Голем астероид вечерва ќе ја прелета Земјата – НАСА доцна го забележала

Астеротид со пречник од 40 метри вечерва во 23.27 часот ќе помине блиску до Земјата .
Астероидот наречен 2018ЦБ ќе помине на само една петтина од оддалеченоста меѓу Земјата и Месечината.
Астеродот бил забележан од центарот на НАСА во Аризона дури пред пет дена , иако станува збор за големо небесно тело.

Според  вселенски растојанија , астеродот ќе ја помине Земјата на релативно мало растојание , но нема да претставува опасност .

Најблиску до Земјата ќе помине во 22.27 часот по ГМТ. Сепак од НАСА предупредуваат дека иако е релативно мал објект , сепак е поголем од оној што точно пред пет години влезе во атмосферата и беше виден во Чељабинск , Русија.

ЦБ2018 ќе помине покрај Земјата на оддалеченост од 69 700 километри .

Вообичаено утро на островот Палма де Мајорка

Девојка си порачува за јадење во ресторан.

Британка си порачува  храна во Мекдоналдс, откако била на некоја забава.

Германскиот весник Билд ја објавил оваа фотографија со коментар дека се работи за Британка која се појавила вака облечена во недела во 11 часот наутро.

ТВ презентерка успеа да фати избеган коњ

ТВ презентерка успеа да фати избеган коњ

Презентерката се фрли пред коњот и успеа да го застане.

Повеќето луѓе кога би виделе коњ кој галопира кон нив би избегале, но ТВ презентерката му се спротистави на избеганиот коњ и успеа да го застане.

Презентерката Харли Мур, стоеше во средина на патеката кога го забележа коњот.

Погледнете ја оваа храбра жена:

Кенгур влетал на рагби натпревар (видео)

Камерманот кој го снимал рагби натпреварот го фатил моментот кога кенгур влетал на теренот.

Видеото е снимено во Паркс, во Нов Јужен Велс, во Австралија. Во тоа време се играл рагби натпревар.

Снимката покажува како кенгур скока по теренот меѓу играчите и неколку секунди потоа го напушта теренот.

„Работам хонорарно како камерман, главно ги следам локалните спортски настани. Додека го снимав женскиот рагби натпревар, бев сведок на неочекувана појавување на кенгур на теренот“ – прокоментирал снимателот на овој несекојдневен инцидент.

притисни ентер