Нимиц ќе се сретне со преговарачите за името на 21 ноември

Медијатото Метју Нимиц на 21 ноември ќе се сретне со преговарачите Наумовски и Василакис.Средбата најверојатно ќе се одржи во Брисел но не се исклучува можноста новата рунда разговор да се одржи и во Женева во седиштетот на Обединетите нации.
Во атмосфера на подигнати очекувања,в  понеделник или вторник продолжуваат разговорите околу разликите со Грција за уставното име, што се водат под покровителство на Обединетите нации.. Датумот го соопшти премиерот Заев од Словенија по средбата со неговиот колега Церар.
Заев вели дека ова ќе биде само прва од низата контакти во следниот период, кои како што рече, искрено верува дека ќе го доведат процесот до финално решение.
Средбата, според извори на Канал 5, најверојатно ќе се одржи во Брисел, иако се уште како опција не се исклучува и Женева, седиштето на ОН во Европа. Каде и да биде, потврдено е дека ќе биде во стандардниот формат – медијаторот плус преговарачите Наумоски од македонска и Василакис од грчка страна.. Повеќе детали Нимиц не соопштува.

За очекување е на оваа средба Нимиц да предложи нов сет идеи за решение, особено што таа доаѓа по неговата посета на регионов на почетокот на јули, кога од прва рака можеше да ги слушне позициите на новата влада во Скопје, како и позициите на владата во Атина. Според најавите од двете влади, по презентирањето на предлогот од Нимиц, би се отвориле сериозни преговори за сите аспекти на прашањето, а решението би нашло во првите 6 месеци од идната година, до Самитот на НАТО.

Она што е извесно е дека компромисот ќе се бара во сложено име со географска одредница. Разликите се каде да биде поставена одредницата и колкав да биде опсегот на употреба на името. Останатите прашања што произлегуваат од името се очекува да бидат договорени со меѓудржевн договор, по примерот со Бугарија.Шварценегер го „нападна“ Трамп

Холивудската ѕвезда Арнолд Шварценегер  со остар коментар за претседателот на САД , Доналд Трап на социјалните мрежи.

Популарниот актер го нарече Трамп „мало мокро парче“ откако американскиот претседател  изјави дека повеќе му верува на лидерот на Русија Владимир Путин отколку на сопствените тајни служби.

„Претседателе Трамп, токму сега ја гледав твојата прес конференција со Путин и беше срамно. Стоеше тамо како мало  мокро парче, како фан... Се прашувам само кога ќе прашаш за автогра, или селфи или слично нешто?Буквално на оваа прес конференција ги продаде нашите безбедносни служби, нашиот правен систем и најлошо од се нашата земја. Ти си претседател на САД, не би требало тоа да го правиш. Што не е во ред со тебе?, рече во својот остар коментар Шварценегер во видео обраќање на Инстаграм.

Трамп: НАТО подобро се финансира „само поради мене“

Американскиот претседател Доналд Трамп смета дека лично тој е заслужен за силата на НАТО, организација која досега честопати ја критикуваше.

Организацијата на Северноатлантскиот договор подобро се финансира „само поради мене”, напиша Трамп на Твитер.

– Имав одличен состанок со НАТО, напиша американскиот претседател за неодамнешните средби со сојузниците од Алијансата.

– НАТО беше слаб, сега е повторно силен (лошо за Русија). Медиумите само говорат дека сум бил непристоен кон лидерите, никогаш не ги спомнуваат парите!, напиша Трамп.

Пендаровски во „Само Вистина“: Република Илинденска Македонија беше предлог од Македонска страна во преговорите кој не го прифати Грчката страна

Гостин  во „Само Вистина“ вечерва беше националниот координатор за НАТО, Стево Пендаровски, кој вели сосема плански дошол на оваа позиција, бидејќи знаел дека 2018-та ќе биде круцијална на планот на НАТО интеграциите. 

Тој во емисијата, а прашан да ги коментира своите јавни ставови до пред два- три месеци дека не верува дека ќе се дојде до договор со Грција воден од сознанијата на грчките превисоки позиции и непопустливост, изјави дека до последно во преговорите грчката позиција била апсурдна во смисла не прифаќала признавање на Македонски идентитет и јазик. Пендаровски најави дека во понеделник наредната недела доаѓала голема делегација од НАТО, во контекст на пристапните преговори кои Македонија ќе ги има со алијансата и притоа рече дека не се очекуваат опонирања од другите членки како Турција, Франција, Холандија итн..Пендаровски спомена дека жали што поранешниот претседател Црвенковски одлучил да не учествува во јавноста цело ова време, бидејќи имал што да каже на оваа тема. Но, Пендаровски потврди дека на Самитот на НАТО во Букурешт 2008-ма година Македонскиот државно-владин врв претседателот Бранко Црвенковски и премиерот Никола Груевски изградиле став да се појават со одлуката дека прифаќаат Република Македонија ( Скопје) нешто што не го прифатила грчката страна и тоа било предлог за замена на референцата ФИРОМ . Ерга омнес барањето грчката страна го испорачала на овие последно интензвирани преговори , и како што рече Пендаровски, тоа се должело на претераната антиквизација на општеството од страна на владата на Груевски. За повеќе детали , погледајте го видеото од вечерашното издание на Само вистина.

притисни ентер