ОН предупредува : ќе снема вода во 11 светски метрополи

11 големи градови во светот ќе останат без вода за пиење , меѓу кои и Лондон , Истанбул , Москва , Пекинг...
Обединетите Нации објавија извештас според кој проблемот со недостиг на вода за пиење не треба да ги загрижува само жителите на Кејптаун , туку проблемот го има низ целито свет .

Според истражувањата во 2014 , во 500 најголеми градови во светот ќе снема вода за пиење . Според сегашната проекција на Обединетите Нации , на глобално нивоќе се зголеми побарувачката за вода за 40 % во 2030 година , а нема да се задоволи барањето поради климатските промени , растот на популацијата и човечките активности .
Меѓу најзагрозените градови каде итно мора да се преземат мерки е Сао Паоло во Бразил со 21,7 милиони жители и резерви на вода од 15 проценти под нормалата .
Потоа е милионскито Бангалор во Индија , каде водата воопшто не е за пиење , иако ја има од околните езера.

И Пекинг , главниот град на Кина е на листата , бидејќи 40 % од водата е загадена и не е за користење во домаќинствата .

Главниот град на Египет , Каиро има сличен проблем со предвидување дека во 2025 година ќе остане без вода.

Џакарта се соочува со издигнување на нивото на морето , што предизвикува слатките води да станат солени .

Москва има проблем со водоводниот систем , кој се потпира во 70 % од површински води , што во најголемо количество се загадени .

И Истанбул со неговите 14 милиони жители е на оваа листа . Од почетокот на 2014 градот се соочува со недостиг на вода за пиење , за во 2016 да биде прогласен за град под стрес поради 1 700 кубика вода по човек .

Проблемот е веќе присутен во Мексико сити , каде само 20 % од жителите имаат секој ден вода за пиење од водовод .

За Лондон предвидувањата се дека во 2025 ќе има проблем , а во 2040 градот ќе се соочи со сериозен недостиг на вода за пиење.

Водоводниот систем во Токио е зависен од површинските води и затоа градот наскоро може да има проблеми . Но Јапонците веќе ја предвидоа иднината и го обновија целиот водоводен систем , за да имаат загуба само од 3 % .

Мајами на Флорида ќе има проблеми со загадувањето на водата од каде се снабдува целиот град и тоа преку загадениот Атлантски океан , од каде водата продира директно во резервоарот за вода. 

Вообичаено утро на островот Палма де Мајорка

Девојка си порачува за јадење во ресторан.

Британка си порачува  храна во Мекдоналдс, откако била на некоја забава.

Германскиот весник Билд ја објавил оваа фотографија со коментар дека се работи за Британка која се појавила вака облечена во недела во 11 часот наутро.

ТВ презентерка успеа да фати избеган коњ

ТВ презентерка успеа да фати избеган коњ

Презентерката се фрли пред коњот и успеа да го застане.

Повеќето луѓе кога би виделе коњ кој галопира кон нив би избегале, но ТВ презентерката му се спротистави на избеганиот коњ и успеа да го застане.

Презентерката Харли Мур, стоеше во средина на патеката кога го забележа коњот.

Погледнете ја оваа храбра жена:

Кенгур влетал на рагби натпревар (видео)

Камерманот кој го снимал рагби натпреварот го фатил моментот кога кенгур влетал на теренот.

Видеото е снимено во Паркс, во Нов Јужен Велс, во Австралија. Во тоа време се играл рагби натпревар.

Снимката покажува како кенгур скока по теренот меѓу играчите и неколку секунди потоа го напушта теренот.

„Работам хонорарно како камерман, главно ги следам локалните спортски настани. Додека го снимав женскиот рагби натпревар, бев сведок на неочекувана појавување на кенгур на теренот“ – прокоментирал снимателот на овој несекојдневен инцидент.

притисни ентер