Работни групи и очекувања за решавање на 25 годишниот спор за името

Прашањето за името, позициите на Македонија и на Грција, како и очекувањата за тоа какви промени ќе следат во регионот по решавањето на овој 25-годишен спор и натаму се главна тема во јавноста во двете држави.
Министерот Димитров во интервју за „Ројтерс“ информираше дека Македонија и Грција се согласиле да формираат работни групи, предводени од министрите за надворешни работи кои ќе бидат посветени на пронаоѓање решение за 25 годишниот спор со името.

- Јасно е дека идентитетот е мошне важен за нас. Мора да најдеме начин да ги убедиме нашите грчки колеги дека има јасна дистинкција меѓу нашата земја и нивниот регион, кој ја вклучува северна Грција, додаде Димитров, кој очекува првиот состанок да се одржи следниот месец.

Шефот на македонската дипломатија истакна дека Македонија, која од 2005 година има статус на кандидат за членство, се надева оти в јуни ќе добие датум за почеток на преговорите, како и покана за членство во НАТО.

Портпаролот на грчката влада, Димитрис Ѕанакопулос, пак, во интервју за радиото Солун 94.5., потенцираше дека промена на уставното име, употреба во внатрешноста на земјата и заложба Владата зад себе да го остави иредентизмот, се барањата од официјална Атина за постигнување решение.

- Нашата позиција е едно име, ерга омнес, што ќе се користи за сите, а нашите соседи ќе го користат во внатрешноста, односно ќе постои и промена на уставното име за да можеме да се најдеме во полето за решение, рече Ѕанакопулос.

Прашањето за името отвори и нов фронт во Грција, меѓу Владата и црквата.По одлуката на Светиот синод на Грчката православна црква дека во однос на прашањето за името не прифаќаат никаква употреба на терминот Македонија, грчкиот премиер Алексис Ципрас со одговор до поглаварот на ГПЦ архиепископот Јеронимос, дека државата е уставно одговорна за националните прашања, а црквата може да даде придонес.

- Пред се, со прашањето ќе управуваме со одговорноста што ни ја дадоа Уставот и изборот на грчкиот народ, во духот на дијалог и национално единство, му напиша Ципрас на Јеронимос.

Во дописот што претходно му го упати Јеронимос на Ципрас, соопштувајќи му го ставот на ГПЦ, побара грчкиот премиер во договорот за името да се погрижи и за името на црквата во кое не треба да биде вклучен терминот Македонија или изведените зборови.

Рускиот весник „Комерсант“, пак, вчера објави дека Македонија и Грција се близу до решавање на 25-годишниот спор што ќе доведе до сериозни геополитички промени на Балканот.

- Во јули Скопје сигурно ќе добие покана за НАТО, а во 2019 година ќе стане 30-та членка на Алијансата, пишува „Комерсант“, посочувајќи дека конечниот договор може да се постигне веќе следната недела и оти земјата најверојатно ќе се нарекува Нова Македонија.

Владите во Скопје и во Атина од медијаторот Метју Нимиц на претстојната рунда разговори, закажана за 17 месецов во Њујорк, очекуваат инцијална рамка со која суштински ќе се напредне во надминувањето на разликите за името. 

Утре сончево со мала до умерена облачност

Утре претпладне се очекува да биде сончево со мала до умерена облачност.

Попладне, претежно во југозападните делови ќе има локална појава на краткотраен пороен дожд и ретки грмежи.

УВ=8 Т-мин. од 11 до 20 а т-макс. 25 до 32 степени.

Во Скопско утре претпладне се очекува да биде сончево со мала до умерена облачност.

Попладне, ќе има услови за изолирана појава на краткотраен пороен дожд и ретки грмежи.

Температурата од 17 до 29 степени.

Пејачот дошол на Мундијалот во Русија, па го ограбиле

Колумбискиот пејач Хуан Луис Лондоњо бил ограбен во московскиот хотел „Four seasons” и тврди дека непознати сторители му го однеле накитот и луксузните предмети во вредност од 787.000 долари.

Пејачот, познат под естрадното име Малума, отседнал во тој хотел во текот на Светското првенство во фудбал.

„Колумбискиот државјанин Хуан Луис Лондоњо поднел пријава во полицијата поради грабеж кој се случил во неговиот апартман во хотелот „Four seasons” во Москва“ – изјавил полицискиот извор за „ТАСС“.

Меѓу украдените предмети се и ракавиците од марката „Картие“, неколку часовници од марката „Ролекс“, Ибло (Hublot), „Патек Филип“, „Одмар Пије“, како и ранец и чанта од марката „Луј Витон“.

Според извори од полицијата, непознато лице се претставило како гостин на пејачот и добило дупликат од електронски клуч. Крадецот после кражбата побегнал.

Руската полицијата започнала кривична истрага за кражбата.

Заев во „Само Вистина“ ако треба и импичмент ќе покренеме за Иванов нема да дозволиме никој да ја кочи Европската иднина на Македонија

Има желба за окрупнување на парламентарното мнозинство и тоа ќе го направиме исклучиво за импичмент на претседателот ако мораме, рече Претседателот на Владата Зоран Заев во вечерашното издание на ,,Само Вистина“. 

Јас сум претседател на извршната власт која работи чесно, отчетно и транспарентно, не се заканувам само кажувам дека ако некој ја кочи можноста граѓаните да се изјаснат и таа одлука апсолутно мора сите да ја почитуваме до крај. 27 години независна Македонија , заврши времето на пренемагање ,лажење и лични калкулантства. Јас повикав да ја поддржиме европска Македонија. Ние сме тука и да слушаме и да спроведуваме , граѓаните ќе имаат шанса да одлучат секој оној што ќе се обиде ттоа да го спречи ќе направам се да ја отстранам блокадата.

Право на граѓаните е да дојдат до конечно право со сите информации на маса да одлучат да се изјаснат, независно што набрзо се и претседателските избори, рече Заев. Заев во вечерашното издание за прв пат открти детали дека претходниот Премиер Груевски, прифатил Република Горна Македонија и Република Северна Македонија и дека не треба сега некој да изиграва и да ја залажува јавноста. Премиерот говореше во детали за тоа што значи договорот и повика сите граѓани внимателно да го прочитаат и да ја донесат правилната одлука.

Погледнете ја најновата емисија „Само вистина“ овде.

притисни ентер