Животот на Марс веќе почна за 200 научници (ВИДЕО+ФОТО)

200 научници од целиот свет еден месец ќе живеат како на Марс.
Тие се сместени во специјално направени куќи во пустината во Оман на температура и до 51 степен и во услови каде само неколку видови може да преживеат. Научниците ќе направат 19 експерименти за да утврдат дали може човекот да преживее во суровите услови на Марс.

Ја имаат на располагање најновата технологија , како дронови , роботи , ровери и термички изолирани куќи .

Пустината Дофар во Оман е рамна површина со само неколку животински видови кои може да опстанат . Токму затоа експериментот за преживување  на Црвената планета се одвива во неа.

Од НАСА се надеваат дека првите луѓе на Марс ќе може да стапнат околу 2030 година.  

Вообичаено утро на островот Палма де Мајорка

Девојка си порачува за јадење во ресторан.

Британка си порачува  храна во Мекдоналдс, откако била на некоја забава.

Германскиот весник Билд ја објавил оваа фотографија со коментар дека се работи за Британка која се појавила вака облечена во недела во 11 часот наутро.

ТВ презентерка успеа да фати избеган коњ

ТВ презентерка успеа да фати избеган коњ

Презентерката се фрли пред коњот и успеа да го застане.

Повеќето луѓе кога би виделе коњ кој галопира кон нив би избегале, но ТВ презентерката му се спротистави на избеганиот коњ и успеа да го застане.

Презентерката Харли Мур, стоеше во средина на патеката кога го забележа коњот.

Погледнете ја оваа храбра жена:

Кенгур влетал на рагби натпревар (видео)

Камерманот кој го снимал рагби натпреварот го фатил моментот кога кенгур влетал на теренот.

Видеото е снимено во Паркс, во Нов Јужен Велс, во Австралија. Во тоа време се играл рагби натпревар.

Снимката покажува како кенгур скока по теренот меѓу играчите и неколку секунди потоа го напушта теренот.

„Работам хонорарно како камерман, главно ги следам локалните спортски настани. Додека го снимав женскиот рагби натпревар, бев сведок на неочекувана појавување на кенгур на теренот“ – прокоментирал снимателот на овој несекојдневен инцидент.

притисни ентер