Струмичани многу читаат, но заборават да ги вратат книгите

Во библиотеката „Благој Јанков Мучето“ во Струмица членуваат околу 3.000 љубители на пишаниот збор. Интересот за зачленување од година во година расте, а огромниот книжен фонд го користат читатели на возраст од четири до 85 години.
-Најмладиот запишан читател ни е на четири годишна возраст, а најстариот, учителка во пензија, е на возраст од 85 години, информира директорката Тања Гошева.

Според нејзина оценка Струмичани дефинтивно сакаат да читаат, а причината за тоа е во традицијата која опстојува со децении, но и на способноста на тимот кој работи во библиотеката.

-Ние како библиотека се трудиме секогаш да ги купиме најновите наслови на барање на читателите, но и тоа што ние ќе оцениме дека треба да го купиме како најнови изданија на издавачите. Се трудиме да ги следиме модерните текови на издаваштвото и постојано купуваме книги и го обновуваме книжниот фонд, вели директорката Гошева.

Една од причините за зголемување на бројот на членовите во Библиотеката „Благој Јанков Мучето“ е и воведувањето на така наречениот „фамилијарен упис“.

Годишната членарина за една година изнесува 250 денари, но доколку од едно семејство се зачленат тројца тогаш имаат можност тоа да го направат за 400 денари.

Најголем проблем за струмичката библиотека, но и генерално за библиотеките во Македонија, е невраќањето на позајмените книги.

- Тоа е проблем на сите библиотеки во државата, па и во Струмица. Има книги кои не се вратени со години. Едноставно ги молиме граѓаните да не ги фрлаат книгите, туку да ги вратат, а ние нема да ги казниме поради тоа што не ги вратиле на време. Ги имаме нивните членски картончиња, ги бараме, но многу тешко ги наоѓаме, бидејќи ги промениле телефонските броеви. Со тоа ни се намалува книжниот фонд и наместо книгите да бидат изложени во нашите рафтови тие се наоѓаат кај несовесните читатели, додава директорката Тања Гошева.

Таа истакна дека поголем дел од вкупниот број членови се повозрасни граѓани, кои повторно се враќаат на читањето.

Покрај тоа, во последно време чести се посетите од ученици од основите и средните училишта кои се запознаваат со значењето на книгата и библиотекарството.

Деветмина повредени во пад на авион

Девет лица се повредени при пад на приватен мал авион во Хондурас.

Авионот се урнал на крајот на пистата на меѓународниот аеродром во главниот град на Хондурас , Тегусигалпа. Според противпожарната служба , во несреќата се повредени девет лица.

Авионот пристигнувал од Остин , Тексас и од непознати причини се урнал на пистата при што се прекршил на пола.

Поповски во „Само вистина“: Владата нема да дозволи никој да биде привилегиран ниту оштетен

„Само вистина“ интервју со Роберт Поповски: Живот ли е ова или „панаѓур“?!

Директорот на Канал 5 Телевизија Иван Мирчевски и министерот  без ресор задолжен за комуникации, отчетност и транспарентност, Роберт Поповски, во најновото издание на „Само Вистина“ разговараат за актуелните политички теми и за новиот закон за аудио и аудио-визуелни медиумски услуги.

Поповски: „Експерти, професионалци се вклучени во изготвување на новиот закон за аудио и аудио-визуелни медиумски услуги. Граѓаните се тие што ќе ја оценат вистинка трка на медиумскиот пазар и да проценат кој медиум колку вреди. Владата нема да дозволи никој да биде привилегиран ниту оштетен, медиумите треба да добијат услови за работа и медиумските работници да имаат повисоки плати. Новиот закон ќе ја заштити индустријата, ќе обезбеди вистинска регулација и контрола на сите чинители во медиумскиот простор.“

Солзавец и приведени на протестите во Париз (ВИДЕО)

За време на синдикалниот протест по улиците на Париз дојде до судир на демонстрантите со полицијата.

Според медиумите , со полицијата се судрила група од околу стотина млади , кои не биле дел од протестната поворка. Поединци од групата ги гаѓале полицајците со различни предмети , по што полицајците возвратиле со пендреци и солзавец. Најголем број од младите , кои ја нападнаа полицијата носеле фантомки и капи за скијање .

И репортерката на Раша Тудеј , Шарлот Дубенски пред камерите мораше поради солзавецот да си стави капки во очите за да може да гледа. За сега нема податоци за повредени , а неколкумина од демонстрантите се приведени.

Денешните протести ги организираше синдикатот на јавните работници , поради планот на Владата до 2022 да укине 120 000 работни места.  

притисни ентер