Почина момчето чие претепување и измачување беше пренесувано на фејсбук

Новиот брутален тренд на снимање и објавување насилни снимки или преноси во живо на фејсбук, однесе уште една жртва.
Почина 26 годишниот Словенец кого две момчиња го претепаа и го понижуваа цели  23 минути и сето тоа го објавија на оваа социјална мрежа.


Мотивите за нападот се уште се истражуваат, а наводно меѓу нив избила расправија која во комбинација со алкохол довела до претепување и смрт кај момчето. Видеото е објавено на фејсбук, а пред администраторите да го отстранат било погледнато од речиси 250.000 лица.

„Tоа не може да биде човек, тоа е ѕвер", коментираат згрозените и шокирани Словенци кои ја виделе снимката од убиството на Андреј Цекута. За убиството е осомничен 20 годишен Словенец, кој и ја поставил снимката на својот фејсбук профил. Иако во  фејсбук изјавуваат дека имаат тим кој е достапен 24 часа на ден и кој реагира по пријава за насилни снимки, некои од снимките на кои има експлицитно насилство останале достапни многу подолго.


Фото: Апокалиптични сцени на Хаваи

Нова ерупција на вулканот Калиеуа на Хаваи.

 Вулканот со недели  еруптира и ги вознемирува жителите на егзотичниот остров.

Вулканската лава досега уништи на десетици куќи.

По новата ерупција на вулканот од Хаваи пристигнуваат апокалиптични фотографии снимени од воздух.

Мараја Кери ослабела 20 кг.

Врската со помладото момче ја врати во форма.

Светската музичка ѕвезда 48 годишната Мараја Кери ослабела цели 20 килограми, откако е во врска со 13 години помладиот пејач Брајан Танака.

Медиумите шпекулираат дека на вежбање, посебен начин на исхрана покрај љубовта кон Брајан ја мотивирала и нејзината најголема конкурентка во шоу бизнисот „жешката“ латиноамериканка Џенифер Лопез.

Популарната пејачка и самата била свесна дека претерала со килограмите и дека е време нешто да стори на тој план.

Светските медиуми дури шпекулираат дека поп дивата направила хируршка интервенција, односно дека со операција и е намален желудецот.  

Четиригодишно дете си го уби братчето, мислело дека пиштолот е играчка

Четиригодишно дете во Вирџинија случајно си го убило своето две години помладо братче. Пукал во него со пиштол кој мислел дека е играчка, наведува американската полиција.

Тајлер Апонте не дишел кога бил пронајден во својот дом во округот Луиз во Вирџинија со рана од куршум во градите, пренесе „Индепендент“.

Итната помош се обидела да го реанимира двегодишното дете , го однесла во болница но докторите и покрај сите напори не успеале да го спасат малото дете.

Во времето кога се случила оваа трагедија мајката на двете деца била во куќата. Полицијата сега  води истрага за целиот случај.

притисни ентер