Кои се главни фаворити за Златен Глобус?

Во Лос Анџелес доцна вечерва ќе биде одржана 75 церемонија за доделување на американската филмска награда Златен глобус, а фаворити се „Pentagon papers“ и „The Shape of Water“, иако главната тема на вечерта ќе биде големиот сексуален скандал во филмската индустрија.
Водителот Сет Маерс изјави дека вечерта во центарот на вниманието ќе биде сексуалниот скандал без преседан кој го потресе Холивуд во 2017 година.

„Постојат луѓе кои очигледно ја преминале црвената линија и тоа треба да биде како нешто позитивно да ги исмеваме цела вечер“, вели хумористот во изјавата за Њујорк Тајмс.

Се очекува вечерта да биде спомнат холивудскиот продуцент Хајви Вајнстин кого повеќе од 100 жени го обвинија за сексуално вознемирување и силување. Во екот на скандалот, многу други холивудски ѕвезди беа обвинети за сексуално вознемирување како Кевин Спејси, Даситн Хофман и Џефри Тамбор, како и продуцентите и режисери Брет Ратнер и Џон Лејсетер.

Многу актерки, меѓу кои Џесика Честејн и Риси Витерспун, ветија дека на церемонијата ќе дојдат во црно за да оддадат признание на жртвите на сексуално вознемирување. Двејн Џонсон најави дека ќе се приклучи.

Што се донесува на самото доделување на наградите, филмот „The Shape of Water“ на мексиканскиот режисер Гиљермо дел Торо е фаворит со седум номинации. Следува остварувањето „Pentagon Papers“ за објавувањето доверливи документи за Виетнамската војна.

Актерите Гери Олдман во улога на Винстон Черчил и младиот актер од француско потекло Тимоте Шаламе во филмот „Call me by your name“ се фаворити за наградата, а според најавите, Златен глобус за најдобра актерка може да добијат актерките Сели Хоукинс или Френсис Мекдерманд.

Телевизиската мини-серија „Big little lies“ за злоупотреба на жените, која се емитува на (HBO), може да добие награда за најдобра мини-серија.

Церемонијата на доделување на наградите во живо ќе ја пренесува NBC, наградите ќе ги врачуваат минатогодишните добитници, меѓу кои Изабел Ипер, Ширли Меклејн, Рики Мартин и Шерон Стоун.

Познатата американска телевизиска водителка и продуцентка Опра Винфри ќе ја добие наградата „Сесил Б. де Мил“ која традиционално се врачува на доделувањето на Златните глобуси.

Златен глобус, американска филмска награда која од 1944 година ја доделува Холивудското здружение на странски новинари (HFPA) е показател кои филмови би можеле да бидат наградени со престижниот Оскар. Доделувањето на Оскарот пак, е закажано за 4 март.

Џони Деп ги откажа сите интервјуа со новинарите

Пред неколку дена, слики на кои Џони Деп изгледа многу ослабено, започнаа да кружат околу светот.

Актерот најпознат по улогата на капетанор Џек Спероу од серијалот „Пиратите од Карибите“ имаше бледо лице, блед тен и изгледаше исцрпено.

На улиците на Санкт Петербург и во Хамбург, Џони не можеше да го сокрие својот замор.

За некои ѕвезди, тој е преоптоварен од ритамот на неговата турнеја, а за други, неговата трансформација се должи само на улогата во киното.

Но, стравот од фановите и прашањата на новинарите … на овој актер му беа едноставно премногу! Џони одлучи дека е време да се стави крај на целиот овој театар.

Според „Тајмс магазин“, таткото на Лили-Роуз одбра да ги откаже сите престојни интервјуа! Главната причина? Фактот дека еден германски новинар уште еднаш го покренал прашањето за неговата физичка трансформација и брзо губење на тежината.

 

Нејзиното тверкување е новата Инстаграм сензација (видео)

Таа се вика Јулија Кулченко и е новата Инстаграм сензација.

Младата Јулија има речиси 30 илјади пријатели на Инстаграм и таа бројка секојдневно се зголемува, а причината за наглата популарност е нејзината умешност во тверкувањето.

Што мислите вие за овој начин на танцување?

Најкраткиот и најточниот хороскоп!

Најбитните карактеристики на секој знак може да се опишат со три збора.

Овен: амбициозен, инаетџија  и наметлив

Бик: материјалист, хедонист и циничен

Близнаци: непостојани, забавни и  себични

Рак: премногу емотивни, гурмани и  забавувачи

Лав: нарциси, снобови и лидери

Девица: перфекционисти, креативци и лидери

Вага: неодлучни, конформисти и естети

Шкорпија: темни, сензуални и одмаздољубиви

Стрелец: авантуристи, наивни и егоцентрични

Јарец: бескрупулозни, традиционалисти и упорни

Водолија: непостојани, себични и забавувачи

Риби: сонувачи, деталисти и филозофи

притисни ентер