ВМРО – ДПМНЕ : Тутунарите не ја забораваат грижата на ВМРО-ДПМНЕ за одгледувањето на тутун и неговиот откуп

СДСМ и министерот за земјоделие Љупчо Николовски се вистинска временска непогода за македонското земјоделие. Дијалогот со земјоделците не постои, ниту министерот ниту неговиот заменик не се појавени помеѓу земјоделците, реагираат од ВмРО _ ДПМНЕ на изјавата на министерот Николовски .
Земјоделците за не цела година ја видоа неспособноста на владата предводена од СДСМ кон земјоделците и не грижа за нивниот труд.
СДСМ пред изборите ветуваше дека цената на оризот која ќе изнесува 25 денари за оризова арпа, а ветувањето пак за откупната цена на белиот ориз беше 50 денари. Денес нема ништо од ова ветување на СДСМ. Цената на оризот во моментов е до два пати помала од таа што ја ветуваа СДСМ. Ова беше уште една лага на СДС само за да добијат глас повеќе на изборите и да седнат во фотелјите. Николовски на оризарите им ветуваше и интервентен откуп, но од тоа нема ни трага ни глас, а во овие моменти е доведена во прашање идната реколта на ориз бидејќи ланската сеуште не е откупена.
Производителите на праски беа оставени на цедило, а над 30 отсто од родот беше уништен поради недостигот на реакција од ресорното министерство. Владата на СДСМ и во тој случај ги измами земјоделците, а ветената помош ја немаше никаде.
Николовски и СДСМ го користеа министерството за земјоделство како средство за пресметка со своите политички неистомисленици. Преку иницијативата за ревизија на договорите за доделување на државно земјоделско земјиште пред изборите, се пресметуваше со земјоделците кои не се под нивна контрола.
За прв после толку години државните субвенции се намалија во однос на претходната година,а пак во однос на предизборните ветувања на СДСМ субвенциите се помали за цели 24 милиони евра во однос на ветените 160 милиони евра.
СДСМ ги измами земјоделците и со ветувањето за зелената нафта, пред да дојдат на власт ветуваа пониски трошоци  за земјоделците за нафта, а сега од позиција на власт ја зголемија нејзината цена за скоро 4 денари.
Николовски повторно манипулира со земјоделците. ВМРО-ДПМНЕ се грижеше за земјоделците преку голем број на мерки и проекти кои беа во насока на подобрување на работата на земјоделците и нивниот труд.
Тутунарите не ја забораваат грижата на ВМРО-ДПМНЕ за одгледувањето на тутун и неговиот откуп. Владата на ВМРО-ДПМНЕ со серија законски измени и со постојана контрола на теренот за да се елиминира манипулацијата со земјоделскиот труд. ВМРО-ДПМНЕ создаде услови за развој на оваа земјоделска гранка, со стимулирање на влез на пазарот на нови компании кои доведоа до поголема конкурентност и сигурен пласман на тутунот. Преку константни исплаќања на субвенции се помагаа тутунарите, се со цел да се повеќе се вреднува нивната работа.
Резултатот на владата на СДСМ во земјоделието е еднаков на нула. Николовски ветуваше дека ќе биле извозно ориентиран, а изминативе 8 месеци министерување на Николовски извозот на земјоделски производи е во слободен пад, реагираат од ВМРО- ДПМНЕ. 

Министерот Никола Димитров се сретна со Генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш

Министерот за надворешни работи, Никола Димитров, денес во Њујорк, оствари средба со Генералниот секретар на ООН, Антонио Гутереш.

Според соопштението на МНР ,на средбата се разговарало за последните случувања од разговорите за надминување на разликата околу името што се одвиваат под покровителство на ООН.

МИнистетот Димитров изјави : „Со визија и лидерство на двете страни имаме историска шанса да затвориме еден повеќедецениски, историски спор”.

Димитров, во седиштето на ООН во Њујорк имаше средба и со Розмари А. Дикарло, Потсекретар за политички прашања во ОН, на која беше реафирмирана посветеноста на Република Македонија кон европските и евро-атлантските интеграции.  

„Созревањето на Република Македонија и решителноста за градење европска демократија е вистинска шанса за демократски пробив во Европа.”, рече Димитров по средбата. 

Загинати и повредени во силна експлозија во склад за пиротехника (ВИДЕО)

Најмалку едно лице загина и уште 27 се повредени во силна експлозија во склад за пиротехника во Шпанија.

Експлозијата настанала во илегален склад за пиротехника на северзапад на земјата , во близина на градот Туи. Полицијата соопштува дека експлозијата била толку силна што се искршиле прозорците на сите објекти во радиус од три километри.

На терен се бројни спасувачки служби , кои бараат преживеани во урнатините. Градобначалникјот на Туи , Васкез Падин изјави дека складот се наоѓал во куќа , која е целосно разорена.

Судот му забрани на Трамп да блокира на Твитер

Американскиот претседател Доналд Трамп веќе нема да смее да ги блокира корисниците на Твитер.

Федералниот судија во Њујорк , Наоми Рејс Бучвалд донесе одлука Американскиот претседател Доналд Трамп да не смее веќе да ги блокира корисниците на социјалната мрежа Твитер.

Според одлуката на судијката со таквиот потег Трамп го загрозува нивното право на слобода на говор , пропишано во Првиот амандман од Уставот на САД. Одлуката е донесена како резултат на тужбата , која во јули минатата година против Трамп ја поднесе Институтот на Универзитетот Колумбија , кој се занимава со проучување на примената на Првиот амандман на Уставот на САД .

На Институтот во тужбата му се приклулија и неколку корисници на Твитер , кои биле блокирани од претседателот Трамп по коментарите што ги објавиле на неговите објави.

притисни ентер