Видео: Во Дубаи отворен највисокиот хотел на светот!!!

Емиратот Дубаи е во константна потрага по рекорди. Оваа светската туристичка атракција од синоќа е побогата за највисокиот хотел на светот. Во Дубаи е отворен хотел висок 356 метри.
Хотелот „Гевора“ на големата авенија на Шеикот Зајед е за само еден метар повисок од досега највисокиот светски хотел кој исто така се наоѓа на истата авенија.

Претходниот рекордер, хотелот од синџирот „Мериот“ е висок 355 метри кој пак го собори рекордот на хотелот „Роуз рајхан“ од синџирот „Ротан“ висок „само “ 333 метри кој како и претходните два хотела се наоѓа во истиот кварт во Дубаи.

Новиот светски рекордер по височина хотелот „Гевора“ всушност е кула во златна боја од 75 ката, со четири ресторани, базен, луксузен спа центар и гимнастичка сала.

Во Дубаи се наоѓа и највисоката кула на светот, славната „Бурџ хаифа“ висока 838 метри.

Богатата власт сега започна изградба и на нова чија височина се чува во тајност, поради конкуренцијата.
Инаку Дубаи е главна туристичка атракција во Заливот, само во 2017 година  го посетиле 15,8 милиони туристи. 

Вообичаено утро на островот Палма де Мајорка

Девојка си порачува за јадење во ресторан.

Британка си порачува  храна во Мекдоналдс, откако била на некоја забава.

Германскиот весник Билд ја објавил оваа фотографија со коментар дека се работи за Британка која се појавила вака облечена во недела во 11 часот наутро.

ТВ презентерка успеа да фати избеган коњ

ТВ презентерка успеа да фати избеган коњ

Презентерката се фрли пред коњот и успеа да го застане.

Повеќето луѓе кога би виделе коњ кој галопира кон нив би избегале, но ТВ презентерката му се спротистави на избеганиот коњ и успеа да го застане.

Презентерката Харли Мур, стоеше во средина на патеката кога го забележа коњот.

Погледнете ја оваа храбра жена:

Кенгур влетал на рагби натпревар (видео)

Камерманот кој го снимал рагби натпреварот го фатил моментот кога кенгур влетал на теренот.

Видеото е снимено во Паркс, во Нов Јужен Велс, во Австралија. Во тоа време се играл рагби натпревар.

Снимката покажува како кенгур скока по теренот меѓу играчите и неколку секунди потоа го напушта теренот.

„Работам хонорарно како камерман, главно ги следам локалните спортски настани. Додека го снимав женскиот рагби натпревар, бев сведок на неочекувана појавување на кенгур на теренот“ – прокоментирал снимателот на овој несекојдневен инцидент.

притисни ентер