Спасовски и Тодоров во жесток дуел во „Само вистина“

Дуел на Оливер Спасовски и Никола Тодоров во „Само Вистина“. Со нив разговара Мирјана Трпчевска.
Дали можеме да кажеме дека политичката криза е зад нас и можеме да зачекориме по патот на прогресот, мирот и помирувањето?

„Политичката криза започнува да добива расплет иако не може да се каже дека е завршена. Политичката криза која посебно трае во последните две години, после објавувањето на проектот „Вистината за Македонија“ требаше својот расплет да го има со парламентарните избори. Меѓутоа усложнувањето доаѓа и после парламентарните избори се до моментот додека не се формира новата влада. Јас очекувам и сакам да зборам за иднината на оваа држава и да бидеме сите дораснати на одговорноста на нивото кое го имаме пред граѓаните и пред државата и конечно да работиме на напредокот. Дијалогот е неизбежен, ние можеме да имаме различни политички ставови и можеме да се доведуваме во лоши ситуации какви што беа во изминатиов период во Македонија. Но, едно е сигурно, мораме да се издигнеме над личните и партиските интереси, да се ставиме во функција на граѓаните и на тој начин да излеземе од оваа политичка криза и да влеземе во помирни води за Р.М.“ – изјави Спасовски.

„Ова веројатно е една од најразорните кризи од осамостојувањето на Република Македонија и добро е што поскоро да заврши. Оваа криза не му одговара на никого најмалку на Македонија и како што кажа Оливер расплетот може да донесе само добро. Мислам дека Македонија беше во една ситуација каде лошото носи ново лошо и сега ние тоа треба да го промениме. Граѓаните се преморени од тоа да бидат жртви на кризата. Затоа што тие беа најголемите жртви на оваа криза“ – изјави Тодоров.

Целата дебата погледнете ја во видеото.Деветмина повредени во пад на авион

Девет лица се повредени при пад на приватен мал авион во Хондурас.

Авионот се урнал на крајот на пистата на меѓународниот аеродром во главниот град на Хондурас , Тегусигалпа. Според противпожарната служба , во несреќата се повредени девет лица.

Авионот пристигнувал од Остин , Тексас и од непознати причини се урнал на пистата при што се прекршил на пола.

Поповски во „Само вистина“: Владата нема да дозволи никој да биде привилегиран ниту оштетен

„Само вистина“ интервју со Роберт Поповски: Живот ли е ова или „панаѓур“?!

Директорот на Канал 5 Телевизија Иван Мирчевски и министерот  без ресор задолжен за комуникации, отчетност и транспарентност, Роберт Поповски, во најновото издание на „Само Вистина“ разговараат за актуелните политички теми и за новиот закон за аудио и аудио-визуелни медиумски услуги.

Поповски: „Експерти, професионалци се вклучени во изготвување на новиот закон за аудио и аудио-визуелни медиумски услуги. Граѓаните се тие што ќе ја оценат вистинка трка на медиумскиот пазар и да проценат кој медиум колку вреди. Владата нема да дозволи никој да биде привилегиран ниту оштетен, медиумите треба да добијат услови за работа и медиумските работници да имаат повисоки плати. Новиот закон ќе ја заштити индустријата, ќе обезбеди вистинска регулација и контрола на сите чинители во медиумскиот простор.“

Солзавец и приведени на протестите во Париз (ВИДЕО)

За време на синдикалниот протест по улиците на Париз дојде до судир на демонстрантите со полицијата.

Според медиумите , со полицијата се судрила група од околу стотина млади , кои не биле дел од протестната поворка. Поединци од групата ги гаѓале полицајците со различни предмети , по што полицајците возвратиле со пендреци и солзавец. Најголем број од младите , кои ја нападнаа полицијата носеле фантомки и капи за скијање .

И репортерката на Раша Тудеј , Шарлот Дубенски пред камерите мораше поради солзавецот да си стави капки во очите за да може да гледа. За сега нема податоци за повредени , а неколкумина од демонстрантите се приведени.

Денешните протести ги организираше синдикатот на јавните работници , поради планот на Владата до 2022 да укине 120 000 работни места.  

притисни ентер