„Се уништуваат животи и кариери на луѓе чии злосторства не се докажани“

Австрискиот режисер Михаел Ханеке, добитник на Оскар и двоен добитник на Златната палма, го спореди холивудскиот скандал за сексуалните вознемирувања со “лов на вештерки“ кој вовел “нов пуританизам и омраза спрема мажите“.
Режисерот на филмовите „Љубов“ и „Бела лента“, за австрискиот весник „Куриер“ изјави дека “хистеријата на предвремено осудување“ на другите во рамките на движењето за пријавување на сексуалното вознемирување #MeToo, е “одвратна“.

Тој изјавил дека посебно му смета “целосно непромислената злоба и слепиот бес кој не е заснован на факти туку уништува животи на луѓе чии злосторства не се докажани“.

Неколку европски филмски уметници изразија резерва спрема американското движење #MeToo, вклучувајќи ги и француската актерка Кетрин Денев и актерот Лиам Нисон.

Нисон минатиот месец изјави дека холивудскиот скандал за сексуално вознемирување поттикнал и “мал лов на вештерки“.

Тој сепак масовното движење за пријавување на сексуално вознемирување го оцени како здраво.

Обвиненијата на повеќе актерки дека продуцентот Харви Вајнштајн сексуално ги вознемирувал и напаѓал, покренаа бран од обвинувања за сексуални вознемирувања и напади од холивудските моќници, политичари и други влијателни луѓе.

Сакале да најдат совршено место за ,,Да” , а потоа доживеале ужас

Момче и девојка од Флорида биле на патување од соништата во Мексико , каде сакале да се венчат , но доживеале хорор.

Френк и Џенифер Масабки барале идеално место каде ќе се венчаат , но наместо романтика , биле нападнати , ограбени под закана со оружје и серионо претепани. Џенифер за малку ќе била силувана и заработила скршен нос , поради што понеколку дена завршила на операција. Откако успеале да побегбнат , отишле целите крвави во полициска станица во Мексико Сити.

Нападот почнал во такси , кога се качиле да се повозат низ градот за да најдат место за венчавка . По извесно време , во возилото влегле двајца вооружени , ги ограбиле и ги натерале да им дадат контакт во САД , за да се јават и да добијат откуп за нив.

Неколку часа ги држеле во заложништво и ги тепале. Кога се нафрлиле врз Џенифер за да ја силуваат , Френк успеал да се одврзе , избегал , а криминалците тргнале да го бркаат . Прво ја врзале Џенифер , но и таа некако се одврзала. Се качила на дрво, таму се скрила  и чекала да дојде Френк со полицајците.  

Откако дале изјави во полицијата , веднаш се вратиле на Флорида и биле сместени во болница.

Велат дека најмногу им помогнало тоа што биле во одлична физичка кондиција и што разбирале шпански , па знаеле кои се намерите на напаѓачите.

,, Конечно сум задоволна од своето тело”- актерката на 52 години се разголи

Актерката Брус Шилдс во својата 52 години позира во бикини.

Актерката и модел Брук Шилдс снимаше нова кампања за костими за капење и докажа дека изгледа се подобро. Ѕвездата на култниот филм ,,Сината лагуна “ успеала со текот на годината да ја задржи формата. Со височина од 182 сантиметри , импресивно затегнати стомачни мускули и долгите нозе, Брук беше првиот избор за поваа рекламна кампања.

Таа во изјава за магазинот Пипл вели дека конечно успеа да постигне самодоверба и дека сега е посигурна во себе отколку кога имала 20 тина години. ,, Со текот на времето успеав да постигнам самодоверба низ својата работа , моите страасти , мрежа на женски модели , но и мајчинството.

Во 52 година конечно се чуствувам гордо на самата себе. Можам да кажам дека се чуствувам сигурно во својата кожа , сакам да го покажам своето тело , а не да го кријам.”

Мајка во затвор – ја принудувала ќерка си да се мажи

Мајка од Британија е осудена на четири и пол години затвор поради тоа што ја принудувала ќерката на брак.

Жената од Бирмингем , на околу 40 годишна возраст ја принудувала својата 17 годишна ќерка во септември 2016 да оди во Пакистан и да се мажи. Девојката останала на 13 годишна возраст бремена од мажот , кој имал тогаш 29 години , што за мајката било прифатливо.

За Британското правосудство ова е прв случај решен во корист на злоупотребеното девојче. Судијата патрик Томас рекол дека девојчето било продадено за пасош.

Идентитетот на мајката и ќерката не се открива.

притисни ентер