 20 кг.

Врската со помладото момче ја врати во форма.

Светската музичка ѕвезда 48 годишната Мараја Кери ослабела цели 20 килограми, откако е во врска со 13 години помладиот пејач Брајан Танака.

Медиумите шпекулираат дека на вежбање, посебен начин на исхрана покрај љубовта кон Брајан ја мотивирала и нејзината најголема конкурентка во шоу бизнисот „жешката“ латиноамериканка Џенифер Лопез.

Популарната пејачка и самата била свесна дека претерала со килограмите и дека е време нешто да стори на тој план.

Светските медиуми дури шпекулираат дека поп дивата направила хируршка интервенција, односно дека со операција и е намален желудецот.  

Четиригодишно дете си го уби братчето, мислело дека пиштолот е играчка

Четиригодишно дете во Вирџинија случајно си го убило своето две години помладо братче. Пукал во него со пиштол кој мислел дека е играчка, наведува американската полиција.

Тајлер Апонте не дишел кога бил пронајден во својот дом во округот Луиз во Вирџинија со рана од куршум во градите, пренесе „Индепендент“.

Итната помош се обидела да го реанимира двегодишното дете , го однесла во болница но докторите и покрај сите напори не успеале да го спасат малото дете.

Во времето кога се случила оваа трагедија мајката на двете деца била во куќата. Полицијата сега  води истрага за целиот случај.

притисни ентер