Со традиционалното палење на маските заврши вевчанскиот карневал

Со последното Василичарско оро точно на пладне и ритуалното палење на маските на сред село денес заврши Вевчанскиот карневал.

По вевчанските улици деновиве  покрај ѓаволите, глупавиот август, зетотовите и невестите, прошетаа и Доналд Трамп, Меркел, Обама, Радмила Шеќеринска и други  страшни, смешни реални маски изработени до совршенство. Во карневалската пародија  беа одбележани политичките и општествените збиднувања во земјава и светот.

На тапет се најдоа  двојазичноста, загадениот воздух, решавањето на спорот со името, релациите МПЦ БПЦ, влезот во ЕУ и НАТО и  настаните од Собранието.

- „Без влакно на јазикот без перде на очите се критикува се живо. Без разлика дали е тоа власт или опозиција што на крајот на крауиштата е еден крунски доказ за Вевчани дека ја има демократијата малку можеби самобендисано но ја имаат во својата ДНК“, вели професор Симон Лешоски.
Вевчанскиот карневал постои од постоењето на селото. Тоа  е театар без режија и граници. Досетливите василичари  го истакнуваат слободниот дух.  Дури 40% од населението се маскираат овие денови.

- „Порано беше само мажите но последниве две децении се маскираат и женските: Порано се маскираа срамежливо со тенденција да не ги препознаат  но сега веќе апла се отскриваат и се добива една родова еднаквост“, додава Лешоски.

Туристите уживаа во карневалската магија која е спој на паганското и христијанското.

-“Се што сакам да видам е Вашата традиција и заедно да ја почуствувае забавата“, вели една гостинка од Турција.

- „Да се забавуваме еве и гостите од Турција да ги прошетаме, воодушевени се“, вели гостинка од земјава.

Вевчанци со карневалот останаа верни на традицијата стара 15 векови,  а  општина Вевчани стана бренд, топ дестинација за Православна Нова година.  Десетици илјади гости деновиве  беа дел од најголемиот фестивал на сатирата. 


Утре сончево со мала до умерена облачност

Утре претпладне се очекува да биде сончево со мала до умерена облачност.

Попладне, претежно во југозападните делови ќе има локална појава на краткотраен пороен дожд и ретки грмежи.

УВ=8 Т-мин. од 11 до 20 а т-макс. 25 до 32 степени.

Во Скопско утре претпладне се очекува да биде сончево со мала до умерена облачност.

Попладне, ќе има услови за изолирана појава на краткотраен пороен дожд и ретки грмежи.

Температурата од 17 до 29 степени.

Пејачот дошол на Мундијалот во Русија, па го ограбиле

Колумбискиот пејач Хуан Луис Лондоњо бил ограбен во московскиот хотел „Four seasons” и тврди дека непознати сторители му го однеле накитот и луксузните предмети во вредност од 787.000 долари.

Пејачот, познат под естрадното име Малума, отседнал во тој хотел во текот на Светското првенство во фудбал.

„Колумбискиот државјанин Хуан Луис Лондоњо поднел пријава во полицијата поради грабеж кој се случил во неговиот апартман во хотелот „Four seasons” во Москва“ – изјавил полицискиот извор за „ТАСС“.

Меѓу украдените предмети се и ракавиците од марката „Картие“, неколку часовници од марката „Ролекс“, Ибло (Hublot), „Патек Филип“, „Одмар Пије“, како и ранец и чанта од марката „Луј Витон“.

Според извори од полицијата, непознато лице се претставило како гостин на пејачот и добило дупликат од електронски клуч. Крадецот после кражбата побегнал.

Руската полицијата започнала кривична истрага за кражбата.

Заев во „Само Вистина“ ако треба и импичмент ќе покренеме за Иванов нема да дозволиме никој да ја кочи Европската иднина на Македонија

Има желба за окрупнување на парламентарното мнозинство и тоа ќе го направиме исклучиво за импичмент на претседателот ако мораме, рече Претседателот на Владата Зоран Заев во вечерашното издание на ,,Само Вистина“. 

Јас сум претседател на извршната власт која работи чесно, отчетно и транспарентно, не се заканувам само кажувам дека ако некој ја кочи можноста граѓаните да се изјаснат и таа одлука апсолутно мора сите да ја почитуваме до крај. 27 години независна Македонија , заврши времето на пренемагање ,лажење и лични калкулантства. Јас повикав да ја поддржиме европска Македонија. Ние сме тука и да слушаме и да спроведуваме , граѓаните ќе имаат шанса да одлучат секој оној што ќе се обиде ттоа да го спречи ќе направам се да ја отстранам блокадата.

Право на граѓаните е да дојдат до конечно право со сите информации на маса да одлучат да се изјаснат, независно што набрзо се и претседателските избори, рече Заев. Заев во вечерашното издание за прв пат открти детали дека претходниот Премиер Груевски, прифатил Република Горна Македонија и Република Северна Македонија и дека не треба сега некој да изиграва и да ја залажува јавноста. Премиерот говореше во детали за тоа што значи договорот и повика сите граѓани внимателно да го прочитаат и да ја донесат правилната одлука.

Погледнете ја најновата емисија „Само вистина“ овде.

притисни ентер