Отворени игрите во Пјонгчан – Олимпискиот дух го обедини Корејскиот Полуостров

Со спектакуларна церемонија на олимпискиот стадион во Пјонгчанг денеска беа свечено отворени 2З. Зимски олимписки игри (ЗОИ).
Јужнокорејскиот град Пјонгчанг во наредните две седмици на светот ќе му понуди олимпизам кој и овојпат е повеќе од спорт. И 23-те Зимски олимписки игри се со сериозни политички импликации па со тоа носат специфика што ќе најде место во аналите на светскиот спорт. Ќе учествуваат речиси 3000 спортисти ,а Македонија ке ја претставуваат само тројца.

Со преполовен руски олимписки тим, а заеднички состав на северна и Јужна Кореја стартуваа 23-те зимски олимписки игри во Пјонгчанг. Можеби не во толкава мерка како пред 40-ина години, во времето на студената војна, кога светскиот спорт беше жртва на политичките пресметки па се случуваа бојкоти од двете страни на железната завеса но и овојпат олимпизмот не е имун на дневната политика. Со аргументација за наводен системски допинг, по игрите во Рио, и во Пјонгчанг руските олимпијци ја чувствуваат жестината на немилосрдните антидопинг агенции и лаборатории. За русите тоа е голема лага и атак врз спортистите, а за остатокот од светот оправдани казнени мерки.

Оптоварени со оваа жестока пресметка, домаќините се обидоа да го амортизираат ударот врз игрите демонстрирајќи добра волја и зрелост, па формираа заеднички олимписки тим со спортистите од Северна Кореја што во моментов е на врвот на листата на оние што му се закануваат на светскиот поредок односно неговата безбедност.  Јужна Кореја за игрите ќе потроши 13 милијарди долари што делува прилично поразумно во однос на 50-те милијарди што ги потроши Русија пред четири години во Русија.

Јужнокорејците ја потенцираат рационалноста и со главниот стадион на кој ќе се одржат само четири настани, односно отворањето и затворањето на овие и на параолимписките игри во март по што ќе биде демонтиран како никогаш да не постоел со што ги прави овој настан уникатен.

Македонија во Пјонгчанг ќе ја претставуваат тројца спортисти чиј настап се оценува како симболичен односно според старото кубертеново правило важно е да се учествува. Ако е за утеха македонското знаме ќе се појави на Емпајер Стејт Билдинг во Њујорк вечерва околу 23 и 30 како дел од ласерската проекција на сите знамиња на учесниците на игрите со што  американците сакаат да дадат  свој придонес за почетокот на олимпијадата во Пјонгчанг.


Родители преку суд го бркаат од дома нивниот 30 годишен син

Мајка и татко од Њујорк решиле по секоја цена да го избркаат од дома нивниот 30 годишен син и да го натераат да живее самостојно.

Кристина и Марк  го тужет синот Мајкл Ротондо поради тоа што не им плаќа кирија и не придонесува кон семејниот буџет иако има 30 години . Тие дури и му дале 1100 долари за да си замине од дома и да се смести на друго место .

Но, синот продолжил да живее со родителите. Мајката и таткото на неколку пати му испратиле и судски опомени за иселување , кои Мајкл ги игнорирал .

Кон крајот на месецот родителите ќе го дадат случајот на нивниот син на Врговниот суд и тоа на само неколку недели пред 31 роденден на нивниот син .

BMW почна со продажбата на серијата 2 Active/Gran Tourer и низ Европа (ФОТО)

BMW на почетокот на годината го претстави редизајнот на двата модела , кои во основната верзија се продадени во над 380 000 возила.

Редизајнираните возила стигнаа и во Европските салони . Надворешноста е стилски изменета со различна маска на ладилникот , на фаровите со нови лед светла и лед светла за магла , како и на браникот со поинакви отвори за воздух. Купувачите може да изберат и една од 13 бои со две нови нијанси  Jucaro Beige i Sunset Orange. Зголемена е и понудата на алу фелни со шест нови дизајнерски решенија во димензии од 16 и 19 инчи.

BMW од серијата 2 Active Tourer и  Gran Tourer за  2018. Се опремени со  BMW ConnectedDrive систем и најновата генерација iDriveмултимедијален систем со навигација , гласовни команди и унапреден интерфејс.

За прв пат во моделите од серијата 2 Active Tourer и Gran Tourer се достапни и со автоматизиран седмобрзински менувач со двојно квачило , а седмиот степен ан пренос овозможува економичност во возењето на долги патувања по автопат.

Покрај овој менувач, и натаму на располагање се шестобрзинскиот мануелен и осмостепениот автоматски. Вкупната комбинирана сила изнесува 224 кс , а максималниот момент на обрт 385 Nm.

Пејачка од Косово ќе го отвори Мундијалот во Русија

Химната на Светското првенство во фудбал ќе ја изведе Вил Смит , а ќе му се приклучат Колумбиецот Ники Џем и Косовката Ера Истрефи.

На Вил Смит ова ќе му биде потсетување на музичката кариера , која пред многу години ја земени со актерска. Според Билборд , песната ќе биде објавена на 25 мај , а продуцент е Дипло , кој стои зад најголемите минатогодишни хитови како ,,Lean On” и ,, Cold Water”.

Ники Џем е еден од најголемите Јужноамерикански ѕвезди , а неговиот последен хит X e предледан 800 милиони пати на Јутјуб.

Ера Исрефи се прослави со светскиот хит Bon Bon . Родена е во Приштаина , на Косово, во музичко семјство со мајка пејачка и татко новинар . И сестра и Нора се занимава со музика. Ера од 2015 има интернационална кариера со договори со Sony records , додека настапува со Ријана и Сиа.

Химната на Светските фудбалски првенства обично се изведува при отворањето или затворањето на натпреварите. Пред четири години на отворањето ја пееја Питбул и Џенифер Лопез , а во 2010 на затворањето ја испеа Шакира.

притисни ентер