Овој актер јавноста сака да го види на местото на идниот претседател на САД

Во Америка веќе некое време се зборува дека на местото на идниот претседател би можела да се најде некоја позната личност.
Долго се шпекулираше дека Опра Винфри ќе се кандидира за претседател на САД на наредните избори, но и дека за тоа размислува и Двејн Џонсон. Меѓутоа, и двајцата соопштија дека своите кариери не планираат да ги заменат со политика.

Сајтот „Ранкер“ се позанимава со оваа тема правејќи листа на познати личност кои јавноста најмногу би сакала да ги види на местото претседател на САД.

На самиот врв на листата се наоѓа Том Хенкс. Иако досега имаше голем број на улоги, уште ниту еднаш не се најде во улогата на претседател на филм, што неговото високо котирање го прави уште поинтересно.

Без било какво искуство во политиката, веројатно на врвот на листата се најде поради своите способности и силни личности, пишува „Indy100”.

Листата изгледа вака:

1. Том Хенкс
2. Елен Деџенерис
3. Морган Фримен
4. Џон Стјуарт
5. Двејн Џонсон
6. Опра Винфри
7. Клинт Иствуд
8. Стивен Колберт
9. Чак Норис
10. Били НајНа листата се најдоа и Бил Гејтс, Мишел Обама, Мајкл Мур, Снуп Дог, Еминем, Тејлор Свифт.

Скокнал пред камион кој брзо возел по автопатот (видео)

Саудиецот, кој стана хит на социјалните мрежи, откако беше снимен како скока пред камион, уапсен е неколку часа подоцна.

Неименуваниот маж стоел во багажникот на автомобилот паркиран покрај патот, а потоа скокнал пред камионот.

Возачот успеал да го заобиколи, делумно преминувајќи во другата лента.

Саудиецот поминал без повреди, но неколку часа подоцна е лишен од слобода.

Од полицијата е соопштено дека станува збор за тинејџер кој го загрозил својот живот и животите на останатите учесници во сообраќајот и поради тоа ќе биде санкциониран.
 

Скандал по кралската венчавка- братучедот на војвотката Меган фатен со нож

Братучедот на војвотката од Сасекс , Меган вечерта по кралската венчавка бил фатен со нож во дискотека во Лондон.

Братучедот на војвотката од Сасекс , Меган , Тајлер Дули бил фатен од полицијата вооружен со нож во ноќен клуб во Лондон. Тој избегал од обезбедувањето , но полицијата го нашла во хотел , каде на полицајците им предал и бибер спреј.

Рекол дека ножот и спрејот му биле потребни за самоодбрана. Полицијата го потврдила инцидентот и според соопштението од Скотланд Јард , братучедот на Меган поминал со предупредување ,

Инаку , Тајлер Дули поседува плантажа за производство на марихуана во американската држава Орегон.

Редок вирус за неколку дена однел пет животи – нема лек

Симптомите се слични како кај грип , но за вирусот Нипах нема лек.

Во последните 20 години од овој вирус починале над 300 лица, од кои само петмина во последните две недели. Уште кај девет лица во индиската држава Керала е откриена болеста и тие се во критична состојба. Три члена на едно семејство почионале од последици на енцефалит и миокардит , односно воспаление на мозочната и срцевата обвивка во текот на изминатите неколку дена. Неколку роднини што биле со нив во контакт се хоспитализирани ,а двајца од нив вчера починале.

Вирусот е зооноза , односно се пренесува на луѓе од животни , најчето од лилјаци, се наведува во предупредувањето од Светската здравствена организација.

Симптомите се слични како кај грип , но за Нипах нема лек . Забележано е и дека се пренесува од човек на човек , а се јавува во земјите од Југоисточна Азија.

притисни ентер