Авантурист од Тајван во обиколка на светот со велосипед

38 годишен авантурист од Тајван минатата ноќ преспал во територијалната противпожарна единица во Куманово , а веќе денеска со својот велосипед го продолжи патот кон Бугарија.
Патотот  околу светот магистарот по физика Чанг Чунг Јонг или како што повеќето го нарекувале Џеки Чен, го започнал во 2015-та година, од Аљаска, преку Централна и Јужна Америка, во Европа. Цели три години, тајванецот  најчесто кампува на отворено, а поретко  преноќува во полициски станици, противпожарни домови, но никогаш во хотели.

-Ова е авантура и се надевам дека можам да го споделам целиот убав свет со моите пријатели. Користам веб сајт и сурфам да видам каде можам да останам и да се дружам со локалните луѓе, изјави Чан Чунг Јонг, авантурист од Тајван.

Досега посетил триесетина држави, но во Мексико се задржал повеќе од два месеци, затоа што бил ограбен и не можел брзо да продолжи со патувањето.
– Имав многу посебно искуство во Мексико.  Некои од моите работи беа украдени и потоа еден мој пријател им рече на сите негови другари, ако некој ги види моите работи да ме повика. Потоа ги бараа личните работи низ повеќе градови, изјави Јонг.

Тајванецот кој патува под слоганот „Оди или умри “  планира да ја заврши својата авантура на велосипед во 2020-та година во својата родна земја .


Вообичаено утро на островот Палма де Мајорка

Девојка си порачува за јадење во ресторан.

Британка си порачува  храна во Мекдоналдс, откако била на некоја забава.

Германскиот весник Билд ја објавил оваа фотографија со коментар дека се работи за Британка која се појавила вака облечена во недела во 11 часот наутро.

ТВ презентерка успеа да фати избеган коњ

ТВ презентерка успеа да фати избеган коњ

Презентерката се фрли пред коњот и успеа да го застане.

Повеќето луѓе кога би виделе коњ кој галопира кон нив би избегале, но ТВ презентерката му се спротистави на избеганиот коњ и успеа да го застане.

Презентерката Харли Мур, стоеше во средина на патеката кога го забележа коњот.

Погледнете ја оваа храбра жена:

Кенгур влетал на рагби натпревар (видео)

Камерманот кој го снимал рагби натпреварот го фатил моментот кога кенгур влетал на теренот.

Видеото е снимено во Паркс, во Нов Јужен Велс, во Австралија. Во тоа време се играл рагби натпревар.

Снимката покажува како кенгур скока по теренот меѓу играчите и неколку секунди потоа го напушта теренот.

„Работам хонорарно како камерман, главно ги следам локалните спортски настани. Додека го снимав женскиот рагби натпревар, бев сведок на неочекувана појавување на кенгур на теренот“ – прокоментирал снимателот на овој несекојдневен инцидент.

притисни ентер