Вашингтон и Москва војуваат со преименување на улиците

Најновите „препукувања“ меѓу Москва и Вашингтон во стилот на Студената војна, од социјалната мрежа Твитер преминаа на „бојното поле“ односно со преименувањето на имињата на улиците, пишува американскиот печат.
Според информациите, станува збор за преименување на улици во Вашингтон и Москва, во кои се наоѓаат амбасадите на двете земји, при што целта е да се избере име кое претставува провокација за другата страна. Сепак, како што истакнува „Њујорк тајмс“ оваа „војна“ ја започнала Америка.

Така, потсетува весникот, на 10-ти јануари Советот на градот Вашингтон одлучил да го промени името на еден блок од авенијата „Висконсин“, каде што се наоѓа руската амбасада.

Било одлучено дека улицата каде што се наоѓа руското претставништво ќе го носи името „Борис Немцов“.

„Њујорк тајмс“ потсетува дека Немцов бил истакнат руски опозиционер и остар критичар на рускиот претседател Владимир Путин, кој беше застрелан пред Кремљ во февруари 2015 година.

Меѓутоа, и Москва имала одговор за ваквата провокација. Нивниот предлог за името на улицата на која се наоѓа американската амбасада во главниот град на Русија бил „Прв северноамерикански ќор-сокак“ (1 North American Dead End).

За волја на вистината тој предлог на „Твитер“ го изнел Михаил Дегтјаров, десничар во рускиот парламент, кој тврди дека московската комисија за именување улици ќе го разгледа неговиот предлог во текот на овој месец.

Министерот Никола Димитров се сретна со Генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш

Министерот за надворешни работи, Никола Димитров, денес во Њујорк, оствари средба со Генералниот секретар на ООН, Антонио Гутереш.

Според соопштението на МНР ,на средбата се разговарало за последните случувања од разговорите за надминување на разликата околу името што се одвиваат под покровителство на ООН.

МИнистетот Димитров изјави : „Со визија и лидерство на двете страни имаме историска шанса да затвориме еден повеќедецениски, историски спор”.

Димитров, во седиштето на ООН во Њујорк имаше средба и со Розмари А. Дикарло, Потсекретар за политички прашања во ОН, на која беше реафирмирана посветеноста на Република Македонија кон европските и евро-атлантските интеграции.  

„Созревањето на Република Македонија и решителноста за градење европска демократија е вистинска шанса за демократски пробив во Европа.”, рече Димитров по средбата. 

Загинати и повредени во силна експлозија во склад за пиротехника (ВИДЕО)

Најмалку едно лице загина и уште 27 се повредени во силна експлозија во склад за пиротехника во Шпанија.

Експлозијата настанала во илегален склад за пиротехника на северзапад на земјата , во близина на градот Туи. Полицијата соопштува дека експлозијата била толку силна што се искршиле прозорците на сите објекти во радиус од три километри.

На терен се бројни спасувачки служби , кои бараат преживеани во урнатините. Градобначалникјот на Туи , Васкез Падин изјави дека складот се наоѓал во куќа , која е целосно разорена.

Судот му забрани на Трамп да блокира на Твитер

Американскиот претседател Доналд Трамп веќе нема да смее да ги блокира корисниците на Твитер.

Федералниот судија во Њујорк , Наоми Рејс Бучвалд донесе одлука Американскиот претседател Доналд Трамп да не смее веќе да ги блокира корисниците на социјалната мрежа Твитер.

Според одлуката на судијката со таквиот потег Трамп го загрозува нивното право на слобода на говор , пропишано во Првиот амандман од Уставот на САД. Одлуката е донесена како резултат на тужбата , која во јули минатата година против Трамп ја поднесе Институтот на Универзитетот Колумбија , кој се занимава со проучување на примената на Првиот амандман на Уставот на САД .

На Институтот во тужбата му се приклулија и неколку корисници на Твитер , кои биле блокирани од претседателот Трамп по коментарите што ги објавиле на неговите објави.

притисни ентер