Иотврдено пријателството меѓу Република Македонија и Република Малта

За време на посетата на министерот без ресор задолжен за дијаспората , Едмонд Адеми на Република Малта, оствари средба и со министерот за надворешни работи и промоција на трговијата на Република Малта, Кармело Абела.
Според соопштението од Владата ,министерот Адеми ја пренесе благодарноста до својот соговорник за воспоставување на дипломатските односи меѓу двете земји, во декември 2016 година, под уставното име на земјата.  Во разговорот министерот Адеми, спомна дека од страна Р. Македонија се иницирани предлози за склучување на билатерални договори за сорботка меѓу двете министерства за надворешни работи, како и договори од економска соработка. На тој план министерот Адеми замоли да се определи временска рамка, во насока на динамизирање и потпишување на истите.

Од страна на двајцата министри се потенцира, дека реализација на повеќе прашање од взаемен интерес, по потпишувањето на Меморандумот за соработка меѓу министерствата за надворешни работи, ќе се  забрза со процесот на политички консултации меѓу двете страни на сите нивоа, меѓуресорска соработка со експертски тимови, по области од заеднички интерес, пред се од областите на економската соработка и трговијата, образованието, културата, прашањата од работните односи, социјалното осигурување, престојот на македонската дијаспора во Малта, личните документи и други прашања од взаемен интерес.

За време на разговорот се дискутираше и за активностите на Владата на Р. Македонија, за процесот на членството на нашата земја во ЕУ. За овие прашања, министерот Абела ја потврди силната поддршка на Малта во овој процес, за што беше договорено и динамизирање на средби меѓу двете земји на највисоко ниво.

Меѓу другото стана збор и за најавената посета на министерот Абела на Р. Македонија оваа година како и на претседателката на Малта, Мари-Лиуз Калеро Прека.

За време на разговорите стана збор и за активности на нашата земја на регионален план и градењето на добрососедските односи . 

Дескоска во правда, Арбр Адеми во образование, Алаѓозоски заминува од култура

Премиерот Зоран Заев утрово до собранието треба да го испрати предлогот за реконструкција на владата.

Според најавите, Рената Тренеска Дескоска од министер за образование од СДСМ оди во министерството за правда, а во образование Арбр Адеми, сегашен заменик министер за образование од ДУИ.

Роберт Алаѓозовски, заминува од министер за култура. На негово место треба да седне Асаф Адеми, кадар на движењето БЕСА од крилото на Африм Гаши, кој беше кандидат за градоначалник на БЕСА за Гостивар.

Руската војска собори дрон во близина на својата база во Сирија (видео)

Руската војска соопшти дека соборила неидентификуван дрон кој дошол во близина на нивната сириска воздушна база во Хмеим, извести агенцијата РИА.

„На 21 мај во доцните вечерни часови радарите на воздушната ваза Хмеим открија како на аеродромот му се приближува мала воздушна мета (дрон), од непознато потекло“ – се наведува во соопштението.

„Нема жртви, ниту физичка штета. Руската воздушна база во Хмеим работи нормално“ – се истакнува во соопштението.

Според извештаите на светските медиуми, се слушнале неколку експлозии и изгледало како руската база да е под напад.

Хмеим е една од двете руски воени бази во Сирија. Втората се наоѓа во Тартус.

 

Возач и сопатник загинале во сообраќајка во Скопје

 Возач на патничко моторно возило и сопатник загинале во една од вкупно 10 сообраќајки случени во текот на вчерашниот ден на подрачјето на СВР Скопје. 

Во една сообраќајка потешко било повредено едно лице, пет лица се здобиле со полесни повреди во три сообраќајки, а во пет била причинета материјална штета.

Од МВР информираат дека вчера сообраќајната полиција открила и санкционирала поголем број прекршоци. Осумдесет и девет возачи се движеле со брзина поголема од дозволената, тројца возачи поминале коловоз вон пешачки премин, пет возачи поминале  крстосница на црвено светло, тројца возачи за неправилно престројување, еден возач за неправилно престигнување и 16 возачи за не користење на заштитен шлем. Санкционирани биле и тројца пешаци кои поминале коловоз во пешачки премин. Затекнати биле 120 непрописно паркирани возили.

Од сообраќај биле исклучени пет возачи кои го управувале возилото под дејство на алкохол, 18 возачи пред да се стекнат со право на управување на моторно возило, двајца возачи почетници, како и две технички неисправни возила.

Со помош на  специјалното возило пајак, отстранети биле 68 возила.

Одделението за превенција при СВР Скопје денеска во рамките на сообраќајно воспитниот проект „Сообраќајна култура на децата во предучилишните установи“ ќе реализира едукативна работилница со децата од средна и голема група во детската градинка „25 Мај“’, објект „Искра“, која се наоѓа на подрачјето на општина Гази Баба. 

притисни ентер