Македонските ракометари против Словенија го почнуваат настапот на Еврошампионатот

Најдобрите ракометари на Македонија вечерва против третата селекција од последниот светски шампионат, силната Словенија го започнуваат настапат на во групата Ц на 13 европско првенство чии домаќин е Хрватска.

За македонскиот национален тим ова е петто учество на континенталните собири, а дуелот против  фаворизираната Словенија  кој стартува во 19 часот и 30 минути ќе биде 60 – натпревар на едно големо натпреварување.

Црвено жолтите по одлично одработени подготовки и две победи во контролните средби максимално подготвени го очекуваат премиерниот натпревар против тимот на Словенија кој и покрај тоа што има проблем со неколку повредени ракометари ќе ја има улогата на фаворит.

Нашите ракометари  попладнево во Загреб го одржаа и последниот состанок пред  дуелот со силната Словенија на кој уште една се анализираа слабите страни на словенечката одбрана. За предводникот на црвено жолтите Гозалес добрата игра во одбрана  против брзите словенечки ракометари е клучот за успех во вечерашниот меч со фаворитот .

Од искусните Лазаров, Миркуловски, Стоилов, Ристовски,  па се до младите Талевски Кузмановски, Велковски и останатите сите наши ракометари се единствени во ставот дека оваа наша селекција предводена од стратегот Раул Гонзалес ,  која преставува спој на искусни и млади ракометари е  жедна за успех и подготвена да биде рамноправен противник на сите 16 селекции учесници на првенството во Хрватска.

Избраниците на Гонзалес во арената во загреб како и на сите претходни големи натпреварување ќе ја имаат поддршката од македонската фаланга, на трибините во најголемата сала во хрватска се очекуваат околу 2000  македонски навивачи кои сигурно ќе бидат погласни и пожестоки од очекуваните околу 5000 навивачи на селекцијата на Словенија.

Првото коло  во нашата Ц група  го отвора дуелот меѓу бранителот на европскиот трон Германија и селекцијата на Црна Гора. 

Утре сончево со мала до умерена облачност

Утре претпладне се очекува да биде сончево со мала до умерена облачност.

Попладне, претежно во југозападните делови ќе има локална појава на краткотраен пороен дожд и ретки грмежи.

УВ=8 Т-мин. од 11 до 20 а т-макс. 25 до 32 степени.

Во Скопско утре претпладне се очекува да биде сончево со мала до умерена облачност.

Попладне, ќе има услови за изолирана појава на краткотраен пороен дожд и ретки грмежи.

Температурата од 17 до 29 степени.

Пејачот дошол на Мундијалот во Русија, па го ограбиле

Колумбискиот пејач Хуан Луис Лондоњо бил ограбен во московскиот хотел „Four seasons” и тврди дека непознати сторители му го однеле накитот и луксузните предмети во вредност од 787.000 долари.

Пејачот, познат под естрадното име Малума, отседнал во тој хотел во текот на Светското првенство во фудбал.

„Колумбискиот државјанин Хуан Луис Лондоњо поднел пријава во полицијата поради грабеж кој се случил во неговиот апартман во хотелот „Four seasons” во Москва“ – изјавил полицискиот извор за „ТАСС“.

Меѓу украдените предмети се и ракавиците од марката „Картие“, неколку часовници од марката „Ролекс“, Ибло (Hublot), „Патек Филип“, „Одмар Пије“, како и ранец и чанта од марката „Луј Витон“.

Според извори од полицијата, непознато лице се претставило како гостин на пејачот и добило дупликат од електронски клуч. Крадецот после кражбата побегнал.

Руската полицијата започнала кривична истрага за кражбата.

Заев во „Само Вистина“ ако треба и импичмент ќе покренеме за Иванов нема да дозволиме никој да ја кочи Европската иднина на Македонија

Има желба за окрупнување на парламентарното мнозинство и тоа ќе го направиме исклучиво за импичмент на претседателот ако мораме, рече Претседателот на Владата Зоран Заев во вечерашното издание на ,,Само Вистина“. 

Јас сум претседател на извршната власт која работи чесно, отчетно и транспарентно, не се заканувам само кажувам дека ако некој ја кочи можноста граѓаните да се изјаснат и таа одлука апсолутно мора сите да ја почитуваме до крај. 27 години независна Македонија , заврши времето на пренемагање ,лажење и лични калкулантства. Јас повикав да ја поддржиме европска Македонија. Ние сме тука и да слушаме и да спроведуваме , граѓаните ќе имаат шанса да одлучат секој оној што ќе се обиде ттоа да го спречи ќе направам се да ја отстранам блокадата.

Право на граѓаните е да дојдат до конечно право со сите информации на маса да одлучат да се изјаснат, независно што набрзо се и претседателските избори, рече Заев. Заев во вечерашното издание за прв пат открти детали дека претходниот Премиер Груевски, прифатил Република Горна Македонија и Република Северна Македонија и дека не треба сега некој да изиграва и да ја залажува јавноста. Премиерот говореше во детали за тоа што значи договорот и повика сите граѓани внимателно да го прочитаат и да ја донесат правилната одлука.

Погледнете ја најновата емисија „Само вистина“ овде.

притисни ентер