„Бог на масакрот“ нова премиера на штипскиот Народен театар

„Бог на масакрот“ од француската писателка Јасмина Реза, а во режија на Нела Витошевиќ е новата театарска претстава, која утре премиерно ќе се изведе во штипскиот Народен театар.
Витошевиќ на денешната прес-конференција вели дека  „Бог на масакрот“ е драма со комични елементи, во која актерите бараат решение на проблемите, со кои, секојдневно се соочува  современиот човек. Таа истакна дека текстот е поставува безброј пати, а ги има добиено и сите европски и светски награди.

-Претставата практично почнува од две деца кои се степале во еден парк, односно во школски двор и едното од децата завршило со повреда на двата заба и од таа причина родителите на двете деца се среќаваат на еден цивилизиран начин, да разговараат околу конфликтот на децата. Авторката она што го отвара како еден од најбитен аспект во претставата, а тоа е што последиците ние ги живееме од западниот капитализам. Во кој што владее правило на посилниот и во кој што отуѓеноста заемала главен примат во современиот свет, вели Витошевиќ.

Директорот на Националната установа Центар за култура (НУЦК) „Ацо Шопов“-Штип, Никола Ристов вели дека е презадоволен од ангажманот на режисерката и на актерите и очекува голем успех и со оваа претстава.

Во претставата играат актерите Драгана Костадиновска, Милорад Ангелов, Сања Арсовска и Ефтим Трајчов- Ѓаурски, а кои на денешната прес конферернција посочија дека ќе биде вистинско освежување за штипската публика. /МИА

Деветмина повредени во пад на авион

Девет лица се повредени при пад на приватен мал авион во Хондурас.

Авионот се урнал на крајот на пистата на меѓународниот аеродром во главниот град на Хондурас , Тегусигалпа. Според противпожарната служба , во несреќата се повредени девет лица.

Авионот пристигнувал од Остин , Тексас и од непознати причини се урнал на пистата при што се прекршил на пола.

Поповски во „Само вистина“: Владата нема да дозволи никој да биде привилегиран ниту оштетен

„Само вистина“ интервју со Роберт Поповски: Живот ли е ова или „панаѓур“?!

Директорот на Канал 5 Телевизија Иван Мирчевски и министерот  без ресор задолжен за комуникации, отчетност и транспарентност, Роберт Поповски, во најновото издание на „Само Вистина“ разговараат за актуелните политички теми и за новиот закон за аудио и аудио-визуелни медиумски услуги.

Поповски: „Експерти, професионалци се вклучени во изготвување на новиот закон за аудио и аудио-визуелни медиумски услуги. Граѓаните се тие што ќе ја оценат вистинка трка на медиумскиот пазар и да проценат кој медиум колку вреди. Владата нема да дозволи никој да биде привилегиран ниту оштетен, медиумите треба да добијат услови за работа и медиумските работници да имаат повисоки плати. Новиот закон ќе ја заштити индустријата, ќе обезбеди вистинска регулација и контрола на сите чинители во медиумскиот простор.“

Солзавец и приведени на протестите во Париз (ВИДЕО)

За време на синдикалниот протест по улиците на Париз дојде до судир на демонстрантите со полицијата.

Според медиумите , со полицијата се судрила група од околу стотина млади , кои не биле дел од протестната поворка. Поединци од групата ги гаѓале полицајците со различни предмети , по што полицајците возвратиле со пендреци и солзавец. Најголем број од младите , кои ја нападнаа полицијата носеле фантомки и капи за скијање .

И репортерката на Раша Тудеј , Шарлот Дубенски пред камерите мораше поради солзавецот да си стави капки во очите за да може да гледа. За сега нема податоци за повредени , а неколкумина од демонстрантите се приведени.

Денешните протести ги организираше синдикатот на јавните работници , поради планот на Владата до 2022 да укине 120 000 работни места.  

притисни ентер