„Европа е 100 отсто виновна за креирањето на лажна надеж кај мигрантите“

Еден од начините за спречување на нови мигрантски бранови кон Европа од Африка би можело да биде прекинувањето исраќање помош и воведување санкции.
Тоа го изјави Ања Рингрен Ловен, државјанка на Данска, која својот пат го нашла во Африка, каде им помага на децата кои гладуваат.

Ања неодамна на својот профил на Фејсбук сподели вознемирувачки фотографии од насилствата над мигрантите кои преку северот на Африка, најчесто Либија, се обидуваат да дојдат до Европа.

„Кога нешто ќе се случи во Париз, цел свет се моли. Каде е светот кога вакво нешто се случува во Либија“ – напиша таа под фотографиите.

Ја повика Европа да реагира со тоа што ќе ги притисне африканските влади, но ги повика и медиумите да се позанимаваат со овој проблем.

Едно од решенијата според неа би било Европа да прекине со испраќањето помош и да воведе санкции.

„Европа мора да ги зацврсти надворешните граници и да воведе систем доволно јак за веднаш да ги испрати назад сите оние кои смета дека не се бегалци назад во безбеден камп кој би го финансирала и управувала Европа, каде ќе се чека евентуалната процедура за издавање на виза, а кој би се наоѓал во близина на земјите од кои доаѓаат, на пример Нигерија, Гана, Кенија, Пакистам...Мора да се даде јасен сигнал дека никој не може да помине само затоа што се појавил на границата. Ако таа порука е јасна, границите доволно силни и враќањето назад доволно брзо – токот на мигрантите во Северна Африка брзо ќе се исуши. Никој не може да ги обвинува сиротите мигранти што сакале да пробаат да ја најдат среќата, но Европа дефинитивно може да биде обвинета за немарност при граничните контроли, и тоа со факт дека моментално пропушта голем број на Африканци да влезат. Европа е 100 отсто виновна за креирањето на лажна надеж кај мигрантите и за поттикнување на опасното патување, кое доведува до насилства и смрт“ – нагласува таа.

Сијарто: Комесарот на ОН и објави војна на унгарската влада

Високиот комесар на ОН за човекови права, Зеид Раад ал-Хусеин и објави војна на унгарската влада затоа што сака да ги заштити граѓаните на Унгарија од илегалната миграција.

Тоа го изјави унгарскиот министер за надворешни работи, Петер Сијарто.

Ал-Хусеин денеска на отворањето на 38. Седница на Светскиот совет за човекови права ја критикуваше имиграционата политика на Америка, Кина, Мјанмар и Унгарија.

Комесарот на ОН ја критикуваше Унгарија поради законот против активностите на милијардерот Џорџ Сорос со кои се наметнуваат рестрикции на организациите кои им помагаат на бегалците и ги казнуваат групите за заштита на човековите права на границите.

Шефот на унгарската дипломатија изјавил дека илегалната миграција е прашање на национална безбедност и навел дека во последните три години загинале повеќе од 330 луѓе, а повеќе од 1.300 се повредени во Европа “во нападите на терористите со мигрантско потекло“.

Фотографијата со која “Русите“ го шокираа светот не е од Русија (фото)

Фотографијата која го обиколи светот, а на која се наоѓаат десетици мртви кучиња, била направена во Пакистан, а не во Русија, како што тврделе многумина.

Шокантната фотографија направена е во Карачи во 2016 година, а кучињата биле убиени за да се намали бројот на животните на улиците, пишува „Раша тудеј“.

Сепак, пред почетокот на Светското првенство во фудбал многумина беа загрижени за кучињата скитници во Русија, тврдејќи дека Русите ги убиваат.

 

Корисниците на социјалните мрежи ја споделувале фотографијата мислејќи дека е направена во Русија.

Меѓутоа, фотографијата на која има повеќе од 50 мртви кучиња е направена пред две години во Пакистан.

Заменик премиер Витали Мутко навел дека животните биле уловени и сместени во прифатилиште, а некои од корисниците на твитер го споделиле го споделиле текстот на Ројтерс во кој се наведува дека во Карачи во 2016 година се убиени повеќе од 700 кучиња. Фотографијата со кучињата исто така се наоѓа во овој текст.

„Фотографијата која сте ја искористиле според моето мислење е злочин, но не од Русија“ – напишал еден корисник на оваа социјална мрежа.

 

Украина: Време е за “деокупација“ на Крим

Киев, после продолжувањето на санкциите на ЕУ спрема Русија, треба да премине на “деокупација“ на Крим, изјави министерот за внатрешни работи на Украина, Павел Климкин.

„Им благодарам на нашите пријатели во ЕУ за продолжувањето на “кримските“ санкции на уште една година. Важно е во списокот да се внесат и одговорните за масовните кршења на човековите права на окупираниот полуостров и за изградбата на мостот преку Керчкиот проток. Треба да се премине од политика на “непризнавање“ на “деокупација“.

Претходно е соопштено дека рестриктивните мерки на Европската унија за Крим се продолжени на уште една година.

 

притисни ентер