Украл 800 метри пат, го исекол, па го продал асфалтот за 640 евра

Еден крадец во Кина украл околу 800 метри асфалтен пат од автопат и го продал на фабрика за градежни материјали за 5.000 јуани, што е околу 640 евра.
Меѓутоа, крадецот немал среќа бидејќи жителите на селото Санкеш во покраината Јианксу на истокот на земјата, го пријавиле исчезнувањето на дел од автопатот на полицијата.

Мажот кој изнајмил градежна машина со која извадил 800 метри од автопатот и блоковите ги натоварил во камиони кои ги однел пред фабриката, а таа ги откупила.

„По тој автопат веќе никој не возеше. Зошто тогаш да не се земат асфалтните блокови и нешто да се заработи“ – искрено одговорил сторителот во изјавата пред полицијата.

Вкупно препродал 500 тони асфалт.

Кинеските корисници на интернет масовно го коментираа неговиот чин.

„Сиромаштијата ги прави луѓето креативни“ – напишал еден, додека друг сугерирал дека “најпримерна казна за сторителот би била самиот да мора да го поправи уништениот пат“. Извор: autoevolution

Вообичаено утро на островот Палма де Мајорка

Девојка си порачува за јадење во ресторан.

Британка си порачува  храна во Мекдоналдс, откако била на некоја забава.

Германскиот весник Билд ја објавил оваа фотографија со коментар дека се работи за Британка која се појавила вака облечена во недела во 11 часот наутро.

ТВ презентерка успеа да фати избеган коњ

ТВ презентерка успеа да фати избеган коњ

Презентерката се фрли пред коњот и успеа да го застане.

Повеќето луѓе кога би виделе коњ кој галопира кон нив би избегале, но ТВ презентерката му се спротистави на избеганиот коњ и успеа да го застане.

Презентерката Харли Мур, стоеше во средина на патеката кога го забележа коњот.

Погледнете ја оваа храбра жена:

Кенгур влетал на рагби натпревар (видео)

Камерманот кој го снимал рагби натпреварот го фатил моментот кога кенгур влетал на теренот.

Видеото е снимено во Паркс, во Нов Јужен Велс, во Австралија. Во тоа време се играл рагби натпревар.

Снимката покажува како кенгур скока по теренот меѓу играчите и неколку секунди потоа го напушта теренот.

„Работам хонорарно како камерман, главно ги следам локалните спортски настани. Додека го снимав женскиот рагби натпревар, бев сведок на неочекувана појавување на кенгур на теренот“ – прокоментирал снимателот на овој несекојдневен инцидент.

притисни ентер