Мистерија после грабежот во Париз – како успеале да побегнат крадците?

Спектакуларниот грабеж на златара во луксузниот париски хотел Риц-Карлтон и понатаму е тема на светските медиуми.
Петмината маскирани крадци со фантомки, наоружани со секири и веројатно огнено оружје, упаднаа во хотел и украдоа накит вреден четири милиони евра.

Тројца крадци, кои влетаа во златарата Реза, уапсени се при обидот за бегство од хотелот, додека двајца, кои се наоѓале на задниот излез, чекајќи ги соработниците, успеале да побегнат.

Крадците кои побегнале изгубиле една вреќа со накит, но не е јасно како им побегнале на силните полициски сили кои стигнале на местото на грабежот веднаш по јавувањето дека се случува грабеж.

Според еден извештај, побегнале со мотори, а медиумите наведуваат дека еден користел мотор, а другиот автомобил.

Потврдено е дека крадците се од парискиот кварт Сен Дени, а се претпоставува дека се ситни криминалци, кои се испратени да соберат пари за терористи.

Сведоците раскажуваат за паниката која настанала во хотелот, мислејќи дека станува збор за терористички напад.

„Видов мажи со пиштоли и тогаш мојата единствена цел беше да излезам оттука. Излегов низ барот, побегнав, и трчав колку што ме држеа нозете, се најдов во подрум и продолжив да трчам, иако не знаев каде се наоѓам. Не знаев што се случува, мислев дека станува збор за напад“ – изјави една девојка која била во хотелот Риц.

Американската „Dura Automotive Systems“ ќе отвори фабрика во Македонија

Американската компанија од автомобилска индустрија „ДУРА Аутомотив Системс“ ќе отвора фабрика во Бунарџик, соопштија од Дирекцијата за Технолошко индустриски развојни зони.

Владата потпиша договор за долготраен закуп на градежно земјиште во ТИРЗ зоната.

Фабриката ќе се простира на површина од околу 16 илјади метри квадратни. Според најавите следното лето се очекува да започне со работа.

Иницијалното производство во Македонија ќе вклучува екстериерни алуминиумски лајсни и кровни носачи за европските производители на автомобили. Потенцијалното проширување би вклучило прототипско производство, дизајнирање и производство на алати и екструзија на алуминиум.

Се очекува да вработи околу 500 луѓе.

Компанијата е глобален снабдувач на оргинални компоненти за најреномираните производители на автомобили ширум светот.

Ова ќе биде нивна 37-ма локација во светот и 16-та во Европа.

Освен оваа за која вчера бил потпишан договорот - Владата неодамна се пофали дека е во разговори со 200 компании, од кои 30тина во завршна фаза на разговор.

Инаку во првиот квартал годинава влезени се 235 милиони евра директни странски инвестиици, што претставуваа најуспешен квартал од било кое тромесечие од последниве 10 години.

Вечерва „Млади за Македонија“ ќе протестираат против договорот со Грција

Вечерва е закажан протестен собир против договорот Грција, во организација на иницијативата „Млади за Македонија“.

Погледнете го целосниот извештај на нашата колешка Тамара Стојкова која е пред Собранието на Р:М. :

„Ербас“ ќе ја напушти Британија доколку не се постигне договор со ЕУ

Европскиот производител на авиони „Ербас“ предупреди дека ќе ги повлече инвестициите од Велика Британија, бидејќи стравува дека британската Влада може да ја напушти ЕУ, без да постигне договор за преодниот период по Брегзит.

Компанијата соопшти дека ги проценила ризиците поврзани со Брегзит.

Доколку земјата ги напушти „истовремено заедничкиот пазар и царинската унија, без преоден договор“, тоа ќе предизвика големи проблеми во нејзиното производство во Велика Британија и загуби од милијарди долари.

– Таквите сценарија ќе го принудат „Ербас“ да ги преразгледа инвестициите во Британија и својата долгорочна позиција во земјата, предупреди „Ербас“.

Компанијата има 25 објекти во Британија, каде произведува авионски крила. Во неа се вработени 14.000 лица на островот и уште 100.000 во нејзините филијали.

Велика Британија треба официјално да излезе од ЕУ на 28 март 2019 година.

притисни ентер