Милион евра за санирање на покривите на институциите

Министерството за култура ја објави годишната програма и резлтатите од конкурсот за проекти од национален интерес за 2018 година.
Годинава оценка на министерството е дека има зголемен интерес за културни проекти но при одлучувањето комисиите се раководеле по принципот за правичност и децентрализација на културата со особен акцент на проекти кои градат едно општество за сите.

Вкупно добиени се над 5 илјади пријави или за споредба во 2016 пристигнале 1556 во 2017 1593 проекти што според министерството покажува зголемена доверба.. Од пристигнатите апликации министерството одобрило 50% а за поголема транспаретност листите на одобрените проекти ќе бидат објавени на веб страната на министерството за култира.

Во музичко сценската дејност обезбедени се средства за издавање на 40 носачи на звук и за подршка на околу 150 концерти и за сите позначајни фестивали.

Со посебна програма министерството ќе ги реконструира покривите на 20 објекти кои прокиснуваат за што се обезбедени еден милион евра.


Враќањето на архивот во старата установа засега не е опција бидејки таму се направени корекции на зградата од ново вселената инстутуција заради што интензивно се бара локација каде би се преселел архивот. 


Деветмина повредени во пад на авион

Девет лица се повредени при пад на приватен мал авион во Хондурас.

Авионот се урнал на крајот на пистата на меѓународниот аеродром во главниот град на Хондурас , Тегусигалпа. Според противпожарната служба , во несреќата се повредени девет лица.

Авионот пристигнувал од Остин , Тексас и од непознати причини се урнал на пистата при што се прекршил на пола.

Поповски во „Само вистина“: Владата нема да дозволи никој да биде привилегиран ниту оштетен

„Само вистина“ интервју со Роберт Поповски: Живот ли е ова или „панаѓур“?!

Директорот на Канал 5 Телевизија Иван Мирчевски и министерот  без ресор задолжен за комуникации, отчетност и транспарентност, Роберт Поповски, во најновото издание на „Само Вистина“ разговараат за актуелните политички теми и за новиот закон за аудио и аудио-визуелни медиумски услуги.

Поповски: „Експерти, професионалци се вклучени во изготвување на новиот закон за аудио и аудио-визуелни медиумски услуги. Граѓаните се тие што ќе ја оценат вистинка трка на медиумскиот пазар и да проценат кој медиум колку вреди. Владата нема да дозволи никој да биде привилегиран ниту оштетен, медиумите треба да добијат услови за работа и медиумските работници да имаат повисоки плати. Новиот закон ќе ја заштити индустријата, ќе обезбеди вистинска регулација и контрола на сите чинители во медиумскиот простор.“

Солзавец и приведени на протестите во Париз (ВИДЕО)

За време на синдикалниот протест по улиците на Париз дојде до судир на демонстрантите со полицијата.

Според медиумите , со полицијата се судрила група од околу стотина млади , кои не биле дел од протестната поворка. Поединци од групата ги гаѓале полицајците со различни предмети , по што полицајците возвратиле со пендреци и солзавец. Најголем број од младите , кои ја нападнаа полицијата носеле фантомки и капи за скијање .

И репортерката на Раша Тудеј , Шарлот Дубенски пред камерите мораше поради солзавецот да си стави капки во очите за да може да гледа. За сега нема податоци за повредени , а неколкумина од демонстрантите се приведени.

Денешните протести ги организираше синдикатот на јавните работници , поради планот на Владата до 2022 да укине 120 000 работни места.  

притисни ентер