Скандал во Белата куќа: Советникот на Трамп за национална безбедност поднесе оставка - криел дека разговарал со рускиот амбасадор

Медиумите анализраат дали Трамп навистина требаше да чека толку време за остваката на Флин која сега се заканува да отвори многу други прашања – за дискутабилните контакти со Русите пред и по изборите.
Советникот на Трамп за национална безбедност Мајкл Флин поднесе оставка по обвинувањата дека бил поврзан со Русија. Тој имал телефонски разговор со рускиот амбасадор Сергеј Кисљак, пред изборот на Доналд Трамп ,  и за тоа како што тврди во својата оставка не го информирал ниту потпретседателот .Потпретседателот и другите имаа нецелосни информации за телефонскиот разговор што го водев со рускиот амбасадор  пишува Флин кој тврди дека за контактот немал овластување ниту дозвола. 

Флин исто така го убедувал потпретседателот Мајк Пенс дека со рускиот амбасадор не разговарал околу можноста за повлекување на американските санкции кон Русија.


Image result for сергеј кисљак


Меѓутоа транскриптот од разговорот што го воделе Флин и Сергеј Кисљак покажува дека соговорниците стигнале и до оваа тема. Според американските медиуми, Белата Куќа, била предупредена за контактот , минатиот месец, и им било укажано дека Флин може да биде уценуван од Русија.

Постапка  за утврдување на одговорност на Флин, во конгресот најавија од  демократската партија од каде рекоа  дека ќе побараат да се одржи брифинг  за овие прашања чуствителни за националната безбедност. Русија одби да ги коментира случувањата .

- Ова е внатрешна работа на Американците , внатрешна работа на админстрациајта на Трамп. Тоа нема врска со нас рече Димитри Песков портпарол на Кремљ.

Но во одбрана на Флин застана рускиот сенатор Алексеј Пушков кој твитна дека Флин не е присилен да си даде оставка поради грешката, туку поради агресивната кампања.

Image result for трамп флин


Цели 24 дена поминаа од како за прв пат беше објавено дека имало телефонски разгвоор до остваката на Флин. Медиумите анализраат дали Трамп навистина требаше да чека толку време за остваката на Флин која сега се заканува да отвори многу други прашања – за дискутабилните контакти со Русите пред и по изборите.


Во Германија дозвола за азил со поткуп од 1000 евра

Германија пред голем скандал откако беше откриено дека во градот Бремен биле издавани дозволи за азил со поткуп на администрацијата.

Сумата наводно била 1.000 евра, а надлежните се обиделе да го скријат овој скандалот.

    Германскиот министер за внатрешни работи Хорст Зехофер е под засилен притисок во рамките на владата, но и од надвор од неа поради начинот на кој се справува со „големите нерегуларности“ во процесот на издавање дозволи за азил.

Германија со денови ја тресе голем скандал откако беше откриено дека канцеларијата на службата за мигранти и бегалци (БАМФ) во бремен им доделила азилантски статус на речиси 1.200 бегалци без почитување на процедурата. Сомнежите се дека статусот бил доделуван со мито, а во центарот на вниманието е поранешната шефица на локалната канцеларија во Бремен.

Нова демократија бара Ципрас да одговори дали и понатаму се разговара за Илинденска Македонија

Молкот од гршкиот премиер Алексис Ципрас за „Илинденска Македонија“ создава загриженост кај Грците во однос на тоа дали предлогот е сѐ уште на преговарачката маса

Молкот од гршкиот премиер Алексис Ципрас за „Илинденска Македонија“ создава загриженост кај Грците во однос на тоа дали предлогот е сѐ уште на преговарачката маса, смета потпретседателот на грчката опозициска партија, Нова демократија Костис Хаѕидакис.

Како што јави дописничката на МИА од Атина, Хаѕидакис вели дека партијата, преку нејзиниот претседател Мицотакис, вчера два пати од грчкиот парламент „побара од премиерот да разјасни дали продолжува да разговара за името Илинденска Македонија“.

- Ципрас два пати се направи дека не го слушна. Неговиот молк на Грците им создава оправдана загриженост дека овој неприфатлив предлог, што е олицетворение на скопскиот иредентизам, уште се наоѓа на преговарачката маса. Господинот Ципрас треба денес и јасно да одговори на прашањето на Нова демократија, вели Хаѕидакис во неговата изјава. /МИА

Ѓорѓиевски и Петровски во „Само вистина“: Дијаспората во Австралија е против промена на уставното име

Во вечерашната „Само вистина“ ни гостуваа претставниците на Македонската дијаспора од Австралија.

Во вечерашната „Само вистина“ ни гостуваа претставниците на Македонската дијаспора од Австралија, Мелбурн Стефан Ѓорѓиевски Поешевски маркетинг менаџер во два весника и почесен член на фудбалскиот клуб „Престон Македонија“ и Аце Петровски претседател и доживотен член на КУД ,,Никола Карев“ од Мелбурн. 

И двајцата во „Само Вистина“ говореа за она што и е потребно на дијаспората во Австралија за полесна комуникација  со матичната земја, но и за тоа зошто дијаспората покажа многу мал одѕив на изборите во 2011 и 2014-та година а се потрошија околу 3 милиони евра. Стефан Ѓорѓиевски Поешевски и Аце Петровски информираа дека Македонците во Австралија не биле задоволни од предлозите за пратеник, кога би бил тој предлог на наш избор а не да ни го бира СДСМ или ВМРО-ДПМНЕ тогаш ние би гласале повеќе, велат.

И двајцата порачаа дека дијаспората е против менување на уставното име, реагираат што министерот за дијаспора Адеми не отишол да ги посети и очекуваат дека со Законот за дијаспора и со Стратегијата за дијаспора 2018-2023 година дека ќе им биде полесно да ги артикулираат нивните потреби и барања. Рекоа дека околу стотина Македонци од Австралија сакаат да инвестираат во Македонија и дека треба отвореност на владата и институциите за да ги привлече.

Повеќе гледајте во видеото на „Само Вистина“

притисни ентер