Огромен интерес за премиерата на “Ана Комнена” во Велес

Премиерата на претставата „Ана Комнена“ се подготвуваше повеќе од две години - вели уметничкиот директор на Велешкиот театар Васил Зафирчев.
На сцената на театарот „Јордан Хаџи Константинов Џинот “ во Велес вечерва ќе се одржи премиерата на претставата „Ана Комнена“ по текст на Сашо Димоски во режија на Ненад Витанов и Васил Зафирчев.


Во претставата учествува целокупниот ансамбл на Велешкиот театар, а главната улога ја толкува актерката Кети Борисовска.

Претставата ја следи личната драма на Ана Комнена - наследничка на Византискиот трон која никогаш нема да го добие жезлото поради тоа што е жена. Се работи за комплексна, интелигентна претстава која ќе најде свое место не само меѓу велешката публика туку и на многу фестивали -  вели уметничкиот директор на Велешкиот театар Васил Зафирчев за Канал 5.

Со него разговараше Ана Милевска Георгиева.

Деветмина повредени во пад на авион

Девет лица се повредени при пад на приватен мал авион во Хондурас.

Авионот се урнал на крајот на пистата на меѓународниот аеродром во главниот град на Хондурас , Тегусигалпа. Според противпожарната служба , во несреќата се повредени девет лица.

Авионот пристигнувал од Остин , Тексас и од непознати причини се урнал на пистата при што се прекршил на пола.

Поповски во „Само вистина“: Владата нема да дозволи никој да биде привилегиран ниту оштетен

„Само вистина“ интервју со Роберт Поповски: Живот ли е ова или „панаѓур“?!

Директорот на Канал 5 Телевизија Иван Мирчевски и министерот  без ресор задолжен за комуникации, отчетност и транспарентност, Роберт Поповски, во најновото издание на „Само Вистина“ разговараат за актуелните политички теми и за новиот закон за аудио и аудио-визуелни медиумски услуги.

Поповски: „Експерти, професионалци се вклучени во изготвување на новиот закон за аудио и аудио-визуелни медиумски услуги. Граѓаните се тие што ќе ја оценат вистинка трка на медиумскиот пазар и да проценат кој медиум колку вреди. Владата нема да дозволи никој да биде привилегиран ниту оштетен, медиумите треба да добијат услови за работа и медиумските работници да имаат повисоки плати. Новиот закон ќе ја заштити индустријата, ќе обезбеди вистинска регулација и контрола на сите чинители во медиумскиот простор.“

Солзавец и приведени на протестите во Париз (ВИДЕО)

За време на синдикалниот протест по улиците на Париз дојде до судир на демонстрантите со полицијата.

Според медиумите , со полицијата се судрила група од околу стотина млади , кои не биле дел од протестната поворка. Поединци од групата ги гаѓале полицајците со различни предмети , по што полицајците возвратиле со пендреци и солзавец. Најголем број од младите , кои ја нападнаа полицијата носеле фантомки и капи за скијање .

И репортерката на Раша Тудеј , Шарлот Дубенски пред камерите мораше поради солзавецот да си стави капки во очите за да може да гледа. За сега нема податоци за повредени , а неколкумина од демонстрантите се приведени.

Денешните протести ги организираше синдикатот на јавните работници , поради планот на Владата до 2022 да укине 120 000 работни места.  

притисни ентер