Неколку бели тартуфи на аукција во Италија продадени за 75.000 евра

Неколку бели тартуфи чија тежина била близу 850 грама, на аукција во регијата Пиемонт, на североистокот на Италија, продадени се за 75.000 евра.
Најмногу понудил бизнисменот од Хонгконг кој преку сателитска врска за тартуфите се натпреварувал со заинтересираните купувачи од Дубаи.

Изабела Џаниколо од Националниот центар за истражување на тартуфи изјави дека акциската цена била “симболична“ и со оглед на тоа дека приходите ќе бидат дадени во хуманитарни цели, не е ја отсликувала вистинската пазарна цена. На цената оваа година влијаела и сушата која го погодила ова подрачје.

„Ситуацијата е малку подобра, но очигледно дека ова нема да биде успешна година бидејќи во продажба нема да бидат големи примероци на тартуфи, иако и овие помалите се исто така многу квалитетни“ – изјавила Џианиколо.

Минатата година килограм тартуфи можеле да се купат за 3000-4000 евра, додека овогодишната цена за еден килограм изнесува 6.000 евра.

Белиот тартуф е најскапата и најквалитетната печурка во светот, а сезоната им трае од септември до крајот на јануари. Во градот Алба во Пиемонт, веќе 20 години традиционално се организира аукциска продажба на овој вид печурка.

Фото: Викторија јавно се шегува со Дејвид:„Тато се бламира и лула “

Џет сет семејството Бекам ужива на одморот на Свети Стефан во Црна Гора.

Мама Викторија јавно се шегува со тато Дејвид кој вистински ужива во летните лудории со своите деца.

Модната икона го снима својот сопруг и го објавува на социјалните мрежи.

-Тато се бламира и лула , напиша Викторија Бекам под видеото на кое може да се види како Дејвид се лула на лебед на дување  покрај ѕидините на луксузниот Свети Стефан.

„Не е ни чудо што и децата побегнаа од него“ коментира мама Викторија Бекам.

Славниот фудбалер според фотографиите на социјалните мрежи  дефинитивно е воодушевен од црногорскиот полуостров и ужива со децата да го истражува.

Дејвид е „фатен“ од папараците и како вози скутер.

Фото: Руски „кортеж“ и американскиот „ѕвер“

Највлијателните светски политичари, претседателите на САД и Русија на самитот во Хелсинки ги покажаа своите луксузни црни лимузини.

Рускиот претседател Владимир Путин по прв пат надвор од Русија гја искористи својата нова лимузина „кортеж“.

Претседателот на САД пак Доналд Трамп  на средбата со својот руски колега во  финската метропола пристигна во својот Кадилак познат како „ѕвер“.

Фото- видео: Провокативни фотки на „жешката“ водителка на временска прогноза

Водителката на временска прогноза од Аргентина Сол Перез објави провокативни и „Жешки“ фотки на Инстаграм, на воодушевување на нејзините фанови.

Атрактивната Сол веќе долго време се фали со титулата најсексапилна водителка на светот.

Оваа титула Сол редовно ја оправдува на социјалните мрежи.

Сексапилната водителка е во состојба и од подготовката на појадокот  да направи еден секси спектакл, што да се каже пак за туширањето.

 

Verano Carlos Paz @lasobrideperez 🔥😍👑 #solnodamas

A post shared by sol perez👑 (@solperezperfect) on

притисни ентер