Авиокомпанија прифатила карта стара скоро 20 години

Американската авиокомпанија „Јунајтед Ерлајнс“ ја прифати како валидна патничката авионска карта стара скоро 20 години.
Џон Вокер од Гринсборо, град во американската сојузна држава Северна Каролина, во јануари во фиока под неговиот кревет, пронашол авионска карта за лет на релација Нешвил-Сакраменто со датум од 31 декември 1998 година, пишува „Индепендент“.

Како што изјави Вокер, картата е купена за патување во Сакраменто на венчавката на деверот, закажана за 2 јануари 1999 година.

Меѓутоа, тој не можел да отиде и побарал картата да му се рефундира.

Од авиокомпанијата му одговориле дека парите за картата не можат да му бидат вратени, но дека може да ја искористи за некој иден лет во истата вредност.

„Одложував бидејќи немав намера никаде да патувам“ – изјави Вокер.

„И потоа целосно заборавив на неа“ – додал тој.

Барајќи нешто под креветот, скоро 20 години подоцна, Вокер ја нашол авионската карта, заедно со писмо од „Јунајтед Ерлајнс“.

Во писмото стоело дека карата може да ја искористи на сите домашни летови “засекогаш“ и одлучил да види дали важи се уште тоа “засекогаш“ и денес.

Иако компанијата прогласила банкрот во 2010 година, од таа компанија му е речено дека, бидејќи неговиот случај е единствен, ќе го признае ваучерот.

Тој се уште чека на ваучер од 378 долари, кој сега вреди 571 долар поради инфлацијата, пишува „Индепендент“.

Вообичаено утро на островот Палма де Мајорка

Девојка си порачува за јадење во ресторан.

Британка си порачува  храна во Мекдоналдс, откако била на некоја забава.

Германскиот весник Билд ја објавил оваа фотографија со коментар дека се работи за Британка која се појавила вака облечена во недела во 11 часот наутро.

ТВ презентерка успеа да фати избеган коњ

ТВ презентерка успеа да фати избеган коњ

Презентерката се фрли пред коњот и успеа да го застане.

Повеќето луѓе кога би виделе коњ кој галопира кон нив би избегале, но ТВ презентерката му се спротистави на избеганиот коњ и успеа да го застане.

Презентерката Харли Мур, стоеше во средина на патеката кога го забележа коњот.

Погледнете ја оваа храбра жена:

Кенгур влетал на рагби натпревар (видео)

Камерманот кој го снимал рагби натпреварот го фатил моментот кога кенгур влетал на теренот.

Видеото е снимено во Паркс, во Нов Јужен Велс, во Австралија. Во тоа време се играл рагби натпревар.

Снимката покажува како кенгур скока по теренот меѓу играчите и неколку секунди потоа го напушта теренот.

„Работам хонорарно како камерман, главно ги следам локалните спортски настани. Додека го снимав женскиот рагби натпревар, бев сведок на неочекувана појавување на кенгур на теренот“ – прокоментирал снимателот на овој несекојдневен инцидент.

притисни ентер