Ледено Доба - Смрзнати и вкочанети игуани на Флорида

Ледено доба во Америка, на Флорида е толку ладно што игуаните, не навикнати на студено време се смрзнуваат, кочат и паѓаат од дрвјата!
Според АП, смрзнати и вкочанети  игуани паѓаат од дрвјата како последица од ниските температури во предградијата на Мајами.  

Националниот метеоролошки институт во Мајами соопшти дека утрово во делови од Јужна Флорида температурата била само 5 степени Целзиусови, што е доволно студено за да се парализираат зелените игуани.

Овие суштества кои вообичаено живеат во тропската областа, на Карибите, Централна и Јужна Америка започнуваат да се смрзнуваат кога температурата ќе падне по 10 степени , истакна Кристен Сомерс од Комисијата за зачувување на рибите и другите диви животни на Флорида.

-Сега е престудено за тие да се движат, вели Сомерс.

Од ниските температури не се погодени само  игуаните, морските желки исто така се кочат од за нив ниската температура. 

Џони Деп ги откажа сите интервјуа со новинарите

Пред неколку дена, слики на кои Џони Деп изгледа многу ослабено, започнаа да кружат околу светот.

Актерот најпознат по улогата на капетанор Џек Спероу од серијалот „Пиратите од Карибите“ имаше бледо лице, блед тен и изгледаше исцрпено.

На улиците на Санкт Петербург и во Хамбург, Џони не можеше да го сокрие својот замор.

За некои ѕвезди, тој е преоптоварен од ритамот на неговата турнеја, а за други, неговата трансформација се должи само на улогата во киното.

Но, стравот од фановите и прашањата на новинарите … на овој актер му беа едноставно премногу! Џони одлучи дека е време да се стави крај на целиот овој театар.

Според „Тајмс магазин“, таткото на Лили-Роуз одбра да ги откаже сите престојни интервјуа! Главната причина? Фактот дека еден германски новинар уште еднаш го покренал прашањето за неговата физичка трансформација и брзо губење на тежината.

 

Нејзиното тверкување е новата Инстаграм сензација (видео)

Таа се вика Јулија Кулченко и е новата Инстаграм сензација.

Младата Јулија има речиси 30 илјади пријатели на Инстаграм и таа бројка секојдневно се зголемува, а причината за наглата популарност е нејзината умешност во тверкувањето.

Што мислите вие за овој начин на танцување?

Најкраткиот и најточниот хороскоп!

Најбитните карактеристики на секој знак може да се опишат со три збора.

Овен: амбициозен, инаетџија  и наметлив

Бик: материјалист, хедонист и циничен

Близнаци: непостојани, забавни и  себични

Рак: премногу емотивни, гурмани и  забавувачи

Лав: нарциси, снобови и лидери

Девица: перфекционисти, креативци и лидери

Вага: неодлучни, конформисти и естети

Шкорпија: темни, сензуални и одмаздољубиви

Стрелец: авантуристи, наивни и егоцентрични

Јарец: бескрупулозни, традиционалисти и упорни

Водолија: непостојани, себични и забавувачи

Риби: сонувачи, деталисти и филозофи

притисни ентер