#MosqueMeToo – и Муслиманките за сексуалните напади , дури и во Мека

Од вчера на твитер почна користењето на #MosqueMeToo , каде Муслиманките пишуваат за своите непријатни искуства , па дури и додека биле на аџилак во Мека.
Новинарката со Египетско и Американско државјанство , Мона Елтахави од вчера прва преку твитер проговори за своето непријатно искуство , кога била сексуално злоставувана или напаѓана за време на аџилак во Мека пред пет години  . 

Искуства споделија за само еден ден илјадници жени , кои раскажуваат дека во нејсветите моменти за Муслиманите биле жртви на сексуален напад .

Жените раскажуваат јавно дека иако биле покриени и во молитва , непознати мажи ги допирале , се триеле од нив и им се обраќале вулгарно . Не страдале само тие лично , туку и нивните мајки и сестри со кои биле на аџилак во Мека.

Меѓу жените кои го мсподелуваат своето лошо искуство од Мека има и такви , кои во јавност не смеат да излезат ако не се покриени со хиџаб, како жени од Афганистан , Саудиска Арабија или Иран . 

Сепак , сметаат дека целосно прекриеното тело не ги спречува мажите да ги навредуваат и да бидат објекти за сексуално вознемирување.

#MosqueMeToo во муслиманските земји наиде на осуда , претежно од машката популација. 

Вообичаено утро на островот Палма де Мајорка

Девојка си порачува за јадење во ресторан.

Британка си порачува  храна во Мекдоналдс, откако била на некоја забава.

Германскиот весник Билд ја објавил оваа фотографија со коментар дека се работи за Британка која се појавила вака облечена во недела во 11 часот наутро.

ТВ презентерка успеа да фати избеган коњ

ТВ презентерка успеа да фати избеган коњ

Презентерката се фрли пред коњот и успеа да го застане.

Повеќето луѓе кога би виделе коњ кој галопира кон нив би избегале, но ТВ презентерката му се спротистави на избеганиот коњ и успеа да го застане.

Презентерката Харли Мур, стоеше во средина на патеката кога го забележа коњот.

Погледнете ја оваа храбра жена:

Кенгур влетал на рагби натпревар (видео)

Камерманот кој го снимал рагби натпреварот го фатил моментот кога кенгур влетал на теренот.

Видеото е снимено во Паркс, во Нов Јужен Велс, во Австралија. Во тоа време се играл рагби натпревар.

Снимката покажува како кенгур скока по теренот меѓу играчите и неколку секунди потоа го напушта теренот.

„Работам хонорарно како камерман, главно ги следам локалните спортски настани. Додека го снимав женскиот рагби натпревар, бев сведок на неочекувана појавување на кенгур на теренот“ – прокоментирал снимателот на овој несекојдневен инцидент.

притисни ентер