Прилепските млади поети меѓу најдобрите на Балканот

Прилепските основци Ерика Јованоска и Борис Ночески со своите лични творби се пласираа меѓу најдобрите 22 учесници на меѓународниот фестивал „Деца поети“ што на почетокот од овој месец се одржа во Мостар.
Ночески освои трета награда, а Јованоска ја освои наградата „најелегична песна“ во конкуренција од 1.470 песни од речиси исто толку млади поети од Босна и Херцеговина, Македонија, Србија, Хрватска, Словенија, Црна Гора и Грција.

Јованоска и Ночески, кои учат во основното училиште „Кире Гаврилоски-Јане“, истакнаа дека на фестивалот имало многу дружење и активности.

- На почетокот бев скептик дека ќе влезам во финалето, но бев пресреќен кога сфатив дека сум и награден, изјави Ночески.

Ерика информира дека учествувала со нејзината елегична песна „Тага“ и изрази благодарност до нивното училиште и спонзорите кои го поддржале овој натпревар.

Според професорката по македонски јазик и ментор на учениците, Сузана Николоска фестивалот бил збогатен со многу едукативни содржини.

- Фестивалот почна со едукативен час за Алекса Шантиќ. Учениците се запознаа со оваа маркантна личност. Потоа продолжи дебата на жири- комисијата со учесниците. Имаше многу содржини со рекреативен карактер, богата програма и беа организирани посети на многу значајни споменици, рече Николоска. /МИА

Деветмина повредени во пад на авион

Девет лица се повредени при пад на приватен мал авион во Хондурас.

Авионот се урнал на крајот на пистата на меѓународниот аеродром во главниот град на Хондурас , Тегусигалпа. Според противпожарната служба , во несреќата се повредени девет лица.

Авионот пристигнувал од Остин , Тексас и од непознати причини се урнал на пистата при што се прекршил на пола.

Поповски во „Само вистина“: Владата нема да дозволи никој да биде привилегиран ниту оштетен

„Само вистина“ интервју со Роберт Поповски: Живот ли е ова или „панаѓур“?!

Директорот на Канал 5 Телевизија Иван Мирчевски и министерот  без ресор задолжен за комуникации, отчетност и транспарентност, Роберт Поповски, во најновото издание на „Само Вистина“ разговараат за актуелните политички теми и за новиот закон за аудио и аудио-визуелни медиумски услуги.

Поповски: „Експерти, професионалци се вклучени во изготвување на новиот закон за аудио и аудио-визуелни медиумски услуги. Граѓаните се тие што ќе ја оценат вистинка трка на медиумскиот пазар и да проценат кој медиум колку вреди. Владата нема да дозволи никој да биде привилегиран ниту оштетен, медиумите треба да добијат услови за работа и медиумските работници да имаат повисоки плати. Новиот закон ќе ја заштити индустријата, ќе обезбеди вистинска регулација и контрола на сите чинители во медиумскиот простор.“

Солзавец и приведени на протестите во Париз (ВИДЕО)

За време на синдикалниот протест по улиците на Париз дојде до судир на демонстрантите со полицијата.

Според медиумите , со полицијата се судрила група од околу стотина млади , кои не биле дел од протестната поворка. Поединци од групата ги гаѓале полицајците со различни предмети , по што полицајците возвратиле со пендреци и солзавец. Најголем број од младите , кои ја нападнаа полицијата носеле фантомки и капи за скијање .

И репортерката на Раша Тудеј , Шарлот Дубенски пред камерите мораше поради солзавецот да си стави капки во очите за да може да гледа. За сега нема податоци за повредени , а неколкумина од демонстрантите се приведени.

Денешните протести ги организираше синдикатот на јавните работници , поради планот на Владата до 2022 да укине 120 000 работни места.  

притисни ентер