Бугарски пазар за невести - од 290 до 350 долари за невеста

Ромската група Калаиџи во Стара Загора, Бугарија, се состои од 18000 луѓе и цврсто држи до своите традиции и култура. Традиционалниот „избор на сопруга“на „саем за млади“ на кој семејствата се договараат за цената на девојката, опстојува до денеска.
Се работи за обичај кој с еодржува четири пати во годината. Младите девојки се облекуваат најубаво што можат и одат „на бендисување“. Ако момче бендиса некоја девојка бара дозвола од своите родители дали би ја прифатиле, а потоа тие договараат со родителите на двеојката колкава цена би платиле.

Во документарниот филм на оваа тема, на Милен Ларсон и Алис Стајн, стои дека цената се движи околу 300 - 350 долари, но може да биде и многу повисока.

Во последно време има исклучоци од оваа традиција, но таа е воглавно задржана.

Повеќе прочитајте тука.
Порно ѕвезда ги бодри руските фудбалери од трибините

Руската ѕвезда Наташа Немчинова ги “запали“ трибините во првите денови на Светското првенство откако се појави на натпревар за поддршка на домаќините.

Русокосата, позната по прекарите Наталија Андреева, Анабел, Дилајла Џи и Даница, влезе во фан зоната, а многу мажи се прашуваа од каде ја познаваат.

Социјалните мрежи, исто така, го рефлектираа нејзиното присуство на стадионот, откако посакаа таа да се појавува почесто на трибините.

 

Меланија и Летиција: Кралиците на стилот ги одмерија силите, која победи? (фото)

Шпанската кралица Летиција и првата дама на САД, Меланија Трамп привлекоа посебно внимание кај модниот свет.

Нивната средба во Белата куќа остана без победник, бидејќи и двете дама покажаа исклучителен стил.

Убавата шпанска кралица повторно покажа дека има извонредно чувство за стил одлучувајќи се за розовиот фустан кој ја следи линијата на телото, украсен со копчиња. Нејзиниот фустан е креација на Мајкл Корс.

Foto: Getty

Меланија делуваше сензационално во интересниот фустан со А-крој без ракави во комбинација со сивозелена и бела боја.

И двете дами делуваа пристојни, софистицирано и одмерено.

Без премногу детали и накити, тие покажаа како и жените во зрели години можат да бидат облечени со стил.

Јапонските навивачи го исчистија стадионот по натпреварот со Колумбија (видео)

Јапонските фанови се најдоа на насловните страници на сите светски медиуми.

Имено, по победата од 2:1 над Колумбија во натпреварот од 1-то коло на групата „Х“ на Мундијалот 2018, тие го исчистија ѓубрето, кое го оставија за време на мечот.

Тие носеа вреќи, во кои го собраа целиот отпад од „Мордовија Арена“ во Саранск.

За кратко време, клиповите станаа хит на социјалните мрежи, а многу луѓе ги посочија како вистински пример.

Традиција во Јапонија е да се исчисти зад себе, без разлика дали станува збор за концерти, ученици на часови и така натаму.

 

притисни ентер