,,Facebook “ за прв пат изгуби судски процес и тоа против 14 годишно девојче

,,Facebook “ треба да плати обештетување на 14 годишно девојче во износ што таа ќе го побара .
Ова е разврската на судскиот спор што се водеше во Врховниот суд во Белфаст. Девојчето , чија гола фотографија била објавена на оваа социјална мрежа ја тужеше компанијата за психички трауми , кои можеле да бидат спречени . Така , нејзината фотографија била објавена поради уцена од неидентификувано  лице , но потоа била споделувана и покрај предупредувањата од родителите на девојчето .  ,,Facebook “ требало да го спречи ширењето на фотографијата , смета судот.

Фотографиите биле објавувани од ноември 2014 до јануари 2016 година.

Нејзините адвокати  бараа отштета за злоупотреба на приватни информации, небрежност и прекршување на Законот за заштита на податоците.
"Ако овие фотографии биле објавени  во весник или на ТВ, ќе имало сериозни реперкусии и тие истите треба да се применуваат и за  платформите што  се користат во светот на социјалните медиуми" , сметаат адвокатите на девојчето .

Тие го споредија објавувањето на фотографиите со злоупотреба на деца и  тврдеа дека Фејсбук имал моќ да блокира било кое споделување , што требало да биде "црвена линија" за компанијата.

Фејсбук има обврска да  ги плати и  судските трошоци на девојчето . Ова е прв случај во светот социјалните мрежи да бидат осудени поради ширење несоодветна содржина.

Џони Деп ги откажа сите интервјуа со новинарите

Пред неколку дена, слики на кои Џони Деп изгледа многу ослабено, започнаа да кружат околу светот.

Актерот најпознат по улогата на капетанор Џек Спероу од серијалот „Пиратите од Карибите“ имаше бледо лице, блед тен и изгледаше исцрпено.

На улиците на Санкт Петербург и во Хамбург, Џони не можеше да го сокрие својот замор.

За некои ѕвезди, тој е преоптоварен од ритамот на неговата турнеја, а за други, неговата трансформација се должи само на улогата во киното.

Но, стравот од фановите и прашањата на новинарите … на овој актер му беа едноставно премногу! Џони одлучи дека е време да се стави крај на целиот овој театар.

Според „Тајмс магазин“, таткото на Лили-Роуз одбра да ги откаже сите престојни интервјуа! Главната причина? Фактот дека еден германски новинар уште еднаш го покренал прашањето за неговата физичка трансформација и брзо губење на тежината.

 

Нејзиното тверкување е новата Инстаграм сензација (видео)

Таа се вика Јулија Кулченко и е новата Инстаграм сензација.

Младата Јулија има речиси 30 илјади пријатели на Инстаграм и таа бројка секојдневно се зголемува, а причината за наглата популарност е нејзината умешност во тверкувањето.

Што мислите вие за овој начин на танцување?

Најкраткиот и најточниот хороскоп!

Најбитните карактеристики на секој знак може да се опишат со три збора.

Овен: амбициозен, инаетџија  и наметлив

Бик: материјалист, хедонист и циничен

Близнаци: непостојани, забавни и  себични

Рак: премногу емотивни, гурмани и  забавувачи

Лав: нарциси, снобови и лидери

Девица: перфекционисти, креативци и лидери

Вага: неодлучни, конформисти и естети

Шкорпија: темни, сензуални и одмаздољубиви

Стрелец: авантуристи, наивни и егоцентрични

Јарец: бескрупулозни, традиционалисти и упорни

Водолија: непостојани, себични и забавувачи

Риби: сонувачи, деталисти и филозофи

притисни ентер