Како финскиот модел на образование го посрамоти дури и тој во САД?

Една од најдобрите земји во светот кога станува збор за образованието е секако Финска, а се чини дека дури и САД би можеле да научат нешто од нив.
Зошто нивниот систем на образование е најквалитетен прочитајте во продолжение на текстот.

1. Не натпревар, туку соработка

Финска на време сфати дека натпреварите меѓу училиштата и децата, влијаат лошо врз учениците. Соработката го чини спротивното и наместо анимозитет, настануваат пријателства. Тоа е една од причините зошто во Финска не постојат приватни училишта. Секоја академска институција во земјата се финансира од јавниот фонд, а учителите се тренираат поединечно, а што е најважно родителите веруваат во државната институција.

2. Учителството е една од најценетите работи

Во Финска вработените во просветата не се малку платени како во САД. Всушност, нивната работа многу повеќе се почитува со оглед на тоа дека Финците сметаат дека квалитетното детство е најважниот темел за понатамошниот живот. За да станат учители или наставници, кандидатите мораат да имаат завршено мастер студии и да положат одредени државни, и што е најважно, персонализирани тестови.

3. Финска ги слуша истражувањата

Во САД, резултатите од студиите кои покажуваат што најмногу им оди во корист на учениците, а што не – најчесто завршуваат во нечија фиока. Во Финската таквите истражувања прво ги сослушува Министерството за образование и култура и веднаш реагира, па со време гледа дали промената се исплатела. Нормално, досега биле секогаш во право.

4. Финците не се плашат да експериментираат

Добрата работа во слушањето на истражувањата е во тоа што не се воздржувате да покажете заби. Во Финска учителите се охрабруваат да направат свои мини-лаборатории во кои можат да истражуваат заедно со своите ученици, на кои таквиот начин на учење им е далеку поинтересен од теоријата.

5. Времето за игра е светост

За разлика од САД каде времето за играње се повеќе се скратува, финскиот закон наложува дека детето после 45 минути час мора да има обврзувачки 15 минути одмор. Подоцна студиите покажале дека децата кои имаат 15 минути одмор после секој час, имале далеку подобри резултати во училиштата од децата кои ја немаат оваа привилегија.

6. Што е тоа домашна задача?

Благодарејќи на заемната доверба меѓу училиштата, учителите и родителите, децата добиваат многу малку задачи кои треба да ги направат дома. Родителите и училиштата претпоставуваат дека учителите целосно ја завршиле со предавање лекцијата и заеднички сметаат дека додатното ангажирање е непотребно. Времето дома е наменето за семејството каде единствените лекции кои треба да се учат се оние животните.

7. Предучилишно образование

Скоро 97 отсто од децата до седум години имаат предучилишно образование. Децата веќе се подготвуваат за училиште и завршување на задачите. Во Америка пак, од родителите се очекува да платата за раното образование, со што поставуваат нееднаквости поради кои детето би можело да има проблеми подоцна.

8. Факултетот е бесплатен

За разлика од американските студенти издвојуваат илјадници долари за колец, Финците не плаќаат ништо. За диплома за основни студии, мастер и докторски студии, образованието е финансирано од даночниот фонд на граѓаните и Владата.


Откриени тајните на серијата „The Simpsons”: Зошто се жолти, како ги добиле имињата и кој навистина гостувал

Со години луѓето низ светот се забавуваат со шегите од анимираната серија „The Simpsons“.

Повеќето гледачи барем еднаш се запрашале зошто ликовите се со жолта боја?

Сценаристот на оваа серија го открива тоа во новата книга, како и бројни други детали и тајни за создавањето и снимањето на оваа култна анимирана серија.

Сценаристот Мајк Рејс ја прифатил идејата на аниматорот Мет Гронинг кој ги цртал ликовите, тие да бидат жолти бидејќи главно немаат коса, односно немаат линии од кои косата започнува. Рејс работи на серијата од самиот почеток на емитувањето – 1989 година.

„Барт, Лиса и Меги немаат линии од коса, односно линии кои ја одвојуваат нивната кожа од косата. Аниматорот одбра жолта бидејќи тоа е некоја боја и на кожа и коса" – изјавил Рејс.

Исто така открил дека името за градот Спрингфилт го позајмил од серијата „Father Knows Best“ која била хит во 1950-тите години. Спрингфилд има океан на источниот и западниот брег.

„Еднаш рековме дека Источен Спрингфил е со големина на три Тексаси, а во една епизода Хомер го чистеше снегот наутро, додека после пладне пиел лимонада и се лула во мрежата за лежење. Ова доведува до прашањето на која планета е Спрингфилд?“ – изјавува авторот.

Името на серијата настанало од зборот „simpletons”, што во превод значи глупави луѓе.

Кога станува збор за “гостувањето“ на Мајкл Џексон, тој навистина го снимил својот глас кога зборувал во телефонскиот повик со Барт, но пеел неговиот дублер кој има сличен глас, Кип Ленон. Кога го прашале зошто не пеел тој, тој изјавил кратко и без објаснување: Тоа е шега на сметка на моите браќа.

 

Иако гостувале Битлс, Стивен Хокинг и Елизабет Тејлор неколку пати, Брус Спрингстин и Том Круз одбиле да се појават во било кој облик.

Што се однесува до имињата, Хомер и Марџ ги добиле по вистински луѓе, креаторот Мет Гроенинг ги користел своите родители како инспирација. Лиса и Меги ги добиле имињата по неговите сестри, додека името на Барт е измислено.

Книгата „Springfield Confidential: Jokes, Secrets, and Outright Lies from a Lifetime Writing for The Simpsons" е во продажба.

Лукот помага во регулацијата на нивото на холестерол

Лукот содржи околу 200 активни состојки, во концентрирана форма, и дека најмногу ги има во луковицата, но во исхраната се користат и цветот, стеблото и листовите.

Лукот има антибактериско дејство врз различни видови бактерии, вируси и цревни паразити.

 Го намалува високиот крвен притисок и нивото на холестерол во крвта и го спречува формирањето на крвните згрутчувања.

Лук се употребува свеж, варен, како додаток во јадењата, но, исто така и како средство за заштита на храната од расипување.

Бананите го подобруваат расположението

Баната е едно од најенергичните овошја кое ќе ви овозможи повеќенаменска корисност. 

Таа ги спречува грчевите во мускулите за време на вежбањето и грчеви во нозете.

Го подобрува расположението и ги ублажуваат симптомите на ПМС.

 

Го надоместува калциумот изгубен со урината и ги прават коските поцврсти.

Бананите ги намалуваат отоците, штитат од дијабет тип 2, помагаат при губење на килограми, го зајакнуваат нервниот систем и го поттикнуваат создавањето на бели крвни клетки и сето тоа затоа што содржат високо ниво на Витамин Б6. 

 Богати се со калиум и содржат малку сол, па може да го намалат крвниот притисок, а штитат и од срцев удар. Го помагаат варењето.

Бананите се богати со пектин и затоа го помагаат варењето, а при тоа го ослободуваат телото од токсини и тешки метали. Тие го поттикнуваат развојот на добри бактерии во цревата и лечат запек и дијареја.

притисни ентер