Во Велес отворена патувачката изложба за Методија Андонов Ченто

Во организација на Народниот музеј од Велес и Заводот и музеј од Прилеп во Ликовниот салон во Велес беше отворена патувачката изложба посветена на Методија Андонов Ченто насловена „Биографија низ фотографија“, а која лани во јули беше отворена во Прилеп по повод 60 годишнината од неговата смрт.
Авторот на изложбата историчарот кустос Рубин Белчески неколку години го истражувал животот и делото на првиот претседател на Президиумот на АСНОМ Методија Андонов Ченто.
Изложбата која е претставена на 20 големи паноа содржи над 257 елементи: од кои 224 фотографии,15 документи,15 различни делови од говори на Ченто, мисли, четири текстови и 30 фотографии од споменици и спомен бисти, монети, уметнички дела, поштенски марки и восочната фигура со ликот на Методија Андонов Ченто.
Белчески вели дека тој истражувал и собирал архивски материјали низ повеќе институции, а фотографии и документи добил од семејството на Ченто, на кои им е посебно благодарен.
Воедно најави дека собраниот материјал наскоро ќе излезе и во печатено издание.
- Фотографијата е вистински времеплов која на истражувачот му овозможува контакт со едно минато време. Доколку, пак, се однесува на личност, без разлика кога фотографијата е создадена и дали сме ја познавале личноста или не, таа ни станува препознатлива и драга, а со тоа и емотивно поблиска, воедно буди уште поголем интерес за „запознавање со личноста и нејзинте карактерни особини“.
- Така е и случајот со Ченто, појаснува Белчески.
Воедно потенцира дека читајќи ја литературата за Ченто, не можел да се изначуди за неговата храброст и пожртвуваност, на преголемата желба за слобода и самостојност на Македонија.
- Едноставно, никакви затвори, логори и интернации не можеле да го поколебаат или одвратат во неговата борба за слобода на Македонија. Според тоа што го прочитав, барем десетина пати бил затворан или интерниран. Се разбира, никој не можел да го „превоспита“ воедно ништо не можело да го спречи во истрајноста да се дојде до успех и слобода на Македонија и македонскиот народ, потенцира Белчески за Ченто.
Анита Василкова Мидоска в.д. директор на велешкиот Народен музеј и промотор на изложбата истакна дека во идејната креација на оваа изложба, авторот преку фотографии ги рефлектира животните патеки, судири внатрешни и надворешни борби кои во себе со себе и околу себе ги видел великанот на современата македонска историја Методија Андонов Ченто, нашиот борец, деец и прв претседател на Президиумот на АСНОМ.
- Човекот кој македонската кауза ја одбра за своја животна патека и кој во име на таа кауза не потклекнувајќи и борејќи се за своите идеи го вткаи духот на вечната борба на македонскиот народ и го коваше својот живот низ една „калдрместа патека“ со подеми и падови, потенцира Василкова Мидоска.
Во Велес изложбата ќе биде претставена во наредните две недели.
По Прилеп, Кавадарци, Неготино и Велес, авторот најави дека изложбата ќе ја претстави и во други градови во земјава

Деветмина повредени во пад на авион

Девет лица се повредени при пад на приватен мал авион во Хондурас.

Авионот се урнал на крајот на пистата на меѓународниот аеродром во главниот град на Хондурас , Тегусигалпа. Според противпожарната служба , во несреќата се повредени девет лица.

Авионот пристигнувал од Остин , Тексас и од непознати причини се урнал на пистата при што се прекршил на пола.

Поповски во „Само вистина“: Владата нема да дозволи никој да биде привилегиран ниту оштетен

„Само вистина“ интервју со Роберт Поповски: Живот ли е ова или „панаѓур“?!

Директорот на Канал 5 Телевизија Иван Мирчевски и министерот  без ресор задолжен за комуникации, отчетност и транспарентност, Роберт Поповски, во најновото издание на „Само Вистина“ разговараат за актуелните политички теми и за новиот закон за аудио и аудио-визуелни медиумски услуги.

Поповски: „Експерти, професионалци се вклучени во изготвување на новиот закон за аудио и аудио-визуелни медиумски услуги. Граѓаните се тие што ќе ја оценат вистинка трка на медиумскиот пазар и да проценат кој медиум колку вреди. Владата нема да дозволи никој да биде привилегиран ниту оштетен, медиумите треба да добијат услови за работа и медиумските работници да имаат повисоки плати. Новиот закон ќе ја заштити индустријата, ќе обезбеди вистинска регулација и контрола на сите чинители во медиумскиот простор.“

Солзавец и приведени на протестите во Париз (ВИДЕО)

За време на синдикалниот протест по улиците на Париз дојде до судир на демонстрантите со полицијата.

Според медиумите , со полицијата се судрила група од околу стотина млади , кои не биле дел од протестната поворка. Поединци од групата ги гаѓале полицајците со различни предмети , по што полицајците возвратиле со пендреци и солзавец. Најголем број од младите , кои ја нападнаа полицијата носеле фантомки и капи за скијање .

И репортерката на Раша Тудеј , Шарлот Дубенски пред камерите мораше поради солзавецот да си стави капки во очите за да може да гледа. За сега нема податоци за повредени , а неколкумина од демонстрантите се приведени.

Денешните протести ги организираше синдикатот на јавните работници , поради планот на Владата до 2022 да укине 120 000 работни места.  

притисни ентер