Фолк фест Валандово се враќа во мај

Валандово ќе го враќа стариот сјај на фолк фест. По турбулентниот период, локалните власти најавуваат заживување на фестивалот, што ќе се одржи во мај.
Фолк Фест Валандово се враќа во Мај.Општинските влати соопштуваат дека не само што ќе вложат напори да го вратат стариот сјај на фестивалот поради вредносното значење на “Фолк Фест“ Валандово, за македонската култура туку и зачувување на новокомпонираната песна 

.Турбулентните години како и да го замреа тридеценискиот фестивал.А 2016 та воопшто и не се оддржа.Тогаш  општината донесе одлука оти авторите на композициите кои требаше  да се изведат на ФОЛК-ФЕСТ Валандово 2016 година, се истите автори кои се и членови на ЗАМП.Сега ветуваат многу.

Луѓето кои се дел од овогодинешниот раководен тим и кои се задолжени за враќањето на “Фолк Фест“ Валандово на старите вредносни патеки се професорот Живојин Глишиќ, пејачот Ефто Пупиновски, композиторот Методија Антовски и културниот работник Ѓоко Павлов.

Конкурсот за новокомпонирани композиции е од  вчера и ќе биде отворен до крајот на овој месец.Фестивалските вечери се 24 и 25 ти Мај.


Деветмина повредени во пад на авион

Девет лица се повредени при пад на приватен мал авион во Хондурас.

Авионот се урнал на крајот на пистата на меѓународниот аеродром во главниот град на Хондурас , Тегусигалпа. Според противпожарната служба , во несреќата се повредени девет лица.

Авионот пристигнувал од Остин , Тексас и од непознати причини се урнал на пистата при што се прекршил на пола.

Поповски во „Само вистина“: Владата нема да дозволи никој да биде привилегиран ниту оштетен

„Само вистина“ интервју со Роберт Поповски: Живот ли е ова или „панаѓур“?!

Директорот на Канал 5 Телевизија Иван Мирчевски и министерот  без ресор задолжен за комуникации, отчетност и транспарентност, Роберт Поповски, во најновото издание на „Само Вистина“ разговараат за актуелните политички теми и за новиот закон за аудио и аудио-визуелни медиумски услуги.

Поповски: „Експерти, професионалци се вклучени во изготвување на новиот закон за аудио и аудио-визуелни медиумски услуги. Граѓаните се тие што ќе ја оценат вистинка трка на медиумскиот пазар и да проценат кој медиум колку вреди. Владата нема да дозволи никој да биде привилегиран ниту оштетен, медиумите треба да добијат услови за работа и медиумските работници да имаат повисоки плати. Новиот закон ќе ја заштити индустријата, ќе обезбеди вистинска регулација и контрола на сите чинители во медиумскиот простор.“

Солзавец и приведени на протестите во Париз (ВИДЕО)

За време на синдикалниот протест по улиците на Париз дојде до судир на демонстрантите со полицијата.

Според медиумите , со полицијата се судрила група од околу стотина млади , кои не биле дел од протестната поворка. Поединци од групата ги гаѓале полицајците со различни предмети , по што полицајците возвратиле со пендреци и солзавец. Најголем број од младите , кои ја нападнаа полицијата носеле фантомки и капи за скијање .

И репортерката на Раша Тудеј , Шарлот Дубенски пред камерите мораше поради солзавецот да си стави капки во очите за да може да гледа. За сега нема податоци за повредени , а неколкумина од демонстрантите се приведени.

Денешните протести ги организираше синдикатот на јавните работници , поради планот на Владата до 2022 да укине 120 000 работни места.  

притисни ентер