Гијом Мисо повторно најпродаван онлајн автор во Македонија

Гијом Мисо е најпродаван автор во 2017 година, според топ 20 листата на најпродавани книги што ја објави онлајн-книжарницата КупиКнига.мк.
Таа соопшти дека трета година по ред книгите на овој француски писател им се најпродавани.

За минатата 2017 година првото место на Мисо му припадна за книгата „Девојката од Бруклин“.

На второ место меѓу најпродаваните е книгата „Светското зло и беда -наследството на 13 династии на илуминатите“ од авторот Робин де Рајтер, а на третото место повторно е Гијом Мисо со делото „Апартман во Париз“.

Само четворица македонски автори се на оваа листа - Венко Андоновски, Александар Алексов, Коста Петров и Олга Синадиновска.

По трите наведени наслови, следни на листата топ 20 на КупиКнига.мк се:

4. „1984“ - Џорџ Орвел

5. „Буквар: читаме и пишуваме латиница“ - Венко Андоновски, Олга Синадиновска

6. „Запишано во ѕвездите“ - Паринуш Сание

7. „Тајна задача: љубов“ - Џули Џејмс

8. „Т.е. љ.у.б.а.м. - тоа е вистината“ - Александар Алексов

9. „Никој не рече дека ќе биде лесно“ - Коста Петров

10. „Ако не постои утре“ - Гијом Мисо

11. „Десет илјади љубовници“ - Едит Равел

12. „Гордост и предрасуда“ - Џејн Остин

13. „Во еден момент“ – Гијом Мисо

14. „Станарката на замокот Вајлдфел“ - Ен Бронте

15. „Те нема никаде“ - Јелена Бачиќ Алимпиќ

16. „Ноќ и ден“ - Вирџинија Вулф

17. „Дигитална тврдина“ - Ден Браун

18. „Пакет книги“ - Џозеф Марфи

19. „Менсфилд парк“ - Џејн Остин

20. „Бегалка: Исчезнатата Албертина“ - Марсел Пруст

КупиКнига.мк е прв македонски портал за електронска трговија со книги кој е, всушност, агрегатор на понудата од речиси сите издавачки куќи во Македонија и регионот.

Во моментов во понудата на КупиКнига.мк се повеќе од 54.000 изданија на македонски, српски, англиски и на албански јазик од најразлични жанрови. /МИА

Утре сончево со мала до умерена облачност

Утре претпладне се очекува да биде сончево со мала до умерена облачност.

Попладне, претежно во југозападните делови ќе има локална појава на краткотраен пороен дожд и ретки грмежи.

УВ=8 Т-мин. од 11 до 20 а т-макс. 25 до 32 степени.

Во Скопско утре претпладне се очекува да биде сончево со мала до умерена облачност.

Попладне, ќе има услови за изолирана појава на краткотраен пороен дожд и ретки грмежи.

Температурата од 17 до 29 степени.

Пејачот дошол на Мундијалот во Русија, па го ограбиле

Колумбискиот пејач Хуан Луис Лондоњо бил ограбен во московскиот хотел „Four seasons” и тврди дека непознати сторители му го однеле накитот и луксузните предмети во вредност од 787.000 долари.

Пејачот, познат под естрадното име Малума, отседнал во тој хотел во текот на Светското првенство во фудбал.

„Колумбискиот државјанин Хуан Луис Лондоњо поднел пријава во полицијата поради грабеж кој се случил во неговиот апартман во хотелот „Four seasons” во Москва“ – изјавил полицискиот извор за „ТАСС“.

Меѓу украдените предмети се и ракавиците од марката „Картие“, неколку часовници од марката „Ролекс“, Ибло (Hublot), „Патек Филип“, „Одмар Пије“, како и ранец и чанта од марката „Луј Витон“.

Според извори од полицијата, непознато лице се претставило како гостин на пејачот и добило дупликат од електронски клуч. Крадецот после кражбата побегнал.

Руската полицијата започнала кривична истрага за кражбата.

Заев во „Само Вистина“ ако треба и импичмент ќе покренеме за Иванов нема да дозволиме никој да ја кочи Европската иднина на Македонија

Има желба за окрупнување на парламентарното мнозинство и тоа ќе го направиме исклучиво за импичмент на претседателот ако мораме, рече Претседателот на Владата Зоран Заев во вечерашното издание на ,,Само Вистина“. 

Јас сум претседател на извршната власт која работи чесно, отчетно и транспарентно, не се заканувам само кажувам дека ако некој ја кочи можноста граѓаните да се изјаснат и таа одлука апсолутно мора сите да ја почитуваме до крај. 27 години независна Македонија , заврши времето на пренемагање ,лажење и лични калкулантства. Јас повикав да ја поддржиме европска Македонија. Ние сме тука и да слушаме и да спроведуваме , граѓаните ќе имаат шанса да одлучат секој оној што ќе се обиде ттоа да го спречи ќе направам се да ја отстранам блокадата.

Право на граѓаните е да дојдат до конечно право со сите информации на маса да одлучат да се изјаснат, независно што набрзо се и претседателските избори, рече Заев. Заев во вечерашното издание за прв пат открти детали дека претходниот Премиер Груевски, прифатил Република Горна Македонија и Република Северна Македонија и дека не треба сега некој да изиграва и да ја залажува јавноста. Премиерот говореше во детали за тоа што значи договорот и повика сите граѓани внимателно да го прочитаат и да ја донесат правилната одлука.

Погледнете ја најновата емисија „Само вистина“ овде.

притисни ентер