Ден одмор за ракометарите по победата над Словенија, утре натпревар против Црна Гора

Македонските ракометни воини на чело со командантот Раул Гонзалез со голем триумф над третата селекција во светот Словенија ги започнаа натпреварите на 13 европски ракометен шампионат во Хрватска.

Во натпревар со многу пресврти и возбудувања на паркетот но секако и на трибините каде македонската навивачка фаланга  исто како ракометарите ја доби битката против побројните словенечки навивачи , нашиот национален тим  стигна до голема победа над силната Словенија прва по еврошампионатот во 2012. Нашиот стратег Раул Гонзалез исто така ја доби  тактичката битка против темпераментниот предводник  на Словенците  Веселин Вујовиќ.

Македонските ракометари на премиерната на шампионатот во Загреб  покажаа дека во Хрватска се дојдени со амбиции за уште еден добар резултат на големите натпреварувања и дека имаат квалитет  да бидат рамноправен противник и на насилните репрезентации во светот.

По првпат во досегашните пет настапи на европските првенства македонската селекција  со победа ги стартува натпреварите на еден континентален шампионат.
Честитки за големиот успех заслужува целата црвено жолта експедиција, но секако и осмиот играч публиката која во моментите кога се одлучуваше победникот ги понесе ракометарите на посакуваниот победнички колосек.

Минималниот но голем триумф над Словенија од 25-24 нашиот легендарен капитен Кире Лазаров им  го посвети токму на македонската фаланга.
- Уште на загревање ја почувствувавме поддршката од нашите верни навивачи кои поминаа голем пат да дојдат да не бодрат. Тие се клучниот фактор за нашата победа. секако и ние на теренот имаме заслуга. одигравме паметно кога се одлучуваше победникот. изјави Лазаров.

Денешниот ден одмор  нашите ракометари и стручниот штаб го искористија за посета на црквата „Света Злата Мегленска" во Загреб, која е дел од Македонска православна црква – Охридска архиепископија европска епархија.

По исцрпувачките дуели на теренот во загрепската арена против силните и високи словенечки ракометари  денешниот ден одмор е добредојден за нашите најдобри ракометари, кои веќе започнаа да размислуваат на утрешниот дуел од 20 и 30 часот  против тимот на Црна Гора.

Со победата над Словенија, македонските ракометари направија и голем исчекор кон посакуваниот пласман во втората фаза на првенството во  Хрватска со евентуален триумф пак на утрешниот  натпревар против  Црна Гора  вчера во премиерата на шампионатот доживеа убедлив пораз од бранителот на титулата Германија, нашата селекција  ќе го потврдиме пласманот меѓу 12 најдобри селекции на првенството во Хрватска. Утре сончево со мала до умерена облачност

Утре претпладне се очекува да биде сончево со мала до умерена облачност.

Попладне, претежно во југозападните делови ќе има локална појава на краткотраен пороен дожд и ретки грмежи.

УВ=8 Т-мин. од 11 до 20 а т-макс. 25 до 32 степени.

Во Скопско утре претпладне се очекува да биде сончево со мала до умерена облачност.

Попладне, ќе има услови за изолирана појава на краткотраен пороен дожд и ретки грмежи.

Температурата од 17 до 29 степени.

Пејачот дошол на Мундијалот во Русија, па го ограбиле

Колумбискиот пејач Хуан Луис Лондоњо бил ограбен во московскиот хотел „Four seasons” и тврди дека непознати сторители му го однеле накитот и луксузните предмети во вредност од 787.000 долари.

Пејачот, познат под естрадното име Малума, отседнал во тој хотел во текот на Светското првенство во фудбал.

„Колумбискиот државјанин Хуан Луис Лондоњо поднел пријава во полицијата поради грабеж кој се случил во неговиот апартман во хотелот „Four seasons” во Москва“ – изјавил полицискиот извор за „ТАСС“.

Меѓу украдените предмети се и ракавиците од марката „Картие“, неколку часовници од марката „Ролекс“, Ибло (Hublot), „Патек Филип“, „Одмар Пије“, како и ранец и чанта од марката „Луј Витон“.

Според извори од полицијата, непознато лице се претставило како гостин на пејачот и добило дупликат од електронски клуч. Крадецот после кражбата побегнал.

Руската полицијата започнала кривична истрага за кражбата.

Заев во „Само Вистина“ ако треба и импичмент ќе покренеме за Иванов нема да дозволиме никој да ја кочи Европската иднина на Македонија

Има желба за окрупнување на парламентарното мнозинство и тоа ќе го направиме исклучиво за импичмент на претседателот ако мораме, рече Претседателот на Владата Зоран Заев во вечерашното издание на ,,Само Вистина“. 

Јас сум претседател на извршната власт која работи чесно, отчетно и транспарентно, не се заканувам само кажувам дека ако некој ја кочи можноста граѓаните да се изјаснат и таа одлука апсолутно мора сите да ја почитуваме до крај. 27 години независна Македонија , заврши времето на пренемагање ,лажење и лични калкулантства. Јас повикав да ја поддржиме европска Македонија. Ние сме тука и да слушаме и да спроведуваме , граѓаните ќе имаат шанса да одлучат секој оној што ќе се обиде ттоа да го спречи ќе направам се да ја отстранам блокадата.

Право на граѓаните е да дојдат до конечно право со сите информации на маса да одлучат да се изјаснат, независно што набрзо се и претседателските избори, рече Заев. Заев во вечерашното издание за прв пат открти детали дека претходниот Премиер Груевски, прифатил Република Горна Македонија и Република Северна Македонија и дека не треба сега некој да изиграва и да ја залажува јавноста. Премиерот говореше во детали за тоа што значи договорот и повика сите граѓани внимателно да го прочитаат и да ја донесат правилната одлука.

Погледнете ја најновата емисија „Само вистина“ овде.

притисни ентер