Се појави снимка на која Тарантино го оправдува силувањето на 13 годишно девојче (видео)

Во јавноста се појави контроверзно интервју во кое холивудскиот режисер Квентин Тарантино се обидува да го оправда својот колега, обвинет за силување на 13 годишно девојче.
Откако Ума Турман проговори за вмешаноста на Тарантино во автомобилската несреќа на снимањето на филмот „Kill Bill”, во која за малку ќе го изгубела животот, во јавноста се појави и снимка од интервју во кое може да се чуе како познатиот режисер се обидува да најде оправдување за Роман Полански, кој во 1977 година е обвинет за силување на 13 годишната Саманта Гејл.

Откако е прогласен за виновен за сексуален однос со малолетно лице, Полански ја напушти САД и побара засолниште во Франција.

Многу познати холивудски личности и ден денеска се на страната на Полански, вклучувајќи го и Тарантино, кој во 2013 година во емисијата на Хауард Стерн го бранеше својот колега.

На снимката, која се појави во јавноста оваа недела, може да се слушне како Тарантино тврди дека Гејл во тоа време доброволно излегувала на состаноци со Полански (режисерот тогаш бил во своите четириесетти), и доброволно се впуштила во сексуални односи со режисерот.

„Полански не силуваше 13 годишно девојче. По закон, да тоа е силување. Но, тоа не е иста работа. Да, имаше секс со малолетничка, но тоа не е силување“ – изјавил Тарантино.

„Кога го употребувате зборот “силување“ за мене тоа е еден многу насилен чин. Но, користењето на тие зборови може да се сведе на денешната употреба на зборот “расистички“. Се користи за се и сешто, а не е поврзано со многу работи за кои се употребува“ – додал тој.

На прашањето дали Полански го наговорил девојчето на однос, режисерот одговорил дека “таа самата тоа го сакала“.

„Зборуваме за американскиот морал, не за европскиот. Таа, тоа го сакала“ – заклучил Тарантино.Родители преку суд го бркаат од дома нивниот 30 годишен син

Мајка и татко од Њујорк решиле по секоја цена да го избркаат од дома нивниот 30 годишен син и да го натераат да живее самостојно.

Кристина и Марк  го тужет синот Мајкл Ротондо поради тоа што не им плаќа кирија и не придонесува кон семејниот буџет иако има 30 години . Тие дури и му дале 1100 долари за да си замине од дома и да се смести на друго место .

Но, синот продолжил да живее со родителите. Мајката и таткото на неколку пати му испратиле и судски опомени за иселување , кои Мајкл ги игнорирал .

Кон крајот на месецот родителите ќе го дадат случајот на нивниот син на Врговниот суд и тоа на само неколку недели пред 31 роденден на нивниот син .

BMW почна со продажбата на серијата 2 Active/Gran Tourer и низ Европа (ФОТО)

BMW на почетокот на годината го претстави редизајнот на двата модела , кои во основната верзија се продадени во над 380 000 возила.

Редизајнираните возила стигнаа и во Европските салони . Надворешноста е стилски изменета со различна маска на ладилникот , на фаровите со нови лед светла и лед светла за магла , како и на браникот со поинакви отвори за воздух. Купувачите може да изберат и една од 13 бои со две нови нијанси  Jucaro Beige i Sunset Orange. Зголемена е и понудата на алу фелни со шест нови дизајнерски решенија во димензии од 16 и 19 инчи.

BMW од серијата 2 Active Tourer и  Gran Tourer за  2018. Се опремени со  BMW ConnectedDrive систем и најновата генерација iDriveмултимедијален систем со навигација , гласовни команди и унапреден интерфејс.

За прв пат во моделите од серијата 2 Active Tourer и Gran Tourer се достапни и со автоматизиран седмобрзински менувач со двојно квачило , а седмиот степен ан пренос овозможува економичност во возењето на долги патувања по автопат.

Покрај овој менувач, и натаму на располагање се шестобрзинскиот мануелен и осмостепениот автоматски. Вкупната комбинирана сила изнесува 224 кс , а максималниот момент на обрт 385 Nm.

Пејачка од Косово ќе го отвори Мундијалот во Русија

Химната на Светското првенство во фудбал ќе ја изведе Вил Смит , а ќе му се приклучат Колумбиецот Ники Џем и Косовката Ера Истрефи.

На Вил Смит ова ќе му биде потсетување на музичката кариера , која пред многу години ја земени со актерска. Според Билборд , песната ќе биде објавена на 25 мај , а продуцент е Дипло , кој стои зад најголемите минатогодишни хитови како ,,Lean On” и ,, Cold Water”.

Ники Џем е еден од најголемите Јужноамерикански ѕвезди , а неговиот последен хит X e предледан 800 милиони пати на Јутјуб.

Ера Исрефи се прослави со светскиот хит Bon Bon . Родена е во Приштаина , на Косово, во музичко семјство со мајка пејачка и татко новинар . И сестра и Нора се занимава со музика. Ера од 2015 има интернационална кариера со договори со Sony records , додека настапува со Ријана и Сиа.

Химната на Светските фудбалски првенства обично се изведува при отворањето или затворањето на натпреварите. Пред четири години на отворањето ја пееја Питбул и Џенифер Лопез , а во 2010 на затворањето ја испеа Шакира.

притисни ентер