Ердоган со закана до Американците: Не ја искусиле силата на Отоманците

Одлуката САД да продолжи да ги финансира силите на курдските единици YPG во Сирија ќе има влијание врз турската одлука, порача претседателот Таип Ердоган во пресрет на посетата на американскиот државен секретар Рекс Тилерсон оваа недела.
Американските претставници изјавија дека Тилерсон го очекуваат проблематични разговори во текот на посетата на Турција во четврток и петок со оглед на тоа дека интересите на двете земји членки на НАТО, драстично се разликуваат во Сирија.

Турција е револтирана од американската помош за YPG кој Анкара ги смета за терористичка организација и продолжена рака на Работничката партија на Курдистан (PKK). Вашингтон ги поддржува сириските Курди во борбата против Исламска држава во Сирија.

„Одлуката на нашиот сојузник да им даде финансиска помош на сириските Курди сигурно ќе има влијание врз нашата одлука“ – изјави Ердоган во говорот пред членовите на владејачката партија АК во парламентот.

Турција минатиот месец започна акција во Сирија за да ги отстрани единиците на сириските Курди од својата јужна граница. Се закани и дека ќе ја продолжи операцијата и кон сирискиот град Манбиџ кој е под контрола на курдските единици YPG и предупреди дека американските сили не треба да ги попречуваат.

Вашингтон објави дека нема намера да се повлече од Манбиџ.

„Јасно е дека тие кои изјавуваат дека агресивно ќе одговорат доколку ги нападнеме никогаш не ја искусиле силата на Отоманците“ – изјави Ердоган.

Деветмина повредени во пад на авион

Девет лица се повредени при пад на приватен мал авион во Хондурас.

Авионот се урнал на крајот на пистата на меѓународниот аеродром во главниот град на Хондурас , Тегусигалпа. Според противпожарната служба , во несреќата се повредени девет лица.

Авионот пристигнувал од Остин , Тексас и од непознати причини се урнал на пистата при што се прекршил на пола.

Поповски во „Само вистина“: Владата нема да дозволи никој да биде привилегиран ниту оштетен

„Само вистина“ интервју со Роберт Поповски: Живот ли е ова или „панаѓур“?!

Директорот на Канал 5 Телевизија Иван Мирчевски и министерот  без ресор задолжен за комуникации, отчетност и транспарентност, Роберт Поповски, во најновото издание на „Само Вистина“ разговараат за актуелните политички теми и за новиот закон за аудио и аудио-визуелни медиумски услуги.

Поповски: „Експерти, професионалци се вклучени во изготвување на новиот закон за аудио и аудио-визуелни медиумски услуги. Граѓаните се тие што ќе ја оценат вистинка трка на медиумскиот пазар и да проценат кој медиум колку вреди. Владата нема да дозволи никој да биде привилегиран ниту оштетен, медиумите треба да добијат услови за работа и медиумските работници да имаат повисоки плати. Новиот закон ќе ја заштити индустријата, ќе обезбеди вистинска регулација и контрола на сите чинители во медиумскиот простор.“

Солзавец и приведени на протестите во Париз (ВИДЕО)

За време на синдикалниот протест по улиците на Париз дојде до судир на демонстрантите со полицијата.

Според медиумите , со полицијата се судрила група од околу стотина млади , кои не биле дел од протестната поворка. Поединци од групата ги гаѓале полицајците со различни предмети , по што полицајците возвратиле со пендреци и солзавец. Најголем број од младите , кои ја нападнаа полицијата носеле фантомки и капи за скијање .

И репортерката на Раша Тудеј , Шарлот Дубенски пред камерите мораше поради солзавецот да си стави капки во очите за да може да гледа. За сега нема податоци за повредени , а неколкумина од демонстрантите се приведени.

Денешните протести ги организираше синдикатот на јавните работници , поради планот на Владата до 2022 да укине 120 000 работни места.  

притисни ентер