Генералот Џуас предупредува : Американските трупи ќе бидат надвладеани од Севернокорејските

Поранешниот Американски генерал излезе со предупредување дека , доколку избие војна, трупуте на Северна Кореја ќе бидат побројни од војниците на САД.

Амеркантските трупи ќе бидат "значително помалубројни “ од оние на Северна Кореја ако во регионот избувне копнена војна, предупреди поранешниот заменик на американските сили во Кореја.

Генерал-потполковник Јан-Марк Џуас, кој беше на таа позиција од  2012 до 2014 година, рече дека заканата на режимот е "најопасната" со која се соочил по Студената војна.

Тој предупреди дека доколку започне воена  акција војниците нема да може може да ги пронајдат  своите бази при  напад од хемиско оружје . Забелешките, кои се содржани во писмото испратено  до конгресмени , а го објави  Newsweek, покренуваат прашања за одржливоста на воена опција при  решавање на кризата во регионот .

Северна Кореја има околу 1,2 милиони војници.

Џуас во писмото напиша дека : "28.500 американски вооружени сили во Јужна Кореја се многу помалубројни од силите на Северна Кореја, како и заедно со јужнокорејските сили кои ќе треба да го поднесат најголемиот товар во  борбите .Оваа закана е најопасна со која се соочив од крајот на Студената војна и е најголем проблем со кој се соочив во мојата 35-годишна кариера".

Писмото е  испратено до конгресмените Тед Лиу и Рубен Галего и сенаторот Тами Дакворт, кои се американски воени ветерани и изразија  загриженост поради  пристапот на претседателот  Трамп кон проблемот со  Северна Кореја.

Шварценегер го „нападна“ Трамп

Холивудската ѕвезда Арнолд Шварценегер  со остар коментар за претседателот на САД , Доналд Трап на социјалните мрежи.

Популарниот актер го нарече Трамп „мало мокро парче“ откако американскиот претседател  изјави дека повеќе му верува на лидерот на Русија Владимир Путин отколку на сопствените тајни служби.

„Претседателе Трамп, токму сега ја гледав твојата прес конференција со Путин и беше срамно. Стоеше тамо како мало  мокро парче, како фан... Се прашувам само кога ќе прашаш за автогра, или селфи или слично нешто?Буквално на оваа прес конференција ги продаде нашите безбедносни служби, нашиот правен систем и најлошо од се нашата земја. Ти си претседател на САД, не би требало тоа да го правиш. Што не е во ред со тебе?, рече во својот остар коментар Шварценегер во видео обраќање на Инстаграм.

Трамп: НАТО подобро се финансира „само поради мене“

Американскиот претседател Доналд Трамп смета дека лично тој е заслужен за силата на НАТО, организација која досега честопати ја критикуваше.

Организацијата на Северноатлантскиот договор подобро се финансира „само поради мене”, напиша Трамп на Твитер.

– Имав одличен состанок со НАТО, напиша американскиот претседател за неодамнешните средби со сојузниците од Алијансата.

– НАТО беше слаб, сега е повторно силен (лошо за Русија). Медиумите само говорат дека сум бил непристоен кон лидерите, никогаш не ги спомнуваат парите!, напиша Трамп.

Пендаровски во „Само Вистина“: Република Илинденска Македонија беше предлог од Македонска страна во преговорите кој не го прифати Грчката страна

Гостин  во „Само Вистина“ вечерва беше националниот координатор за НАТО, Стево Пендаровски, кој вели сосема плански дошол на оваа позиција, бидејќи знаел дека 2018-та ќе биде круцијална на планот на НАТО интеграциите. 

Тој во емисијата, а прашан да ги коментира своите јавни ставови до пред два- три месеци дека не верува дека ќе се дојде до договор со Грција воден од сознанијата на грчките превисоки позиции и непопустливост, изјави дека до последно во преговорите грчката позиција била апсурдна во смисла не прифаќала признавање на Македонски идентитет и јазик. Пендаровски најави дека во понеделник наредната недела доаѓала голема делегација од НАТО, во контекст на пристапните преговори кои Македонија ќе ги има со алијансата и притоа рече дека не се очекуваат опонирања од другите членки како Турција, Франција, Холандија итн..Пендаровски спомена дека жали што поранешниот претседател Црвенковски одлучил да не учествува во јавноста цело ова време, бидејќи имал што да каже на оваа тема. Но, Пендаровски потврди дека на Самитот на НАТО во Букурешт 2008-ма година Македонскиот државно-владин врв претседателот Бранко Црвенковски и премиерот Никола Груевски изградиле став да се појават со одлуката дека прифаќаат Република Македонија ( Скопје) нешто што не го прифатила грчката страна и тоа било предлог за замена на референцата ФИРОМ . Ерга омнес барањето грчката страна го испорачала на овие последно интензвирани преговори , и како што рече Пендаровски, тоа се должело на претераната антиквизација на општеството од страна на владата на Груевски. За повеќе детали , погледајте го видеото од вечерашното издание на Само вистина.

притисни ентер