Доктори од Штип и Благоевград ќе формираат прекуграничен кластер за здравство

Во Штип денеска и утре се одржува настан „Отворени денови на здравството“ на кој учествуваат доктори од Клиничката болница - Штип и Регионалната комора на лекари од Благоевград, кои ќе формираат прекуграничен кластер за здравство.
Проектот се разлизира со финансиски поддршка од ИПА програмата за Меѓугранична соработка Македонија и Бугарија, како и со поддршка на Центарот за развој на Источно планскиот регион.

Директорката на Центарот за развој на ИПР, Драгица Здравева на денешната прес-конференција истакна дека Благоевград и Штип го формираат првиот прекуграничен кластер за здравство.

- Основна цел на Кластерот за здравство е што повеќе да се зближат двете страни, да се воспостават линкови, односно врски меѓу докторите од едната и другата страна, потоа меѓу институциите, а со единствена цел и во насока на подобрување на здравствените услуги кои што се даваат на пациентите, како и воведување на одредени иновативни решенија во лекувањето, рече Здравева.

Претставникот на регионалната комора на Благоевградскиот регион, Георги Георгиев истакна дека здравствениот кластер има за задача преку активности да се надминат заедничките недостатоци, со кои се соочуваат здравствените системи на двете држави, но и да се црпат позитивни искуства. Во рамки на проектот се набавени и неколку софистицирани апарати. Болницата во Благоевград доби современ апарат за онкологија, а Штипската болница апарати за поставување на врвна дијагностика во областа на оториноларингологијата

- Во рамки на овој проект досега се спроведени неколку активности, со кои преку воведување на иновации ќе се зајакне капацитетот на младите специјалисти. Целта на овој проект е да се привлечат младите лекари и да се обучуваат од страна на своите повозрасни колеги од Бугарија и Македонија и тоа во областа на каридологијата и онкологија, рече Георгиев.

Во рамки на проектот денеска и утре лекарите од Благоевград ќе може да посетат неколку приватни клиники, како и Штипската клиничка болница. /МИА

Утре сончево со мала до умерена облачност

Утре ќе биде сончево со мала до умерена облачност.

Во западните делови пооблачно, попладне со појава на пороен дожд и грмежи.

Т-мин. од 11 до 19, а т-макс. од 26 до 34 степени. /МИА

Европол: Поголем број на терористички напади во ЕУ отколку во 2016 година

Бројот на џихадистички напади бил за 50 отсто поголем минатата година, во однос на 2016 година, соопшти денеска Европол.

Девет членки на ЕУ во 2016 година пријавиле 142 неуспешни напади, додека бројот на обиди за напад во 2017 бил 205, што е за 45 отсто повеќе.

Во вкупно 33 напади, кои се случиле, починале 68 лица, додека 844 биле повредени.

Мал раст бележат и нападите кои ги извршиле левичарските или анархистичките групи и поединци.

„Бројките во овој извештај не се само статистика. Не смееме да заборавиме, дека зад секој број стои барем една невина жртва. За да се бориме против тероризмот важно е да имаме оптимална размена на информации и точни податоци“ – изјавила извршната директорка на Европол, Катрин Де Бол.

Европол наведува и дека уапсени се 975 лица поради терористички активности – учество или подготвување на терористички напади, џихадистичка пропаганда или регрутирање, а најчесто се користени ножеви за нападите.

Александар Пандов и Алберт Муслиу во „Само вистина“

Муслиу во „Само Вистина“: Не е добро да се повикува на бојкот за референдумот.

Пандов во „Само Вистина“: Јас нема да гласам на референдумот и ќе повикувам на бојкот

Во вечерашното издание на тв дуелот „Само Вистина“ гостуваа Александар Пандов и Алберт Муслиу. 

Пандов истакна дека нему му пречи целиот договор зашто со него се уништува и разнебитува се што е Македонско и дека со овој договор како и со претходниот заедно се разнебитува историјата и е влез во една фаза на разнебитување поделба на Македонија од страна на соседите. Муслиу вели дека договорот е добар и дека ги заштитува посебноста и она што значи Македонски идентитет јазик и култураб и дека оптимално е најдоброто максимално што можело да се постигне на преговарачката маса.

И двајцата сметаат дека референдумот е врвен демократски институт и можност на кој граѓаните ќе можат да го изнесат својот став, со тоа што Пандов рече дека ќе го бојкотира и ќе повика и другите да го бојкотираат зашто, како што наведе, ќе се полнеле кутии а Муслиу рече дека не е добро да се повикуваат граѓаните да го бојкотираат референдумот и дека Меѓународната заедница нема да дозволи лажирање на референдумот.

Во поглед на можноста за импичмент Пандов цени дека претседателот постапува исправно што не го потпишува Договорот и дека го оквалификува како штетен за државата. Муслиу смета дека многу лесно Парламентарното мнозинство може да обезбеди двотретинско мнозинство за покренување постапка за импичмент.

Погледнете ја вечерашната емисија „Само вистина“ тука.

притисни ентер