Полска од своите граѓани бара да се “парат како зајаци“ (видео)

Владата на Полска ги охрабрува жителите да го зголемат наталитетот во државата, преку рекламен спот кој им вели „да се парат како зајаци“.
Министерството за здравство на Полска, која е една од земјите со најмала стапка на наталитет во Европа, го снимило и финансирало видеото, кое ги слави цицачите за тоа што остваруваат големо потомство.

Видеото на Јутјуб, кое во меѓувреме беше отстрането поради критиките, прикажува зајаци кои јадат марула и моркови, додека зајак „наратор“ ги открива тајните на големите семејства – вежбање, здрава исхрана и малку стрес.

Краткото појавување на пар – маж и жена кои уживаат на романтичен пикник, сугерира дека за тоа ќе помогне малку романтика, а превртената чаша за вино праќа порака дека алкохолот е лош, пишува Гардијан.

„Ако сакате да бидете родител, следете го примерот на зајаците“, е пораката на рекламата.

Тоа е последниот чекор на конзервативната влада во претежно католичката држава со 38 милиони жители, во обид да го намали падот на популацијата. Бројките на ЕУ покажуваат дека наталитетот на Полска бил 1,32 по жена во 2015. Само Португалија има пониска стапка на наталитет, а бројките во Шпанија и Грција се ниски како во Полска.

Министерството за здравство објави дека сакале само да ги советуваат младите од 18 до 45 години да живеат здраво, за да им се подобри репродуктивното здравје.

Додаде и дека сакале да ја зголемат свесноста за проблемот со нискиот наталитет на начин кој „нема да навреди никого и не е вулгарен“.

Федерер со твит го честиташе бодот на Швајцарците

Најдобриот тенисер на светот, Швајцарецот  Роџер Федерер им го честиташе на фудбалерите од националниот тим нерешен резултат против Бразил на Светското фудбалско првенство 2018.

Швајцарија синоќа одигра 1:1 против големиот фаворит и го освои првиот бод на Мундијалот.

-Пристигнав дома на време да го гледам натпреварот Швајцарија – Бразил. Одличен резултат за швајцарски тим. Успех на Бразил на останатите натпревари од турнирот, напиша Федерер на Твитер. 

Турнејата на „спајс грлс“ неизвесна

Враќањето на „Спајс грлс“ на сцена ќе чини 150 милиони фунти. 

Секоја од девојките ќе добије по 30 милиони фунти, доколку Викторија Бекам се согласи на тоа.

Засега Бекам ја отфрли понудата, па турнејата може да пропадне.

Како што пишуваат медиумите, причините со во изборот на менаџерот, но и во успешната кариера на Викторија.

Сепак девојките веруваат дека Викторија ќе се предомисли и дека во септември ќе имаат настап.

Секси соновник: Дознајте што значат вашите еротски сништа

Еве неколку типични секс соништа и кое е нивното значење:

Барање место за секс

Ако сонувате дека со вашиот партнер барате место за секс, тоа значи дека ви недостасува интимност или дека во вашиот сексуален живот постои монотонија. Ако при вашето трагање чувствувате мачнина, тоа значи дека сте загрижени за иднината на врската.

Секс со непозната личност

Ако сонувате дека имате секс со непозната личност, тоа значи дека во животот ви недостасува возбуда. Вашиот ум ви препорачува да се релаксирате и да бидете спонтани.

Секс со забранета личност

Овие соништа најчесто предизвикуваат голема непријатност кога ќе се разбудите, но овие соништа не ви покажуваат дека и во реалноста посакувате да имате секс со таа личност, туку едноставно дека таа личност ве заинтригирала.

Или дека љубовниот живот моментално ви е досаден, па посакувате да воведете нешто возбудливо.

Секс со бившиот/ата

Овие соништа се прилично чести и се резултат на потсвесното споредување на сегашната врска со претходната. Ако сте сингл, тоа значи дека имате некои неразрешени работи со бившиот партнер.

Секс на јавно место

Овој сон има двојно значење. Првото значење е дека потребно ви е пријателите или некој близок од семејството да го одобри вашиот партнер. Второто значење е дека потајно посакувате и вие да имате некој од квалитетите и способностите на партнерот.

Тројка

Соништата во кои имате секс во тројка најчесто означуваат дека самодовербата ви е намалена и дека нешто ви недостасува во емотивниот живот.

Хомосексуален секс

Соништата за секс со некоја личност од истиот пол воопшто не се ретки. Ако сте жена, тоа значи дека вам ви е потребно повеќе нежност во животот. Ако сте маж, тоа значи дека потребна ви е акција.

Ако сонувате дека изневерувате или ве изневеруваат

Овие соништа ги прикажуваат вашите стравувања дека партнерот ќе ги изгуби емоциите кон вас.

Секс со позната личност

Сонот каде вие имате секс со некоја славна личност најчесто значи, дека во вашиот партнер ги барате идеалните карактеристики кои ги има таа славна личност. Покрај тоа, може да значи дека потајно посакувате луѓето повеќе да ве ценат.

Ако не гледате како изгледа партнерот

Ако лицето на партнерот со кој имате сексуален однос во сонот не се гледа или е матно, тоа значи дека сакате вашите таленти да бидат препознаени и да го покажете својот потенцијал.

притисни ентер