Нови откритија за црквата Свети Ѓорѓи во Битола

Нови откритија за црквата Свети Ѓорги која се крие во темелите на Јени џамија во Битола .Истражувањата покажаа дека Јени џамија крие темели на три цркви, од кои едната е некогаш најголемата црква во центарот на Битола, „Св. Ѓорѓи“, која што е ранохристијанска црква од 7 век.
Истражувањата во комлексот на Јени џамија, во центарот на Битола, покажаа дека по темелите на ова врвно архитектонско дело се крие уште поголемо црковно богаство отколку што претходно се претпоставуваше. Истражувањата покажаа дека Јени џамија крие темели на три цркви, од кои едната е некогаш најголемата црква во центарот на Битола, „Св. Ѓорѓи“, која што е ранохристијанска црква од 7 век.

,,Пронајдена е проскумидијата на црквата на црквата ``Свети Ѓорги`` која се наоѓа под Јени џамија. Таа проскумидија ни потврдува дека објектот се шири и дека е од многу поголемо значење отколку претходно претпоставеното.,, -вели Слободан Стојковски, стручен работник за средновековна археологија во Завод и музеј Битола.

Конзерваторско- реставраторските зафати се одвиваат во повеќе фази. По три години реставрација вратен е стариот лик на Јени џамијата како пред пет века. При зафатот бил користен оловен лим за куполите од Турција и варов малтер од Италија.

,,За раставрацијаа беше користен оловен лим од Турција и варов малтер од Италија.Ова е петта фаза на конзервација и реставрација на фасади на објектот на Јени џамија и уметничка галерија, и покривање на надворешниот и отворениот дел на археолошкото наоѓалиште на џамијата, кое се наоѓа надвор.Тоа е заштитено со челишна конструкција заради заштита од временските непогоди, плус населението од Битола да се запознае со овој значаен локалитет – вели Зоран Алтипармаков, советник конзерватор во Завод и музеј од Битола.

Посебен галериски простор е наменет за посетителите.

Во иднина целта е објектот да биде на лик на Света Софија од Истанбул, односно да ги обединува христијанското и исламското културно наследство на овие простори.

Во Германија дозвола за азил со поткуп од 1000 евра

Германија пред голем скандал откако беше откриено дека во градот Бремен биле издавани дозволи за азил со поткуп на администрацијата.

Сумата наводно била 1.000 евра, а надлежните се обиделе да го скријат овој скандалот.

    Германскиот министер за внатрешни работи Хорст Зехофер е под засилен притисок во рамките на владата, но и од надвор од неа поради начинот на кој се справува со „големите нерегуларности“ во процесот на издавање дозволи за азил.

Германија со денови ја тресе голем скандал откако беше откриено дека канцеларијата на службата за мигранти и бегалци (БАМФ) во бремен им доделила азилантски статус на речиси 1.200 бегалци без почитување на процедурата. Сомнежите се дека статусот бил доделуван со мито, а во центарот на вниманието е поранешната шефица на локалната канцеларија во Бремен.

Нова демократија бара Ципрас да одговори дали и понатаму се разговара за Илинденска Македонија

Молкот од гршкиот премиер Алексис Ципрас за „Илинденска Македонија“ создава загриженост кај Грците во однос на тоа дали предлогот е сѐ уште на преговарачката маса

Молкот од гршкиот премиер Алексис Ципрас за „Илинденска Македонија“ создава загриженост кај Грците во однос на тоа дали предлогот е сѐ уште на преговарачката маса, смета потпретседателот на грчката опозициска партија, Нова демократија Костис Хаѕидакис.

Како што јави дописничката на МИА од Атина, Хаѕидакис вели дека партијата, преку нејзиниот претседател Мицотакис, вчера два пати од грчкиот парламент „побара од премиерот да разјасни дали продолжува да разговара за името Илинденска Македонија“.

- Ципрас два пати се направи дека не го слушна. Неговиот молк на Грците им создава оправдана загриженост дека овој неприфатлив предлог, што е олицетворение на скопскиот иредентизам, уште се наоѓа на преговарачката маса. Господинот Ципрас треба денес и јасно да одговори на прашањето на Нова демократија, вели Хаѕидакис во неговата изјава. /МИА

Ѓорѓиевски и Петровски во „Само вистина“: Дијаспората во Австралија е против промена на уставното име

Во вечерашната „Само вистина“ ни гостуваа претставниците на Македонската дијаспора од Австралија.

Во вечерашната „Само вистина“ ни гостуваа претставниците на Македонската дијаспора од Австралија, Мелбурн Стефан Ѓорѓиевски Поешевски маркетинг менаџер во два весника и почесен член на фудбалскиот клуб „Престон Македонија“ и Аце Петровски претседател и доживотен член на КУД ,,Никола Карев“ од Мелбурн. 

И двајцата во „Само Вистина“ говореа за она што и е потребно на дијаспората во Австралија за полесна комуникација  со матичната земја, но и за тоа зошто дијаспората покажа многу мал одѕив на изборите во 2011 и 2014-та година а се потрошија околу 3 милиони евра. Стефан Ѓорѓиевски Поешевски и Аце Петровски информираа дека Македонците во Австралија не биле задоволни од предлозите за пратеник, кога би бил тој предлог на наш избор а не да ни го бира СДСМ или ВМРО-ДПМНЕ тогаш ние би гласале повеќе, велат.

И двајцата порачаа дека дијаспората е против менување на уставното име, реагираат што министерот за дијаспора Адеми не отишол да ги посети и очекуваат дека со Законот за дијаспора и со Стратегијата за дијаспора 2018-2023 година дека ќе им биде полесно да ги артикулираат нивните потреби и барања. Рекоа дека околу стотина Македонци од Австралија сакаат да инвестираат во Македонија и дека треба отвореност на владата и институциите за да ги привлече.

Повеќе гледајте во видеото на „Само Вистина“

притисни ентер