Скандалозна годишна програма во културата (ОБНОВЕНО)

Виган Максути од Тетово, кои во својата дискографија има песни за УЧК и Адем Јашари ќе добие 200 000 денари од министерството за култура. Првично објавената сума од 300 000 била превид, велат од министерството на прашање на Канал 5.
Во однос на тоа зашто државата финансира со 200 000 денари пејач кој опева личности од туѓа историја од министерството велат дека Адем Јашари бил командант на УЧК од Косово и дека тој не учествувал во конфликтот во Македонија. Од култура не гледале корелација помеѓу минатиот опус на изведувачот и поддршката на Министерството за култура во оваа година. Овој пејач од министерството ќе добие дополнителни 300 000 денари за солистички концерт.

За разлика од овој пејач,  музичарот Дуке Бојаџиев кој ја претставува земјава ширум светот ќе добие само 200 000 денари . Помалку пари од тие за пејачот од Тетово ќе се  потрошат за одржување на археолошкиот локалитет Хераклеа, кој за годишно одржување ќе добие само 200 000 денари.

Објавувањето на годишната програма на министерството за култура предизвика вистинска лавина реакции кај уметниците и на социјалните мрежи.

Први на удар освен министерот Алаѓозовсски се и  уметникот Тони Васиќ, историчарката на уметност Ивана Васева и драматургот Сашо Кокаланов, кои се обвинуваат дека директно или индиректно ќе земат пари од државата, а токму тие биле членови на комисиите кои одлучуваа за проектите во годишната програма. Кокаланов реагираше на фејсбук, каде напиша дека е точно дека бил член на комисија, но дека пари ниту добил ниту ќе добиел.

Што се однесува во неговото учество во еден театарски проект кој добил средства, а токму Кокаланос се појавува како драматург, пишува дека парите ги добила продукцијата, а не тој, а потврдува  и дека сега ќе се повлечел од целиот проект.  Според тоа што е објавено  на интернет-страницата на Министерството, предлозите во ликовната дејност, архитектура и дизајн ги разгледувала комисијата во состав: професорот Тони Васиќ – претседател и членовите Нада Пешева и Наиле Дормиши.

Васиќ добил пари, колку што побарал, односно 58 илјади денари, за проект во категоријата Меѓународна соработка и соработка со УНЕСКО. Одговор за овие скандалозни случувања во министерството за култура и зашто  министерот воопшто потпишал ваква програма се обидовме да добиеме ресорното министерство, но обидот помина безуспешно.

Дополнително ракции има и за изборот на проектите кој ќе бидат финансирани од државата следната година. Од театарот во Куманово се жалат дека повторно добиле премалку средства. За разлика од нив дете пеач од Тетово, пеејќи и за Адем Јашари и УЧК добива субвенција од Министерство за култура за концерт во вредност од односно 300 000 денари.

За разлика од 300 000 денари државни пари за овој пејач, музичарот Дуке Бојаџиев кој ја претставува земјава ширум светот ќе добие 100 000 денари помалце. Помалаку од пеачот од Тетово ќе добие и археолошкиот локалитет Хераклеа, кој за годишно одржување ќе добие само 200 000 денари.

Покрај  годишната програма за министерството за култура Ракции предизвика и објавената стратегија на министертво за култура до 2020 година. Според професорката Груевска-Маџоска.

Во оваа стратегија ниту ед.аш не е спомнат македонскиот јазик, а и јавно побара од државата да објасни зашто се случува ова.


Во Германија дозвола за азил со поткуп од 1000 евра

Германија пред голем скандал откако беше откриено дека во градот Бремен биле издавани дозволи за азил со поткуп на администрацијата.

Сумата наводно била 1.000 евра, а надлежните се обиделе да го скријат овој скандалот.

    Германскиот министер за внатрешни работи Хорст Зехофер е под засилен притисок во рамките на владата, но и од надвор од неа поради начинот на кој се справува со „големите нерегуларности“ во процесот на издавање дозволи за азил.

Германија со денови ја тресе голем скандал откако беше откриено дека канцеларијата на службата за мигранти и бегалци (БАМФ) во бремен им доделила азилантски статус на речиси 1.200 бегалци без почитување на процедурата. Сомнежите се дека статусот бил доделуван со мито, а во центарот на вниманието е поранешната шефица на локалната канцеларија во Бремен.

Нова демократија бара Ципрас да одговори дали и понатаму се разговара за Илинденска Македонија

Молкот од гршкиот премиер Алексис Ципрас за „Илинденска Македонија“ создава загриженост кај Грците во однос на тоа дали предлогот е сѐ уште на преговарачката маса

Молкот од гршкиот премиер Алексис Ципрас за „Илинденска Македонија“ создава загриженост кај Грците во однос на тоа дали предлогот е сѐ уште на преговарачката маса, смета потпретседателот на грчката опозициска партија, Нова демократија Костис Хаѕидакис.

Како што јави дописничката на МИА од Атина, Хаѕидакис вели дека партијата, преку нејзиниот претседател Мицотакис, вчера два пати од грчкиот парламент „побара од премиерот да разјасни дали продолжува да разговара за името Илинденска Македонија“.

- Ципрас два пати се направи дека не го слушна. Неговиот молк на Грците им создава оправдана загриженост дека овој неприфатлив предлог, што е олицетворение на скопскиот иредентизам, уште се наоѓа на преговарачката маса. Господинот Ципрас треба денес и јасно да одговори на прашањето на Нова демократија, вели Хаѕидакис во неговата изјава. /МИА

Ѓорѓиевски и Петровски во „Само вистина“: Дијаспората во Австралија е против промена на уставното име

Во вечерашната „Само вистина“ ни гостуваа претставниците на Македонската дијаспора од Австралија.

Во вечерашната „Само вистина“ ни гостуваа претставниците на Македонската дијаспора од Австралија, Мелбурн Стефан Ѓорѓиевски Поешевски маркетинг менаџер во два весника и почесен член на фудбалскиот клуб „Престон Македонија“ и Аце Петровски претседател и доживотен член на КУД ,,Никола Карев“ од Мелбурн. 

И двајцата во „Само Вистина“ говореа за она што и е потребно на дијаспората во Австралија за полесна комуникација  со матичната земја, но и за тоа зошто дијаспората покажа многу мал одѕив на изборите во 2011 и 2014-та година а се потрошија околу 3 милиони евра. Стефан Ѓорѓиевски Поешевски и Аце Петровски информираа дека Македонците во Австралија не биле задоволни од предлозите за пратеник, кога би бил тој предлог на наш избор а не да ни го бира СДСМ или ВМРО-ДПМНЕ тогаш ние би гласале повеќе, велат.

И двајцата порачаа дека дијаспората е против менување на уставното име, реагираат што министерот за дијаспора Адеми не отишол да ги посети и очекуваат дека со Законот за дијаспора и со Стратегијата за дијаспора 2018-2023 година дека ќе им биде полесно да ги артикулираат нивните потреби и барања. Рекоа дека околу стотина Македонци од Австралија сакаат да инвестираат во Македонија и дека треба отвореност на владата и институциите за да ги привлече.

Повеќе гледајте во видеото на „Само Вистина“

притисни ентер