Се вжешти атмосферата во Рио, море од бои ги красат разголените тела (видео+фото)

Рио де Женеиро овие денови е окупиран од море бои и разголени тела. Нормално, станува збор за карневалот кои се одржува во Рио од 9 до 13 февруари.
Главниот дел на карневалот, кој организаторите го нарекуваат “најголемата претстава на светот“ почна синоќа во Самбодром, каде повеќе од 72.000 гледачи до раните утрински часови ги посматраа богатите декорирани платформи кои вибрираа со заглушувачка музика.

Дефилето не е само голема шарена претстава туку и жестоко натпреварување во кое 13 училишта за самба се оценуваат по многу конкретни критериуми, како што е квалитетот на музика, квалитетот на платформите или по тоа дали е одбрана добра тематика. Седум училишта настапија ноќеска, а шест ќе настапат вечер.

Едногодишната работа на училиштата се оценува во нешто помалку од еден час настап на парадата.

Едно училиште за своја тема ја избра Кина, неколку од нив репродуцираа познати слики, додека некои имаа футуристичка декорација.

Иако карневалот се доживува како краток одмор од секојдневните проблеми, училиштата за самба исто така го користат да пренесат политичка порака.

Една од главните мети оваа година е градоначалникот на Рио, Марсело Кривеља, кој предизвика големи критики поради тоа што ги преполови субвенциите за училиштата за самба.

Некои сметаат дека градоначалникот, поранешен евангелистички пастор, сака да го расипе фестивалот поради своите верски убедувања.

Петдневниот карневал претставува една од главните атракции на Рио де Женеиро.


Нов скандал ја тресе Британија:Откриено мрачното минато на принцезата Камила!

Камила Паркер Боулс, денес угледна  дама во кралскиот двор, зад себе има бурно минато.

Како што наведува Имоџен Тејлор во книгата "On The Fringe",Камила ги менуваа мажите „како чорапи“, што ја чинело и отказ.

-Камила беше отпуштена од отмена работа каде работела за дизајнери на ентериер затоа што сакаше без контрола да се забавува во текот на шеесеттите. Постојно ги менуваше мажте“, вели авторката на книгата.

Принцот Чарлс, со кој Камил е е во брак до 2005 година не ја знаел во целост  нејзината биографија.

-Камила беше вистинско „party животно".Живееше за мажите, скапи вечери, јавање, пари и забава“, тврди Имоџен.

Имоџен додава и дека војвотката секогаш била свесна дека не е некоја убавица, но и дека сето тоа го надоместила со нејзиниот карактер.

Се сеќавате на Сабрина? Пред 30 години го збудали светот со спот во базен,а денес на 50 години изгледа уште подобро (фото)

Пред 30 години прво се појави раскошната англиска русокоса Самната Фокс, која не се срамеше да ги покаже градите во британските таблоиди, а тогаш следеше провокативен одговор од Италија.

Се појави сексапилната  Сабирна Салерно и нејзиниот спот "Boys", во кој во базен се бореше со костимот за капење.

Сабирна по оваа песна имаше уште неколку хитови, но "Boys" е единствената која го преживеа тестот на времето и денес често може да се слушне за ретро диско забави.

Инаку после успехот на песната "Boys" Сабирна долго се борела со депресија, а животот на село со семејството и донел мир. Неколку пати се обдуваше да се врати на сцената, а инттерсено  и дка во 2010 година со Самнта Фокс ја снимила песната "Call Me", преработка на големиот хит на групата Блонди.

Неодамна Сабрина наполни 50 години и според фотографиите на социјалните мрежи можеме да заклучиме дека се уште изгледа феноменално. На Инстаграм ја следат 106 илјади луѓе, кои често ги чести со фотографии во костим за капење.

 

Another story .. another song.. #studio #spanglish #spain #espanol #english #sabrinasalerno

A post shared by Sabrina Salerno (@sabrinasalernofficial) on

 

#style #look #lookoftheday #venice #sabrinasalerno @raphaellemestre #video

A post shared by Sabrina Salerno (@sabrinasalernofficial) on

 

I love #france #ready #❤️ #dressingroom #sabrinasalerno #stetienne

A post shared by Sabrina Salerno (@sabrinasalernofficial) on

Наједноставниот трик за врзување вратоврска: Ќе биде подготвени за неколку секунди (видео)

Не постои маж кој никогаш не помислил дека вратоврската само го гуши и му пречи за време на јадење.

Но, сепак набрзо мажите сфаќаат дека вратоврските ултимативен машки моден аксесоар.

Вратоврската денес може да се носи апсолутно со се, со фармерки, сако или костум, а од мажот секогаш во секој прилика ќе направи господин.

За оние кои се уште не се вешти еве неколку едноставни чекори со помош на кои лесно ќе ја врзат:

Бонус видео:

притисни ентер