Француската филмска дива Денев со контроверзна изјава: Мажите имаат право да се додворуваат

Француската актерка Кетрин Денев застана во одбрана на мажите и вели дека тие слободно можат да им се додворуваат на жените.
Таа е една од 100-те познати Французинки кои напишаа отворено писмо предупредувајќи за новото пуританство предизвикано од неодамнешните скандали за сексуално вознемирување во Холивуд.

Во писмото се осудува бранот тврдења дека американскиот филмски магнат Харви Вајнштајн силувал или сексуално нападнал десетици жени.

Вајнштајн ги негираше сите обвинувања за неконсензуален секс. Сепак, тој призна дека неговото однесување предизвикало голема болка.

Писмото на француски писатели, изведувачи и академици вчера беше објавено во францускиот весник „Ле Монд“.

„Мажите се казнети од плата, истерани од работните места, и тоа само зашто допреле нечие колено или се обиделе да украдат нечиј бакнеж”, се вели во писмото.

„Силувањето е криминал, но да се обидеш да заведеш некого, дури и упорно или невешто, не е криминал“, се додава во писмото.

Авторите тврдат дека во светот имало нов пуританизам. Тие велат дека иако е легитимно и неопходно да се зборува против злоупотребата на власта од страна на некои мажи, сепак, постојаните јавни осудувања излегоа надвор од контрола.

Според писателите, ова создава јавно расположение во кое жените се гледаат како немоќни, како вечни жртви.

„Како што ние не се препознаваме себеси во овој феминизам, кој, освен што ја осудува злоупотребата на власта, презема омраза кон мажите и сексуалноста”.

Денев (74) неодамна зборуваше отворено против кампањи за социјални медиуми, кои, како што вели, ги засрамиле мажите обвинети за малтретирање жени.

Денев е актерка номинирана за Оскар во повеќе од 100 филмови, а нејзиното деби беше во 1957 година.

Џони Деп ги откажа сите интервјуа со новинарите

Пред неколку дена, слики на кои Џони Деп изгледа многу ослабено, започнаа да кружат околу светот.

Актерот најпознат по улогата на капетанор Џек Спероу од серијалот „Пиратите од Карибите“ имаше бледо лице, блед тен и изгледаше исцрпено.

На улиците на Санкт Петербург и во Хамбург, Џони не можеше да го сокрие својот замор.

За некои ѕвезди, тој е преоптоварен од ритамот на неговата турнеја, а за други, неговата трансформација се должи само на улогата во киното.

Но, стравот од фановите и прашањата на новинарите … на овој актер му беа едноставно премногу! Џони одлучи дека е време да се стави крај на целиот овој театар.

Според „Тајмс магазин“, таткото на Лили-Роуз одбра да ги откаже сите престојни интервјуа! Главната причина? Фактот дека еден германски новинар уште еднаш го покренал прашањето за неговата физичка трансформација и брзо губење на тежината.

 

Нејзиното тверкување е новата Инстаграм сензација (видео)

Таа се вика Јулија Кулченко и е новата Инстаграм сензација.

Младата Јулија има речиси 30 илјади пријатели на Инстаграм и таа бројка секојдневно се зголемува, а причината за наглата популарност е нејзината умешност во тверкувањето.

Што мислите вие за овој начин на танцување?

Најкраткиот и најточниот хороскоп!

Најбитните карактеристики на секој знак може да се опишат со три збора.

Овен: амбициозен, инаетџија  и наметлив

Бик: материјалист, хедонист и циничен

Близнаци: непостојани, забавни и  себични

Рак: премногу емотивни, гурмани и  забавувачи

Лав: нарциси, снобови и лидери

Девица: перфекционисти, креативци и лидери

Вага: неодлучни, конформисти и естети

Шкорпија: темни, сензуални и одмаздољубиви

Стрелец: авантуристи, наивни и егоцентрични

Јарец: бескрупулозни, традиционалисти и упорни

Водолија: непостојани, себични и забавувачи

Риби: сонувачи, деталисти и филозофи

притисни ентер