Македонија го живее најтоплиот јануари во последните 70 години

Глобалните природни феномени - од Америка, преку Европа до Австралија не ја одминуваат ниту земјава. Ако се исклучи 2007-та година, Македонија го живее најтоплиот јануари откако се вршат мерењата во последниве 70 години. Средната температура во првата декада од годинава изнесувала четири степени Целзиусови.
Рекордно високи температури во Австралија, рекордно ниски во Америка.  Нијагарините водопади замрзнаа, Сахара осамна под снег, низа природни феномени какви на памети светот ја зафатија планетата за само една недела. И Македонија не е изземена од глобалните промени. Ваков топол јануари земјава не памети барем во последниве 11 години. Првите 10 дена од годинава и официјално се сметаат за најтопла јануарска декада откако се вршат мерењата во Македонија од далечната 1951-година. Според македонските климатолози, во овој период од годината, во кој лани Македонија мрзнеше и на -20, средната температура изнесувала четири степени целзиусови.  Во изминативе 70 години, единствено 2007-та била нешто потопла,  вели за Канал 5, Александар Д. Проданов, сектор за метеорологија при УХМР.

Од секторот за Климатологија не можат со сигурност да прогнозираат дали барем засега топлата зима би донела екстремно жешко лето.  Светските експерти се уште ги анализираат екстремните феномени деновиве,  кога во САД мрзнеа ајкули и крокодили, а во Австралија илјадници лилјаци останаа спржени од епските горештини. За нив, нема дилеми дека ако не делува, човештвото ќе мора да научи да живее со глобалното затоплување.  
- Ако ги анализираме последните 150 години, дознаваме дека само повремено сме биле сведоци на вакви екстремни настани, но ако се осврнеме само на последниве три децении, сфаќаме колкав голем број природни феномени се случиле, вели Омар Бадур, директор на Светската метеоролошка организација при ОН.

- Нема друго објаснување за ваквите температури, екстремните бури и порастот на нивоата на морињата освен дека се резултат на климатските промени, вели Мајкл Џерар, еколог.

На глобално ниво и натаму изостанува заедничкиот одговор кога се во прашање климатските промени, особено по повлекувањето на Трамп од договорот од Париз. На неодамнешниот самит во Париз, земјите учеснички констатираа дека поради поделеноста светот ја губи битката со глобалното затоплување и во клучните напори да се задржи порастот на температурите под прагот од два степени Целзиусови. 


Утре сончево со мала до умерена облачност

Утре претпладне се очекува да биде сончево со мала до умерена облачност.

Попладне, претежно во југозападните делови ќе има локална појава на краткотраен пороен дожд и ретки грмежи.

УВ=8 Т-мин. од 11 до 20 а т-макс. 25 до 32 степени.

Во Скопско утре претпладне се очекува да биде сончево со мала до умерена облачност.

Попладне, ќе има услови за изолирана појава на краткотраен пороен дожд и ретки грмежи.

Температурата од 17 до 29 степени.

Пејачот дошол на Мундијалот во Русија, па го ограбиле

Колумбискиот пејач Хуан Луис Лондоњо бил ограбен во московскиот хотел „Four seasons” и тврди дека непознати сторители му го однеле накитот и луксузните предмети во вредност од 787.000 долари.

Пејачот, познат под естрадното име Малума, отседнал во тој хотел во текот на Светското првенство во фудбал.

„Колумбискиот државјанин Хуан Луис Лондоњо поднел пријава во полицијата поради грабеж кој се случил во неговиот апартман во хотелот „Four seasons” во Москва“ – изјавил полицискиот извор за „ТАСС“.

Меѓу украдените предмети се и ракавиците од марката „Картие“, неколку часовници од марката „Ролекс“, Ибло (Hublot), „Патек Филип“, „Одмар Пије“, како и ранец и чанта од марката „Луј Витон“.

Според извори од полицијата, непознато лице се претставило како гостин на пејачот и добило дупликат од електронски клуч. Крадецот после кражбата побегнал.

Руската полицијата започнала кривична истрага за кражбата.

Заев во „Само Вистина“ ако треба и импичмент ќе покренеме за Иванов нема да дозволиме никој да ја кочи Европската иднина на Македонија

Има желба за окрупнување на парламентарното мнозинство и тоа ќе го направиме исклучиво за импичмент на претседателот ако мораме, рече Претседателот на Владата Зоран Заев во вечерашното издание на ,,Само Вистина“. 

Јас сум претседател на извршната власт која работи чесно, отчетно и транспарентно, не се заканувам само кажувам дека ако некој ја кочи можноста граѓаните да се изјаснат и таа одлука апсолутно мора сите да ја почитуваме до крај. 27 години независна Македонија , заврши времето на пренемагање ,лажење и лични калкулантства. Јас повикав да ја поддржиме европска Македонија. Ние сме тука и да слушаме и да спроведуваме , граѓаните ќе имаат шанса да одлучат секој оној што ќе се обиде ттоа да го спречи ќе направам се да ја отстранам блокадата.

Право на граѓаните е да дојдат до конечно право со сите информации на маса да одлучат да се изјаснат, независно што набрзо се и претседателските избори, рече Заев. Заев во вечерашното издание за прв пат открти детали дека претходниот Премиер Груевски, прифатил Република Горна Македонија и Република Северна Македонија и дека не треба сега некој да изиграва и да ја залажува јавноста. Премиерот говореше во детали за тоа што значи договорот и повика сите граѓани внимателно да го прочитаат и да ја донесат правилната одлука.

Погледнете ја најновата емисија „Само вистина“ овде.

притисни ентер